Skip to content

Evropa zanikne: Pomalu zmizí pod Afrikou!

Podle amerických, britských a etiopských geologů se za 10 milionů let oddělí východ Afriky od zbytku kontinentu.

To, že kontinenty “cestují” je známá věc. Kdysi dávno vypadalo jejich rozložení zcela jinak než dnes a ani současný stav není trvalý. Někteří vědci tvrdí, že jednoho dne africká deska překryje Evropu.

„Je vysoce pravděpodobné, že jsme svědky začínajícího procesu, kdy Afrika pod sebou pohřbí euroasijskou desku,“ říká geolog Rinus Wortel.

2
Výška alpského masivu zdaleka není konečná.

Evropa a Afrika se k sobě nezadržitelně přibližují a jednou se zcela spojí. Zanikne tak Středozemní moře a alpský masív se ještě zvýší. Nyní mají badatelé unikátní příležitost sledovat, jak z jednoho světadílu se vyděluje jeho část.

4
Rozložení kontinentů před 66 miliony lety, před 50 miliony let, současný stav a předpoklad vývoje za 50 milionů let.

Místem, kde se tak děje, je tektonický zlom, který prochází Etiopií a Eritreou ve východním cípu Afriky, tedy v lokalitě, kterou značná část antropologů považuje za prakolébku člověka.

5
Rudé moře se již těší na nová území.

Zde se stýkají dvě litosférické desky, arabská a africká. Do zlomu mezi oběma deskami vniká magma, které postupně desky od sebe odděluje.

3
Zlom či dislokace je geologická porucha v litosférické desce, která může dosahovat od několika milimetrů až po tisíce kilometrů.

Erupce magmatu se mohou stát základem pro nové dno oceánu. Vědci jsou přesvědčeni, že postupně bude tato oblast zaplavena Rudým mořem. Ovšem za několik dalších desítek milionů let vznikne velká pevnina sestávající se z Evropy, Asie a Afriky.

Výchoní africký cíp tak bude opět pohlcen.

Foto: NASA, 21.STOLETÍ, sanandreasfault, livescience.com, adventure-life.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články