Domů     Emžská depeše: Válka vznikla kvůli několika škrtům pera
Emžská depeše: Válka vznikla kvůli několika škrtům pera

Pruský premiér Bismarck 13. července 1870 právě večeří v Berlíně, když mu komorník přinese telegram od krále Viléma. Otevře ho a očima rychle přelétne text. „Pánové, jsou pruská vojska připravena na vítězný boj s Francií?“ zeptá se potom svých spolustolovníků.

„Samozřejmě,“ potvrdí mu jeho ministr války Albrecht von Roone (1803– 1879) a náčelník generálního štábu, maršál Helmut von Moltke (1800 – 1891).

„Výborně, v tom případě jezte dál a nechte si chutnat,“ odpoví spokojeně Otto von Bismarck (1815–1898) a odejde do vedlejší místnosti. Rychle tam přepisuje zprávu, kterou bude brzy celá Evropa znát pod názvem Emžská depeše.

Jenže část textu vynechá a tím změní jeho smysl! Za chvíli se vrací zpátky a podává Roonovi a Moltkemu popsaný papír. Oba se do něj se zájmem začtou.

Francie si diktuje neuvěřitelné požadavky a komorník pruského krále Viléma I. (1797–1888) snad dokonce vyhodil francouzského velvyslance!

„Bude to jako červený šátek pro galského býka,“ prohlásí Bismarck s úsměvem a potěšeně vyslechne Moltkeho trefnou poznámku: „Blahopřeji, místo ústupu dáváte signál k útoku.“ Francie a její zájmy jim už dlouho leží v žaludku.

Chytrý premiér proto využívá situace a vymyslí šikovnou lest, jak nenáviděnou zemi zahnat do války.

Otto von Bismarck záměrně vynechá část textu diplomatické depeše. Vyprovokuje tak válku s Francií.
Otto von Bismarck záměrně vynechá část textu diplomatické depeše. Vyprovokuje tak válku s Francií.

Pohár přetekl

Napětí mezi Francií a Pruskem v roce 1870 stoupá. Prusku, které před čtyřmi lety vyhrálo v bitvě u Hradce Králové válku s Rakouskem a sjednotilo se do tzv. Severoněmeckého spolku, Francie překáží.

Rakousko tehdy rychle uzavřelo mír s Pruskem, což těžce nesl francouzský císař Napoleon III. (1808– 1873). Nemohl totiž mezi oběma zeměmi hrát roli prostředníka a nárokovat si za to vytoužené území na levém břehu řeky Rýn.

Olej do ohně přilila i francouzská snaha získat Lucemburské velkovévodství. Poslední kapkou, při které přeteče pohár pruské tolerance, se stává snaha o spojenectví Francie s Rakouskem a Itálií, jejímž cílem je Prusko izolovat.

Ve Španělsku v roce 1868 sesadí madridští revolucionáři královnu Izabelu II. (1830–1904). Monarchie přesto zůstává a španělský trůn je volný!

Žhavým kandidátem na něj je německý princ Leopold Hohenzollernský (1835–1905), Vilémův bratranec. To se vůbec nelíbí Francouzům, zato Bismarck si radostně mne ruce.

Zkušený pruský intrikán dobře zná názory svého nepřítele Napoleona III. Ví, že by císař na španělském trůnu mnohem raději viděl portugalského prince Ferdinanda.

Francouzský ministr zahraničí, vévoda Agénor de Gramont (1819–1880), se 6. července 1870 veřejně nechává v parlamentu slyšet, že „bez váhání začne válku proti té mocnosti, která by se pokoušela vzkřísit říši Karla V. (mocného španělského panovníka z 1. poloviny 16. století.

Ten díky kolonizaci Ameriky vládl podle svých slov říši, nad níž Slunce nezapadá – pozn. redakce).“

Pruský král Vilém I. doarzí na důležitou schůzku do Emsu.
Pruský král Vilém I. doarzí na důležitou schůzku do Emsu.

