Domů     Edda Göringová: Korunní princezna nacistů
Edda Göringová: Korunní princezna nacistů
18.1.2023

Do vypuknutí války zbývá rok, přesto je nebe nad Berlínem plné letadel. Přeletí jich 500. Göring se dme pýchou, přesto utrousí: „Kdyby to byl syn, bylo by jich 1000.“ Prominentnímu párečku se 2. června 1938 narodilo dítě…

Děvčátko hamburské herečky Emmy Henny Sonnemannové (1893–1973), nyní Göringové, dostane jméno Edda, a na její narození si připíjí celé Německo.

Když si 10 dní po porodu nacistický pohlavár Göring vyzvedne manželku s děvčátkem v porodnici, cestu domů jim lemují skandující davy. „Je to zázrak,“ špitají si lidé a podobné názory se objeví i v tisku. Emmy je 45 a Göringa lékaři označili za neplodného.

Diagnóza nebyla správná. 4. listopadu probíhá křest – nad rozkošným miminkem se sklání usměvavý kmotříček Hitler a idylické fotografie z něj otisknou i prestižní americká média. Informacím o budoucích nacistických zvěrstvech by v tu chvíli věřil jen málokdo…

Maličká Edda, Foto: Moonraker / Creative commons
Maličká Edda, Foto: Moonraker / Creative commons

Nejbohatší novorozeně Německa?

Edda se stává jedním z nejbohatších miminek Německa. Z celého světa putují dárky k jejímu křtu.

Starosta Kolína nad Rýnem a politický spojenec Göringa Karl Georg Schmidt (1904–1940) jí věnuje dokonce obraz Madony s dítětem od Lucase Cranacha staršího (1472–1553).

„Edda je jakousi nacistickou korunní princeznou,“ napíše o rok později o děvčátku pro americký časopis Life uznávaný novinář Douglas Lancelot Reed (1895–1976). O Eddě se skutečně mluví výhradně jako o Kleine Prinzessin, tedy malé princezně.

Hvězda jejího otce v krvavé mašinerii zatím stoupá – vůdce ho označí za svého nástupce.

Skandál s umělým oplodněním

Hermann Göring práskne novinami o stůl. Takhle rozzuřeného ho jeho okolí dlouho nevidělo. Okamžitě volá předsedu nejvyššího stranického soudu NSDAP Waltera Bucha (1883–1949).

Na kalendářích bychom našli letopočet 1940 a v antisemitském plátku Der Stürmer vedeném nacistickým politikem Juliem Streicherem (1885–1946) právě vyšel článek o tom, že Edda pochází z umělého oplodnění.

V dnešní době standardní věc, tehdy se to ovšem považuje za urážku. Nemělo jít samozřejmě o asistovanou reprodukci ze zkumavky, ta se povede až roku 1978 ve Velké Británii, ale o oplodnění v organismu ženy.

„Je potřeba zastavit jednou provždy tu nemocnou mysl,“ souhlasí Buch. Do případu se nakonec vloží i Hitler. Nad Streicherem podrží ochrannou ruku a jen mu odebere několik poct.

Vysoká hra o moc

Přes všechnu rozmazlující pozornost říše je malá Edda rozkošným děvčátkem se skvělou výchovou.

Válka se pomalu chýlí ke konci a nejdůležitější muži říše se stahují do horského Obersalzbergu poblíž Berchtesgadenu v Bavorsku, které nacisté prohlásí za vůdcovo osobní ochranné území. Göring s sebou bere samozřejmě Emmy a Eddu.

22. Dubna 1945 Hitler uznává, že se blíží konec. Chce zůstat v Berlíně a spáchat sebevraždu. Göring jako jeho nástupce posílá vůdci telegram, aby mohl převzít moc. Má oprávněný strach, že se jinak moci chopí Martin Bormann (1900–1945) a jeho nechá odstranit.

Je to však právě Bormann, kdo telegram zachytí a vůdci odesílatele vykreslí jako zrádce. Rozčílený Hitler za zády s Bormannem odpoví rychle – nařizuje, ať Göring okamžitě složí všechny funkce, nebo bude popraven za velezradu. A ten poslechne.

Poslední sbohem otci

Na Obersalzberg zatím útočí spojenci, a tak se Göring přesunuje do svého hradu v Mauterndorfu, odkud s jednotkou Luftwaffe míří za Američany, kterým se vzdá. Edda je s matkou zatím internována v lucemburském hotelu Palace.

Tady je navštíví lucemburský velvyslanec USA John Ernest Dolibois (1918–2014), mimochodem jeden z vyšetřovatelů norimberských procesů. „Je to krásné dítě, otce nezapře. Tak energická a zdvořilá,“ vychválí po návštěvě Eddu. Ta může ještě naposledy vidět otce.

Poté ho čeká rozsudek smrti oběšením. Göring se odvolává – chce být zastřelen jako voják. Žádosti není vyhověno, a tak raději spolkne smrtící tobolku kyanidu draselného.

Edda Göringová k vidění v levé části. Foto: Creative commons - volné dílo
Edda Göringová k vidění v levé části. Foto: Creative commons – volné dílo

Jachta po otci

Emmy čeká rok za mřížemi a poté zabavení 30 procent majetku. Po dobu pěti let se nesmí ukázat na jevišti. A Edda? Z bavorského Hersbrucku se přestěhuje i s matkou do 5. patra mnichovské bytovky a vystuduje práva na Mnichovské univerzitě.

Od ryzí právničiny nakonec zběhne k bílým lékařským plášťům a pracuje na rehabilitační klinice ve Wiesbadenu, hlavním městem německé spolkové země Hesensko. Na rodiče nedá dopustit. O matku se obětavě stará. A jak vzpomíná na otce? „Milovala jsem ho.

A bylo zřejmé, jak moc mu na mně záleží. Všechny vzpomínky na něj jsou plné lásky, byl to skvělý otec, nemohu ho prostě vidět jinak.“ Ostatně, právě přes fixaci na otce se dá Edda na pět let dohromady s novinářem Gerdem Heidemannem (*1931).

Ten kvůli ní odkoupí jachtu Carin II, která patřívala Göringovi a pořádají na ní dýchánky s bývalými nacistickými prominenty.

Foto v úvodu: Emmy a Hermann Göring na koncertě roku 1935. Foto: Bundesarchiv, Bild 183-1990-0309-506 / CC-BY-SA 3.0
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan