Skip to content

Dům s tajnou komnatou v městečku Fountain City: Skvělý úkryt pro prchající otroky!

Cesta za svobodu není pro uprchlého otroka snadná. Prchat může jen několik nejtemnějších hodin noci, za dne se musí skrývat a doufat, že ho lovci otroků nedopadnou.

Naštěstí jsou lidé, kteří jsou ochotní jim pomoci. Poskytnou jídlo, šaty, přístřeší a také nasměrují k dalšímu útočišti. Jedním z nejznámějších úkrytů je cihlový dům v městečku Fountain City, který vlastní kvaker a abolicionista Levi Coffin (1789–1877) s manželkou Catharine (1803–1881).

coffin
Kvaker Levi Coffin, který nemá rád otrokáře.

3000 zachráněných

Dům postavený v roce 1839 totiž kromě osmi pokojů vybaví také skrýší se vstupem dovedně ukrytým ve stěně pokoje pro služky. Uprchlíci se tu mohou skrývat týdny, dokud se nezotaví k další cestě za svobodou. Během let, kdy jako odpůrci otrokářství uprchlým otrokům pomáhají, tu ukryjí téměř 3000 otrokům.

reward
Inzerát nabízející odměnu ta dopadení uprchlého otroka.

Žádný odhalený

Úřady nikdy nedokáží otroky prchající přes Fountain City najít, ani odhalit jejich úkryt. Tajná komnata je objevena až roku 1879, dávno poté, co se Coffinovi odstěhovali, a dávno poté, co bylo otroctví zrušeno. V roce 1967 koupí dům stát a po rekonstrukci ho v roce 1970 otevře pro veřejnost jako národní kulturní památku.

dum
Tak dnes vypadá dům s tajnou komnatou, ve které Coffin ukrýval uprchlé otroky.
Foto: kids.britannica.com, en.wikipedia.com, dmarkthomas.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …