Domů     Edda Göringová: Korunní princezna nacistů
Edda Göringová: Korunní princezna nacistů
18.1.2023

Do vypuknutí války zbývá rok, přesto je nebe nad Berlínem plné letadel. Přeletí jich 500. Göring se dme pýchou, přesto utrousí: „Kdyby to byl syn, bylo by jich 1000.“ Prominentnímu párečku se 2. června 1938 narodilo dítě…

Děvčátko hamburské herečky Emmy Henny Sonnemannové (1893–1973), nyní Göringové, dostane jméno Edda, a na její narození si připíjí celé Německo.

Když si 10 dní po porodu nacistický pohlavár Göring vyzvedne manželku s děvčátkem v porodnici, cestu domů jim lemují skandující davy. „Je to zázrak,“ špitají si lidé a podobné názory se objeví i v tisku. Emmy je 45 a Göringa lékaři označili za neplodného.

Diagnóza nebyla správná. 4. listopadu probíhá křest – nad rozkošným miminkem se sklání usměvavý kmotříček Hitler a idylické fotografie z něj otisknou i prestižní americká média. Informacím o budoucích nacistických zvěrstvech by v tu chvíli věřil jen málokdo…

Maličká Edda, Foto: Moonraker / Creative commons
Maličká Edda, Foto: Moonraker / Creative commons

Nejbohatší novorozeně Německa?

Edda se stává jedním z nejbohatších miminek Německa. Z celého světa putují dárky k jejímu křtu.

Starosta Kolína nad Rýnem a politický spojenec Göringa Karl Georg Schmidt (1904–1940) jí věnuje dokonce obraz Madony s dítětem od Lucase Cranacha staršího (1472–1553).

„Edda je jakousi nacistickou korunní princeznou,“ napíše o rok později o děvčátku pro americký časopis Life uznávaný novinář Douglas Lancelot Reed (1895–1976). O Eddě se skutečně mluví výhradně jako o Kleine Prinzessin, tedy malé princezně.

Hvězda jejího otce v krvavé mašinerii zatím stoupá – vůdce ho označí za svého nástupce.

Skandál s umělým oplodněním

Hermann Göring práskne novinami o stůl. Takhle rozzuřeného ho jeho okolí dlouho nevidělo. Okamžitě volá předsedu nejvyššího stranického soudu NSDAP Waltera Bucha (1883–1949).

Na kalendářích bychom našli letopočet 1940 a v antisemitském plátku Der Stürmer vedeném nacistickým politikem Juliem Streicherem (1885–1946) právě vyšel článek o tom, že Edda pochází z umělého oplodnění.

V dnešní době standardní věc, tehdy se to ovšem považuje za urážku. Nemělo jít samozřejmě o asistovanou reprodukci ze zkumavky, ta se povede až roku 1978 ve Velké Británii, ale o oplodnění v organismu ženy.

„Je potřeba zastavit jednou provždy tu nemocnou mysl,“ souhlasí Buch. Do případu se nakonec vloží i Hitler. Nad Streicherem podrží ochrannou ruku a jen mu odebere několik poct.

Vysoká hra o moc

Přes všechnu rozmazlující pozornost říše je malá Edda rozkošným děvčátkem se skvělou výchovou.

Válka se pomalu chýlí ke konci a nejdůležitější muži říše se stahují do horského Obersalzbergu poblíž Berchtesgadenu v Bavorsku, které nacisté prohlásí za vůdcovo osobní ochranné území. Göring s sebou bere samozřejmě Emmy a Eddu.

22. Dubna 1945 Hitler uznává, že se blíží konec. Chce zůstat v Berlíně a spáchat sebevraždu. Göring jako jeho nástupce posílá vůdci telegram, aby mohl převzít moc. Má oprávněný strach, že se jinak moci chopí Martin Bormann (1900–1945) a jeho nechá odstranit.

Je to však právě Bormann, kdo telegram zachytí a vůdci odesílatele vykreslí jako zrádce. Rozčílený Hitler za zády s Bormannem odpoví rychle – nařizuje, ať Göring okamžitě složí všechny funkce, nebo bude popraven za velezradu. A ten poslechne.

Poslední sbohem otci

Na Obersalzberg zatím útočí spojenci, a tak se Göring přesunuje do svého hradu v Mauterndorfu, odkud s jednotkou Luftwaffe míří za Američany, kterým se vzdá. Edda je s matkou zatím internována v lucemburském hotelu Palace.

Tady je navštíví lucemburský velvyslanec USA John Ernest Dolibois (1918–2014), mimochodem jeden z vyšetřovatelů norimberských procesů. „Je to krásné dítě, otce nezapře. Tak energická a zdvořilá,“ vychválí po návštěvě Eddu. Ta může ještě naposledy vidět otce.

Poté ho čeká rozsudek smrti oběšením. Göring se odvolává – chce být zastřelen jako voják. Žádosti není vyhověno, a tak raději spolkne smrtící tobolku kyanidu draselného.

Edda Göringová k vidění v levé části. Foto: Creative commons - volné dílo
Edda Göringová k vidění v levé části. Foto: Creative commons – volné dílo

Jachta po otci

Emmy čeká rok za mřížemi a poté zabavení 30 procent majetku. Po dobu pěti let se nesmí ukázat na jevišti. A Edda? Z bavorského Hersbrucku se přestěhuje i s matkou do 5. patra mnichovské bytovky a vystuduje práva na Mnichovské univerzitě.

Od ryzí právničiny nakonec zběhne k bílým lékařským plášťům a pracuje na rehabilitační klinice ve Wiesbadenu, hlavním městem německé spolkové země Hesensko. Na rodiče nedá dopustit. O matku se obětavě stará. A jak vzpomíná na otce? „Milovala jsem ho.

A bylo zřejmé, jak moc mu na mně záleží. Všechny vzpomínky na něj jsou plné lásky, byl to skvělý otec, nemohu ho prostě vidět jinak.“ Ostatně, právě přes fixaci na otce se dá Edda na pět let dohromady s novinářem Gerdem Heidemannem (*1931).

Ten kvůli ní odkoupí jachtu Carin II, která patřívala Göringovi a pořádají na ní dýchánky s bývalými nacistickými prominenty.

Foto v úvodu: Emmy a Hermann Göring na koncertě roku 1935. Foto: Bundesarchiv, Bild 183-1990-0309-506 / CC-BY-SA 3.0
Související články
Historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Historie
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Historie
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
reklama
věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
reklama
lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív