Skip to content
reklama

Edda Göringová: Korunní princezna nacistů

Do vypuknutí války zbývá rok, přesto je nebe nad Berlínem plné letadel. Přeletí jich 500. Göring se dme pýchou, přesto utrousí: „Kdyby to byl syn, bylo by jich 1000.“ Prominentnímu párečku se 2. června 1938 narodilo dítě…

Děvčátko hamburské herečky Emmy Henny Sonnemannové (1893–1973), nyní Göringové, dostane jméno Edda, a na její narození si připíjí celé Německo. Když si 10 dní po porodu nacistický pohlavár Göring vyzvedne manželku s děvčátkem v porodnici, cestu domů jim lemují skandující davy.

„Je to zázrak,“ špitají si lidé a podobné názory se objeví i v tisku. Emmy je 45 a Göringa lékaři označili za neplodného. Diagnóza nebyla správná. 4. listopadu probíhá křest – nad rozkošným miminkem se sklání usměvavý kmotříček Hitler a idylické fotografie z něj otisknou i prestižní americká média.

Informacím o budoucích nacistických zvěrstvech by v tu chvíli věřil jen málokdo…

Maličká Edda, Foto: Moonraker / Creative commons

Nejbohatší novorozeně Německa?

Edda se stává jedním z nejbohatších miminek Německa. Z celého světa putují dárky k jejímu křtu. Starosta Kolína nad Rýnem a politický spojenec Göringa Karl Georg Schmidt (1904–1940) jí věnuje dokonce obraz Madony s dítětem od Lucase Cranacha staršího (1472–1553).

„Edda je jakousi nacistickou korunní princeznou,“ napíše o rok později o děvčátku pro americký časopis Life uznávaný novinář Douglas Lancelot Reed (1895–1976). O Eddě se skutečně mluví výhradně jako o Kleine Prinzessin, tedy malé princezně.

Hvězda jejího otce v krvavé mašinerii zatím stoupá – vůdce ho označí za svého nástupce.

Skandál s umělým oplodněním

Hermann Göring práskne novinami o stůl. Takhle rozzuřeného ho jeho okolí dlouho nevidělo. Okamžitě volá předsedu nejvyššího stranického soudu NSDAP Waltera Bucha (1883–1949). Na kalendářích bychom našli letopočet 1940 a v antisemitském plátku Der Stürmer vedeném nacistickým politikem Juliem Streicherem (1885–1946) právě vyšel článek o tom, že Edda pochází z umělého oplodnění.

V dnešní době standardní věc, tehdy se to ovšem považuje za urážku. Nemělo jít samozřejmě o asistovanou reprodukci ze zkumavky, ta se povede až roku 1978 ve Velké Británii, ale o oplodnění v organismu ženy.

„Je potřeba zastavit jednou provždy tu nemocnou mysl,“ souhlasí Buch. Do případu se nakonec vloží i Hitler. Nad Streicherem podrží ochrannou ruku a jen mu odebere několik poct.

Vysoká hra o moc

Přes všechnu rozmazlující pozornost říše je malá Edda rozkošným děvčátkem se skvělou výchovou. Válka se pomalu chýlí ke konci a nejdůležitější muži říše se stahují do horského Obersalzbergu poblíž Berchtesgadenu v Bavorsku, které nacisté prohlásí za vůdcovo osobní ochranné území.

Göring s sebou bere samozřejmě Emmy a Eddu. 22. Dubna 1945 Hitler uznává, že se blíží konec. Chce zůstat v Berlíně a spáchat sebevraždu. Göring jako jeho nástupce posílá vůdci telegram, aby mohl převzít moc.

Má oprávněný strach, že se jinak moci chopí Martin Bormann (1900–1945) a jeho nechá odstranit. Je to však právě Bormann, kdo telegram zachytí a vůdci odesílatele vykreslí jako zrádce. Rozčílený Hitler za zády s Bormannem odpoví rychle – nařizuje, ať Göring okamžitě složí všechny funkce, nebo bude popraven za velezradu.

A ten poslechne.

