Skip to content

Druhá světová válka skončila: Začala hra nazvaná Hledá se Hitler!

Zbývá mu poslední den života. Ještě vydá rozkaz zdevastovaným nebo neexistujícím německým vojákům zničit blížící se sovětskou armádu a pak nadiktuje svoji poslední vůli. Taky se ožení. Příští ráno nechá dát smrtící injekci svému psovi, poobědvá s dietetikem a sekretářkami a kolem 14:30 odejde s Evou Braunovou do pokoje.

Asi za hodinu se ozve výstřel! Do místnosti se uvolní střelný prach a zápach hořkých mandlí po kyanidu. Jeho lidem zbývá vyplnit poslední úkol Adolfa Hitlera (1889–1945). Hned vedle bunkru, v srdci města zasvěceného vzestupu a pádu, spálí tělo jeho a Evy BraunovéHitlerové (1912–1945). Až o téměř 20 let později podá o tom všem svědectví žena, která byla přímo součástí týmu, jenž měl Hitlerovo tělo najít a identifikovat. Jmenuje se Jelena Rževská – tlumočnice.

91 let
Jelena Rževská je jedním člověkem ze tří lidí, kteří identifikovali Hitlera.

Potřebujeme benzin

V době, kdy si Hitler bere Braunovou (29. dubna), už Sověti roztahují po Berlínu rudou deku. On je v bunkru pod říšským kancléřstvím, Rževská ve sklepě domu nedaleko Postupimského náměstí. Dělí je asi 900 metrů a 11 minut chůze.

On udělí poslední rozkazy, ona celý den tlumočí výslechy zajatců: „Porovnáním jejich odpovědí jsme došli k závěru, že Hitler se přece jenom v bunkru ukrývá,“ píše.

Trvá ještě tři dny, než úderné jednotky Rudé armády dobudou kancléřství. Z garážmistra Karla Schneidera pak dostanou, že někdy 29. dubna měl úkol vypumpovat z aut benzin. Sám Hitlera neviděl, až 1. května se dozví, že je vůdce mrtvý.

V ten samý den dostane Schneider další rozkaz – najít veškerý zbylý benzin a opět ho připravit. Proč, to neví, ale to si už zjistí důstojníci Smerše (sovětská kontrarozvědka), když objeví ohořelé ostatky Josepha Goebbelse (1897–1945) a jeho manželky.

01_Rzhevskaya1
Rževská působí v jednotce, která je součástí 3. úderné armády generála Kuzněcova. Tehdy jí je 25 let, ale o dost později napíše knihu Zápisky válečné tlumočnice (2007).

Veřejná tisková kancelář

Nic nemůže symbolizovat konečný pád třetí říše víc než sebevražda druhého muže Německa a zmizení toho prvního. Už za dva dny (3. května) Sověti vydají bezprecedentně a mimořádně obsáhlou zprávu o identifikaci ostatků Goebbelse, jeho ženy a jejich šesti dětí.

Rusové jsou nadšení, díky tomu jsou nadšení i novináři, navíc fotí a filmují bez omezení.

Jediný, kdo z toho všeho není nadšený, je Stalin (1878–1953). Už další den se všechno zabalí do pytlíku tajemství. „Kontakty s tiskem a fotografy byly zakázány a veškeré informace směřovaly přímo ke Stalinovi a vojenské velení v Německu obcházely,“ píše Rževská. A pak to přijde…

LIFE correspondent Percy Knauth (left) sifts through debris in the shallow trench in the garden of the Reich Chancellery where, Knauth was told, the bodies of Hitler and Eva Braun were burned after their suicides. - See more at: http://www.clipouts.com/hitlers-bunker/#sthash.AbnwD8BW.dpuf (William Vandivert—Time & Life Pictures/Getty Images)
Korespondenti LIFE u kráteru v zahradě říšského kancléřství, ve kterém ležela ohořelá těla Hitlera a Braunové.

Šarlatová kazeta

Jeden ze sovětských vojáků, Ivan Čurakov, 4. května docela náhodou objeví čerstvě zasypanou díru a v ní dvě ohořelá těla. Nenapadne ho, že by šlo o Hitlera a Braunovou, nicméně zpráva, co našli, se dostane tam, kam má.

K tříčlennému týmu Rževské, který ze země vykope dvě lidské mrtvoly a fenu německého ovčáka. Zatímco se spojenecké jednotky o nálezu těla Hitlera dozví, Rusové vydají dezinformační rozkaz, aby se hledalo dál.

With only candles to light their way, war correspondents examine a couch stained with blood (see dark patch on the arm of the sofa) located inside Hitler’s bunker, 1945. - See more at: http://www.clipouts.com/hitlers-bunker/#sthash.AbnwD8BW.dpuf
Válka skončila, začala napínavá hra nazvaná Hledá se Hitler.

Je 8. května. Zatímco velkoadmirál Karl Dönitz podepisuje kapitulaci, Rževskou si zavolá její velitel, plukovník Gorbušin, a podá jí malou šarlatovou krabičku: „Jsou v ní Hitlerovy zuby. Ručíš mi za ni svou hlavu, je to důkaz jeho identifikace!

“ Teď je prioritou číslo jedna najít v rozbořeném Berlíně Hitlerova stomatologa Johanna Blaschkeho (1881–1959).

Díky neuvěřitelnému propletenci šťastných náhod se to podaří, resp. najdou Käthe Heusermannovou, jeho asistentku. To ona je jediným člověkem, který znal a pamatoval si všechny rysy Hitlerova chrupu, navíc s její pomocí najdou rentgenové snímky.

Když před ní Rževská otevře šarlatovou kazetu se zuby, prohlásí: „To jsou Hitlerovy zuby!“

Foto: William Vandivert/Time Life Pictures
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jak jsem se vzdala svého bláznivého snu?
skutecnepribehy.cz

Jak jsem se vzdala svého...

Celé dětství jsem toužila...
V liberecké zoo mají mladé
epochalnisvet.cz

V liberecké zoo mají mladé

V období jara přichází mláďata na svět jak ve...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Svatý Jan pod Skalou: Po stopách zbožného poustevníka
epochanacestach.cz

Svatý Jan pod Skalou: Po...

Jedno z nejkrásnějších...
Predátoři a příšery z jezer a řek: Kelpie a Ogopogo
enigmaplus.cz

Predátoři a příšery z jezer...

Hlubiny jezer i řek obývají nejrozličnější...
Chyť si mě, jsem tvoje zlatá rybka!
nasehvezdy.cz

Chyť si mě, jsem tvoje...

Je krásná, je úspěšná, je za...
Rubens představuje Luční pěnu
iluxus.cz

Rubens představuje Luční pěnu

Základ novinky tvoří luxusní olej lisovaný ze semen...
Tajemný Ludvík XIV. Útočili teroristé Francie na Prahu?
enigmaplus.cz

Tajemný Ludvík XIV. Útočili...

Troufalý akt státního terorismu, do kterého...
O co Bára s Denisou spolu stále soupeří?
nasehvezdy.cz

O co Bára s Denisou spolu...

Seriál Slunečná působí jako...
Zdravý styl: Co dělat, aby vám to pálilo?
panidomu.cz

Zdravý styl: Co dělat, aby...

Žádná zázračná dieta pro geniální mozek nebo bezchybnou...
Facebook a spol.: Algoritmy světem vládnou
21stoleti.cz

Facebook a spol.: Algoritmy...

Facebook, Instagram, Twitter, Tik Tok, YouTube,...