Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru.
Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby.
I po jeho předčasné smrti zůstává jeho odkaz nesmrtelný, přičemž mnozí fanoušci věří, že legendární Král Rock’n’Rollu žije dál.
Ve svých nejlepších autorských letech Elvis Presley (1935–1977) překonává rekordy ve vyprodaných koncertech, umístění v hudebním příčkách i v počtu složených písní.
Je to právě jeho divoký a nezřízený životní styl, který se mu nakonec – jako mnohým jiným slavným umělcům – stane osudným. V jeho mladých letech ovšem málokdo předpokládá, že se prosadí v hudebním světě.
Dětství a chudoba
Elvis Presley se narodil 8. ledna 1935 v americkém státě Mississippi. Přichází na svět několik desítek minut po svém bratrovi-dvojčeti, který však krátce po porodu zemře.
Poměry, ve kterých mladý Elvis žije, jsou extrémně složité, neboť celou rodinu sužuje obrovská chudoba. Vše se ještě zhorší poté, co je jeho otec Vernon Presley zatčen a odsouzen na dva roky za padělatelství.
Jeho matka Gladys a on následně žijí střídavě u svých různých příbuzných. Hudbu má Elvis rád už jako malé dítě a ve svých deseti letech se účastní pěvecké soutěže, ve které končí pátý (objevují se nepodložená tvrzení, že soutěž vyhrál).
Jeho matka se rozhoduje ho v tomto ohledu podpořit a k jedenáctým narozeninám mu kupuje první kytaru.
Dospívání a začátek kariéry
Už jako teenager hraje v Memphisu v několika klubech s country kapelou, ale hudební ambice mladého Elvise sahají mnohem dále. Jeho kroky ho zavedou v roce 1953 do soukromého nahrávacího centra Sun Studio.
Jeho talentu si všimne sekretářka majitele společnosti, Sama Philipse. V tu dobu Philips shání „bělocha s černošským hlasem“ a mladý Elvis získává díky svému na tehdejší dobu neobvyklému stylu, kde se mísí prvky blues a country, na popularitě.
Ze studia vycházejí také jeho první známé skladby s názvem That´s When Your Heartaches Begin a My Happiness. Phillips se rozhoduje, že jeho písně též pustí v místním rádiu.
Při zpěvu se hlavně nehýbat!
Elvisova kariéra poté, co potká svého budoucího manažera Thomase Parkera, stoupá strmě vzhůru. Začíná spolupracovat se studiem RCA Records, kde jeho první vydaný singl Heartbreak Hotel zakrátko zaznamená přes milion prodaných kopií.
Objevuje se také poprvé na televizních obrazovkách, kde jej jeho „prapodivné“ a následně legendární taneční kreace, svérázný styl oblékání a pohledy, které vrhá na účastníky svých vystoupení, ještě více proslavují, a to především u dámské části publika.
V té době jsou ovšem tyto pohyby částí veřejnosti považovány za nemravné, protože v nich vidí napodobování kopulačních pohybů.
V roce 1955 má dokonce Elvis během vystupování na Floridě policií důsledně zakázáno během představení předvádět „své pohyby“ a má zůstat klidně stát na místě.
Armáda a životní láska
V prosinci 1957 je jako každý zdravý americký muž v odvodovém věku povolán k vojenské službě. Na tu ovšem nastupuje se zpožděním až v březnu 1958. Nástupní termín mu je prodloužen kvůli natáčení filmu King Creole.
Základní vojenskou službu absolvuje v západním Německu ve městě Freiburg, kam za ním míří i matka a otec. Svět je v tuto dobu uprostřed studené války, to ovšem Elvise vůbec netrápí. I během vojenské služby věnuje veškerý volný čas hudbě.
Během pobytu v Německu se seznámí s dcerou jednoho z amerických generálů, a tím poznává svou životní lásku a pozdější manželku, Priscillu Beaulieu-Presley, které je tehdy ovšem pouhých 14 let.
Odmlčení a ztráta popularity
Dva roky mimo hudební scénu ovšem dělají své, co se týče popularity. Na Elvise se v jednu chvíli v podstatě zapomíná, ale díky velké a nákladné snaze jeho manažera Thomase Parkera naštěstí ne docela.
Ten v době jeho nepřítomnosti udržuje jeho chřadnoucí popularitu na přijatelné úrovni a zásobuje média a novináře „úžasnými“ příběhy o Elvisově životě (které se ale ve většině případů nezakládají na pravdě).
Parkerovi se také musí uznat jeho novátorský a dravý přístup k propagaci ve světě showbyznysu, který má za následek, že se na „Krále rock’n’rollu“ nezapomene a od roku 1959 začíná Elvisova popularita i v jeho nepřítomnosti stoupat.
Král je opravdu na odchodu?
Po skončení vojenské služby je jeho návrat do světa showbyznysu spíše vlažný. Elvis natáčí několik celovečerních filmů a k nim určených skladeb, ovšem nejedná se o žádný velký úspěch a jeho sláva ve stínu skupin, jako jsou Beatles, postupně upadá.
Hudba se začíná závažným způsobem měnit a rock’n’roll je na ústupu. „Král“ se téměř odmlčí na dalších osm let a skoro se zdá, že jeho hvězda zhasne úplně.
Uzavírá se do soukromí a z peněz, které za svou současnou kariéru nashromáždil a které mu stále plynou z různých jiných zdrojů, žije okázalým a bohémským životem.
Memphiská mafie děsí ulice
Nejednou se kvůli excesům, které on a jeho „Memphiská mafie“, jak se říká okruhu jeho věrných tělesných strážců, dostane i do křížku se zákonem, protože nevhodným způsobem „terorizují“ ulice, a také například kvůli četné střelbě v jeho sídle.
Elvis Presley je na rozdíl například od Johna Lennona milovníkem střelných zbraní a jeho chování bývá často nevypočitatelné a agresivní. Netají se též silným odporem vůči jistým skupinám obyvatel, především k homosexuálům.
Zajímavé je, že mužskou homosexualitu prudce odsuzuje. Co se týče žen, je daleko otevřenější a nesčetněkrát ve svém sídle pořádá sexuální radovánky, které rád začíná sledováním lesbických „představení“.
Comeback z říše snů
V roce 1968 se v jeho kariéře odehrává neuvěřitelný zlom. V pořadu Comeback 1968, který je věnován pouze jemu, je odvysíláno neuvěřitelných 15 hodin záznamu s desítkami jeho skladeb.
Elvis hraje ve svém ikonickém koženém kabátu za výkřiků uchvácených fanoušků tak dlouho, že jej doslova propotí takovým způsobem, že zvuky mokré kůže lze zaslechnout na pořízeném záznamu.
Vystoupení se díky rozmachu televizního vysílání dostanou k téměř jedné miliardě lidí a Elvis Presley se po osmi letech v ústraní v podstatě přes noc vrací na trůn „krále rock-and-rollu“ a také na vrchol žebříčků popularity.