Poslední sbohem otci

Na Obersalzberg zatím útočí spojenci, a tak se Göring přesunuje do svého hradu v Mauterndorfu, odkud s jednotkou Luftwaffe míří za Američany, kterým se vzdá. Edda je s matkou zatím internována v lucemburském hotelu Palace.

Tady je navštíví lucemburský velvyslanec USA John Ernest Dolibois (1918–2014), mimochodem jeden z vyšetřovatelů norimberských procesů. „Je to krásné dítě, otce nezapře. Tak energická a zdvořilá,“ vychválí po návštěvě Eddu.

Ta může ještě naposledy vidět otce. Poté ho čeká rozsudek smrti oběšením. Göring se odvolává – chce být zastřelen jako voják. Žádosti není vyhověno, a tak raději spolkne smrtící tobolku kyanidu draselného.

blank
Edda Göringová k vidění v levé části. Foto: Creative commons – volné dílo

Jachta po otci

Emmy čeká rok za mřížemi a poté zabavení 30 procent majetku. Po dobu pěti let se nesmí ukázat na jevišti. A Edda? Z bavorského Hersbrucku se přestěhuje i s matkou do 5. patra mnichovské bytovky a vystuduje práva na Mnichovské univerzitě.

Od ryzí právničiny nakonec zběhne k bílým lékařským plášťům a pracuje na rehabilitační klinice ve Wiesbadenu, hlavním městem německé spolkové země Hesensko. Na rodiče nedá dopustit. O matku se obětavě stará.

A jak vzpomíná na otce? „Milovala jsem ho. A bylo zřejmé, jak moc mu na mně záleží. Všechny vzpomínky na něj jsou plné lásky, byl to skvělý otec, nemohu ho prostě vidět jinak.“ Ostatně, právě přes fixaci na otce se dá Edda na pět let dohromady s novinářem Gerdem Heidemannem (*1931).

Ten kvůli ní odkoupí jachtu Carin II, která patřívala Göringovi a pořádají na ní dýchánky s bývalými nacistickými prominenty.

Foto v úvodu: Emmy a Hermann Göring na koncertě roku 1935. Foto: Bundesarchiv, Bild 183-1990-0309-506 / CC-BY-SA 3.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zakladatelem hnutí Adventisté sedmého dne William Miller: „Stane se to každým dnem!“
enigmaplus.cz

Zakladatelem hnutí Adventisté...

Rachot děl je ohlušující. Co chvíli vybuchuje...
Záhadné megality Mzoura: Postavili „africké Stonehenge“ obři?
enigmaplus.cz

Záhadné megality Mzoura:...

Africký kamenný kruh prý vybudovala...
Reinkarnace v zájmu státu
21stoleti.cz

Reinkarnace v zájmu státu

Vůle komunistických pohlavárů v Číně poroučí nejen...
Douglas nově v obchodním centru Metropole Zličín
iluxus.cz

Douglas nově v obchodním...

Parfumerie Douglas otevřela před koncem loňského...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Regina Rázlová jako na houpačce! Kdy z ní seskočí?
nasehvezdy.cz

Regina Rázlová jako na...

Herečka Regina Rázlová (75)...
Sluneční brýle: Velmi užitečná paráda
panidomu.cz

Sluneční brýle: Velmi...

Podobné tvrzení se nedá přenést na žádný jiný módní...
Nečekaný a drsný rozvod kvůli alkoholu?
nasehvezdy.cz

Nečekaný a drsný rozvod...

Prošli si společně...
Unikátní lahev za milion je jen pro zvané
epochalnisvet.cz

Unikátní lahev za milion je...

V poslední době se prémiové destilerie doslov...
Krásné pražské zahrady: Které jsou otevřené celoročně?
epochanacestach.cz

Krásné pražské zahrady: Které...

Možná to nevíte,...
Asijský salát s kuřetem
tisicereceptu.cz

Asijský salát s kuřetem

Může sloužit jako předkrm i hlavní jídlo....
Prožít podzim života se svou láskou je krásné
skutecnepribehy.cz

Prožít podzim života se svou...

Náhrdelník mé tety v sobě skrýval tajemství...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha