Skip to content

Drsný všeuměl Clint Eastwood: Věk neřeší, Oscary ano!

Před kamerou i za ní dává rok co rok pravidelně svým mladším kolegům na frak. A ti jen tiše doufají, že v jeho letech budou také schopni toho, co on. „Můj otec vždycky říkával: ‚Buď jdeš kupředu, nebo upadáš.

‘ A já jsem si to vzal k srdci,“ krčí rameny ten, o kom je řeč – neúnavný nezmar Clint Eastwood (*1930).

Nezapomenutelný je už jeho příchod na svět. Pětikilový cvalda dá v roce 1930 doktorům v San Francisku pořádně zabrat. Okamžitě dostane přezdívku Samson. Jako řada jeho kolegů, i on se předtím, než přičichne k filmu, nějakou dobu živí vším možným.

Chvíli je pastevcem, pak zase dřevorubcem nebo topičem v ocelárně.

Herecké kurzy jako bonus

Občas taky hraje po barech a kavárnách na piano. V době korejské války mu pak osud v zastoupení americké armády přihraje místo plavčíka v kalifornském Fort Ordu. Právě tady si 193 cm vysokého, pohledného mladíka všimne jistý Chuck Hill, muž s kontakty v Hollywoodu.

Proklestí mu cestičku až do studia Universal, kde sice nikoho hereckými dovednostmi moc neuchvátí, jeho drsný vzhled ale na uzavření smlouvy stačí. Dostane 100 dolarů za týden a k tomu jako bonus sérii hereckých kurzů.

Ani v pokročilém věku neubírá na tempu. Udělá si papíry na vrtulník, se kterým často létá do práce

V klobouku a bez

Začíná jako většina nováčků. V laciných béčkách, na která nikdo nekouká. Už tehdy kritici brblají kvůli jeho vyslovování replik přes zuby, což se později stane Eastwoodovou celoživotní ochrannou známkou.

O co pomalejší má rozjezd, o to drtivější je finiš. Cestu k úspěchu mu ukáže italský režisér Sergio Leone (1929–1989). Jeho trilogie spaghetti-westernů (Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů navíc a Hodný, zlý a ošklivý) katapultuje charismatického čahouna mezi největší filmové hvězdy Ameriky.

Škatulka osamělých, neohrožených, drsných a cynických hrdinů mu už zůstane. Sám Leone později s nadsázkou komentuje jeho herectví slovy: „Má jen dvě polohy, v klobouku a bez.“

Trilogie spaghetti-westernů Sergia Leoneho katapultuje Eastwooda mezi největší filmové hvězdy.

Berte, nebo nechte být!

Když mu prostor před kamerou začne být těsný, stoupne si za ni. Nová role mu padne jako ulitá. Netrvá dlouho a veřejnost začne řešit zásadní otázku: „Je ten Eastwood lepší herec, nebo režisér?“ Bravurně zvládá akčňáky (Náhlý úder), westerny (Nesmiřitelní), uslzené limonády (Madisonské mosty) i dramata (Million Dollar Baby, Gran Torino). Nestará se o reklamu, nestará se o smlouvy, nepotřebuje poznámky producentů a společností. Prostě natáčí filmy a Oscary se jen hrnou. Když se Warner Bros. pokoušejí vyhodit ze scénáře k filmu Gran Torino pár rasových narážek, vzkáže jim Eastwood: „Berte, nebo nechte být.“ A tak berou.

S Angelinou Jolie natočí úspěšné drama Výměna. On za kamerou, ona před ní. Výsledkem jsou tři oscarové nominace.

Stále v tempu

Ani v pokročilém věku neubírá na tempu. Udělá si papíry na vrtulník, se kterým často létá do práce, aby se vyhnul štrúdlu na dálnici, vlastní hotel, restauraci i golfový klub. Právě s holí v ruce nejraději dobíjí baterky.

Nepije, nekouří, zdravě jí a denně medituje. Není divu, že se na něj ženy lepí jako vosy na med. Tou zatím poslední je o 33 let mladší, teď už bývalá servírka Christina Sanderová.

Foto: eu.detroitnews.com, .thedailybeast.com, riminitoday.it, abc.net.au
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …