Efekt motýlích křídel je jednou z nejtajemnějších vědeckých teorií. Skutečně jsou různé události na celé planetě vzájemně propojené, jak tvrdí její zastánci?
„Motýlek padl k zemi, jemňoučká maličká věcička, která dokázala porušit rovnováhu a srazit jednu linii drobných stavebních kostek, jež vytvářejí osud, pak velkých kostek a nakonec obrovských kostek a to všemi obdobími času,“ píše v roce 1952 ve své povídce známý americký spisovatel Ray Bradburry.
Dává tak základ tzv.
teorii motýlích křídel, která říká, že i ten nejmenší podnět, jako je třeba mávnutí motýlích křídel, může ovlivnit běh událostí na opačném konci planety. Oficiálním autorem teorie je v 70. letech minulého století americký meteorolog Edward Lorenz.
Vše vychází z teorie chaosu, která (velmi zjednodušeně řečeno) hovoří o tom, že veškeré dění je v konečném principu naprosto náhodné.
I s touto náhodností lze prý ale matematicky počítat a zasazovat ji do různých meteorologických modelů. Jenže další badatelé věří, že butterfly effect platí ve všech oblastech – v evoluci, v mezilidských vztazích, v medicíně či ekonomice.
Nastane jednou čas, kdy dokážeme onen dnes náhodný vzorec číst a tím předvídat budoucnost?