Zakažte mu trůn

Francouzský velvyslanec v Berlíně, hrabě Vincent Benedetti (1817–1900), dostává z Paříže od Napoleona III. příkaz, aby odcestoval za pruským králem Vilémem do lázní Ems na řece Lahn (dnes v německé spolkové zemi Porýní-Falcko), kde se panovník právě léčí.

Kandidatura Leopolda Hohenzollernského na španělský trůn je oficiálně vyhlášena a Francie naléhá na její odvolání.

Benedetti ale ví, že Vilém na rozdíl od svého bojovného premiéra příliš nestojí o válku a netrvá na tom, aby se jeho příbuzný stal španělským králem. Jednání se daří a do Paříže může oznámit radostnou zprávu:

„Hohenzollern se vzdá trůnu.“ Francouzům to ale nestačí. Benedettiho vzbudí v noci z 12. na 13. července naléhavý telegram od ministra zahraničí Gramonta. „Znovu se sejděte s králem Vilémem.

Trvejte na zárukách, které by zakazovaly Leopoldovi přijmout trůn, kdyby mu byl v budoucnosti nabídnut,“ stojí v něm.

Francouzský velvyslanec Vincent Benedetti přiváží zprávu, že se Hohenzollern vzdá trůnu.
Francouzský velvyslanec Vincent Benedetti přiváží zprávu, že se Hohenzollern vzdá trůnu.

Neurvalé požadavky

Druhý den ráno se Vilém prochází po lázeňské kolonádě. Na kolemjdoucího Benedettiho mává novinami a ukazuje mu zprávu, že Hohenzollern skutečně nechce španělský trůn. Velvyslanec ale překvapenému králi naservíruje nové požadavky.

„Jaké záruky Francie ještě potřebuje? Nemohu vám dát takový závazek,“ říká panovník. Jeho zatím přátelské chování vůči Benedettimu ochladne, přesto se s ním ještě zdvořile rozloučí.

Ministr zahraničí Gramont si ale v Paříži předvolá pruského velvyslance Karla von Werthera (1809–1894). „Král Vilém musí dopisem potvrdit, že Prusko ani dnes, ani v budoucnosti nebude poškozovat zájmy a čest Francie,“ nařizuje mu.

Werther okamžitě telegrafuje králi do lázní. „Jsem uražen jejich způsobem jednání, které nemá nic společného s diplomatickou důstojností,“ reaguje na to rozčileně Vilém.

Heinrich von Abeken sepíše telegram, který pak Bismrack zneužil.
Heinrich von Abeken sepíše telegram, který pak Bismrack zneužil.

Pár vynechaných vět

Večer se pruskému králi ještě jednou vnutí Benedetti, ten ale jeho nároky odmítne. Přesto ví, že velvyslanec jenom plní své povinnosti a na konci setkání mu na usmířenou podá ruku. „Přeji vám hodně štěstí.

Za pár dní budu v Berlíně a tam všechno s Bismarckem urovnáme,“ ujistí ho. Svému rádci z ministerstva zahraničí Heinrichu von Abekenovi (1809–1874) okamžitě přikáže, aby sepsal telegram o výsledcích jednání a okamžitě ho odeslal Bismarckovi.

Všemi mastmi mazaný premiér se teď chopí své příležitosti. Stačí pár škrtů perem, několik vynechaných slov a vět a zpráva se úplně změní. Upravený telegram vychází 14. července v německých a francouzských novinách a stává se rozbuškou konfliktu.

„Taková nehorázná opovážlivost,“ pohoršují se Francouzi, že Vilém urazil jejich velvyslance. Prusové zase zuří: „Co si to dovolují, nevěřit slovu našeho krále?“ Císař Napoleon III. skočí na Bismarckův trik jako hladový vlk po kořisti.

Nepočká ani na zprávu o setkání v Emži od Benedettiho a 19. července vypovídá Prusku válku.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
reklama
záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz