Ne vždy byly drogy považovány za škodlivé. V historii často pomáhaly tišit bolest, přiváděly šamany do transu, u vojáků wehrmachtu zvyšovaly výkonnost. Jak zákeřné ale mohou návykové látky být?
Stimulační drogy
Stimulační drogy patří mezi poměrně mladé drogy, jelikož se většina z nich vyrábí synteticky. V minulosti se podávaly jako prostředek proti rýmě, obezitě, ospalosti nebo depresi. Stimulanty se velmi osvědčily hlavně za válek.
Během občanské války ve Španělsku (1936-1939) se podávaly proti únavě, nejvíce se ale uplatnily za 2. světové války.
Pervitin (perník, peří, piko, péčko, speed)
Účinky: Absence únavy, hladu, nulová potřeba spánku. Myšlení a pohyby jsou zrychlené, člověk cítí velký příval energie.
Následky: Podrážděnost, agresivita, ospalost, paranoia, zvýšený srdeční tep a krevní tlak, poškození jater, ledvin a plic, výpadky paměti.
Pervitin je chemický metamfetamin vyvinutý v roce 1919. Rozšířil se především během 2. světové války, kdy se podával japonským pilotům kamikadze a německým vojákům ke zvýšení jejich bdělosti a výkonnosti.
Sám Adolf Hitler údajně užíval denně až 5 injekcí. Ještě v 50. letech 20. století se předepisoval jako pomocný prostředek při dietě a jako antidepresivum. Dnes se nejvíce užívá ve střední a severní Evropě.
V České republice v rekordní míře – podle posledního výzkumu se jedná asi o 7,3 % obyvatel.
Kokain (koks, kokos, koksík, sníh)
Účinky: Svěžest, sebevědomí, rychlejší komunikace
Následky: Podezřívavost, paranoia, otupení emocí, zubní kazy, halucinace, selhání dýchacího systému, mrtvice, krvácení do mozku, infarkt, myšlenky na sebevraždu, deprese
Listy koky znali už andští indiáni 3000 let před Kristem. Povzbuzovali tak činnost srdce kvůli řídkému horskému vzduchu.
Do Evropy se dostala díky kolonizátorům, kteří se vraceli z výprav z Jižní Ameriky. Největší rozmach ale kokain zaznamenal v 19. století díky Johnu Pembertonovi, který použil kokové listy do svého nápoje Coca-Cola.
Látku propagoval i rakouský psychoanalytik Sigmund Freud na léčbu deprese a sexuální potence. Kokain patří mezi nejvíce pašované drogy na světě.
Stimulačně-halucinogenní drogy
Tato skupina drog je reprezentována především extází a dalšími tzv. tanečními drogami, které se chemickým složením přibližují amfetaminům (stimulantům).
Na rozdíl od nich ale vyvolávají halucinace, které se projevují především v nárůstu empatie a laskavosti k druhým.
Extáze (éčko, koule, extoška, pilulka lásky)
Účinky: Zvýšená fyzická aktivita, nárůst empatie, příjemné pocity, zvyšuje hladinu hormonů
Následky: Svalová strnulost, nevolnost, pocení, třes, halucinace, deprese, ztráta paměti, dehydratace, selhání srdce, ledvin
Extáze byla původně vyvinuta německým farmaceutickým koncernem Merck v roce 1910 jako potenciální lék na hubnutí. V roce 1953 byla použita americkou armádou při psychologických bojových testech a také jako látka na odstranění zábran.
Halucinogenní drogy
Halucinogenní látky mají asi nejdelší historii. Využívaly se především při šamanských rituálech, aby daly šamanům iluzi nadpřirozené síly. Důkazy o využití konopí se našly na neolitických nalezištích v Německu, Švýcarsku, Rakousku a Rumunsku,
LSD (trip, papír, acid, mikráč)
Účinky: Neklid, odosobnění, mění se vnímání prostoru, vzdálenosti i barev, rozšíření zornic, snižuje se nebo zvyšuje srdeční frekvence a krevní tlak
Následky: Pocení, zimnice, nechuť k jídlu, nespavost, změny ve zrakovém vnímání, extrémní změny nálady, dlouhodobé psychotické stavy, vznik neuróz
LSD se vyrábí z kyseliny lysergové, která je obsažena v námelu obilovin. Poprvé ji syntetizoval v roce 1938 chemik Albert Hofmann, když se snažil vytvořit krevní stimulant. Až o 5 let později zjistil, že látka má halucinogenní účinky.
LSD sloužilo po mnoho let jako látka používaná při experimentech. Vědci si totiž všimli, že je schopné ovlivnit velkou skupinu lidí a učinit je lhostejnými vůči okolí.
Marihuana (brko, tráva, špek, hulení)
Účinky: Veselost, smích, chuť k jídlu
Následky: Psychické problémy, ztráta koordinace, zvýšený srdeční tep, úzkost, poškození plic a srdce, poškození paměti, neplodnost
Marihuana patří mezi nejrozšířenější nelegální drogy. Získává se z usušených kvetoucích palic rostliny obsahující psychoaktivní látku THC. Konopí se objevilo ve staré Číně a Indii.
Podle bráhmanské tradice povzbuzuje mysl, prodlužuje život a podporuje sexuální žádostivost. Buddhistické směry si jí cenily jako výborného meditačního prostředku. V lékařství se rostlina používala k léčení očních zánětů, nespavosti, suchého kašle a úplavice.
Tlumivé látky
V minulosti mělo mezi tlumivými látkami nezastupitelnou roli opium. Tuto látku obsaženou v makovicích využívali již staří Sumerové v třetím tisíciletí před n. l., údajně jako prostředek k léčbě koliky. Existují o něm zmínky z Egypta, Asýrie a Řecka.
Užívalo se především pro své sedativní účinky tišící bolest při poraněních. V roce 1804 izoloval Armand Séquin hlavní účinnou látku a pojmenoval morfin, v roce 1874 vyrobil Alder Wright diacetylmorfin neboli heroin.
Heroin (háčko, ejč, hero, král)
Účinky: Útlum centrální nervové soustavy, blaženost, klid, znecitlivění bolesti
Následky: Zácpy, nechutenství, poškození cév, infekce, artritida, AIDS, žloutenka, neklid
Heroin se stejně jako opium a morfin vyrábí s pryskyřice rostlin máku. Poprvé byl vyroben v roce 1898 německou farmaceutickou společností Bayer jako lék na tuberkulózu a současně jako prostředek na léčbu závislosti na morfinu.
Dnes se heroin nahrazuje v rámci léčby dalšími látkami, na těch ale bohužel také vzniká závislost.