Domů     Dort: Sladký hřích zdobí svatby a funguje jako afrodiziakum
Dort: Sladký hřích zdobí svatby a funguje jako afrodiziakum

Rozklepnout několik vajíček a pořádně je vyšlehat společně s cukrem. Do mísy míří také mouka, v níž se schovává kypřící prášek. Kuchtík nesmí zapomenout na kakao, poté směs nalije do vymazané formy a strčí ji do trouby. Základ sladké tečky bude 45 minut odpočívat v horké výhni!

Lidé mlsají ve všech historických epochách, dezerty ale projdou rapidní proměnou. Tatam jsou časy, kdy připomínaly chleby s medem, při pohledu na dnešní dorty se totiž všem sbíhají sliny.

Dobroty před naším letopočtem

Pekařské umění prověřují starověcí Egypťané téměř dva a půl tisíce let před naším letopočtem. Jde spíše o pšeničné placky, jež jsou k sobě připláclé medem. Aby se odlišily od chleba, dozdobí je ještě ořechy.

O pár kilometrů dál v Řecku zase dorty platí za občerstvení během náboženských obřadů. V dochovaných textech autoři píší o dortu, jemuž se říká plakous, což v překladu znamená tenký. Antičtí pekaři těsto proloží sýrem a osladí medem.

K tomu ještě přidávají bobkový list a samozřejmě sušené ovoce. Někteří historici tvrdí, že jde o jakýsi cheesecake. Římané recepturu obšvihnou. I takový učenec jako je Cato starší (234–149 př. n. l.) radí, jak smíchat med a kozí sýr v hmoždíři.

Dokonce dělí dorty na tři různé varianty. Jeho kolega Ovidius (43 př. n. l.–17 nebo 18 n. l.) zase ztratí pár slov o bratrově narozeninové oslavě, dostane na ní totiž dort!

Za poctivým a pravým Sachrem musí člověk až do Vídně.
Za poctivým a pravým Sachrem musí člověk až do Vídně.

Výsada boháčů

Nejde ale o cheesecake v pravém smyslu, za jeho skutečným původem musíme do středověké Anglie. V roce 1390 se o něm zmíní kuchař Richarda III. (1452–1485). Tehdy jde ale spíše o slanou než sladkou pochoutku.

Po raně středověkém období temna se dorty vrací zpět do hry. Přidává se do nich skořice, muškátový oříšek nebo zázvor. Od roku 1615 si lidé pochutnávají také na dortech z piškotového těsta, zároveň roste poptávka po zdobených dezertech.

K tomu všemu musíme připočíst vysokou cenu za třtinový cukr, a tak si dorty mohou dovolit především movitější lidé. Zavedení cukru ocení zejména chuťové pohárky, protože produkty jsou mnohem sladší a jemnější.

Pekaři se blýsknou třeba na svatbách, kde dorty mají bílou polevu – ta symbolizuje čistotu a nevinnost.

Kouzelný prášek

Když se v únoru 1840 vdává anglická královna Viktorie (1819–1901), manželství oslaví pořádným dortem – má tři patra a váží kolem 140 kilogramů. Zajímavostí je, že jeden z kusů se v roce 2023 prodá za 700 liber.

K jídlu ale už moc není, zub času se na něm pořádně podepíše. Průmyslová revoluce znamená průlom také v případě dobrot. Rychlejší a méně náročná výroba dostává dorty mezi lidi.

Převratným vynálezem je uvedení kypřícího prášku, objev z roku 1843 je připisován chemikovi Alfredu Birdovi (1811–1878).

Nadýchaný dezert údajně připomíná sukni baletky.
Nadýchaný dezert údajně připomíná sukni baletky.

Z nouze ctnost

V téže době už lidstvo zná Sacherův dort. Podle povídaček ho má na svědomí šestnáctiletý učeň Franz Sacher (1816–1907). Slouží u knížete Metternicha (1773–1859), který zrovna hostí banket a chce nový dezert. Jako na potvoru hlavní kuchař onemocní.

„Né, že mi uděláte ostudu,“ prohodí k Sacherovi kancléř. Chlapec připraví čokoládový dort, jež sice hostům chutná, moc pozornosti mu ale nevěnují. Sacher si nakonec ve Vídni založí vlastní podnik, kde svou pochoutku připravuje.

Krapet ho vylepší jeho syn Eduard (1843–1892), jež zákusek vybaví meruňkovým džemem a přidá k němu šlehačku. Dodnes má Sachrův dort pověst delikatesy a pravá receptura je přísně střeženým tajemstvím!

Zasvěcenci však tvrdí, že nejde o těsto, nýbrž o čokoládovou polevu, kterou je dort potažen.

Pochutina od sousedů

Sacher jako by otevřel dveře všem ostatním cukrářům a pekařům, protože v 19. a 20. století vznikají dorty, které přežijí až do dnešní doby. Na předměstí německého Bonnu žije Josef Keller (1887–1981).

A právě jemu je připisován schwarzwaldský dort – dobrota z piškotového těsta, se šlehačkou, v níž se ukrývají třešně a vrchol zdobí čokoládové hobliny. Keller ale nemá žádné hmatatelné důkazy, dokonce jeho varianta má několik odchylek s aktuální verzí.

Podle jedné z teorií dostává jméno podle pohoří Schwarzwald, další zase tvrdí, že hobliny připomínají krajinu právě ve Schwarzwaldu. Pravdou ale zůstává, že schwarzwaldský dort má od roku 1934 místo na jídelních lístcích berlínských cukráren.

Jeden z nejlepších zákusků – tiramisu.
Jeden z nejlepších zákusků – tiramisu.

Nový Zéland vs Austrálie

Obří popularitu si užívá také Pavlova. Velká část mlsounů se domnívá, že pochází z Ruska, jenže receptura na bází sněhových pusinek je z Nového Zélandu.

I v tomto případě ale není historie zcela jasná, protože některé důkazy tvrdí, že první návod k přípravě otisknou New Zealand Herald už v listopadu 1911. Tím by ale boří zavedenou legendu související s ruskou baletkou Annou Pavlovou (1881–1931).

Ta totiž v rámci tanečního turné objede Austrálii a Nový Zéland až ve 20. letech 20. století. O slovo se hlásí také Australané, kteří dezert připravují v hotelu Esplanade v Perthu. Ať už je pravda jakákoliv, existuje více než 20 různých receptů. Pavlova má symbolizovat jemnost a vzdušnost.

Tak tam dejte řepu…

Pozadu nezůstávají ani Američané, kteří propadají dezertu, jemuž se říká red velvet – v překladu červený samet. Ikonická červená barva je výsledkem reakce mezi kakaem, podmáslím a octem. Díky tomu se zákusku přezdívá ďábelský dort.

Čert ale aby se vyznal v jeho historii, protože se k němu hlásí více lidí, než je zdrávo. Lidé ho baští od první poloviny 20. století. V dobách druhé světové války, kdy je nedostatek potravin, pekaři dosahují červeného efektu díky řepné šťávě.

Red velvet ale zažívá ústupu ze slávy, zákazníci dávají přednost jiným výrobkům. Na výsluní se vrací až díky snímku Ocelové magnólie (1989), kde je k vidění právě red velvet ve tvaru pásovce.

Pozdě ale přece

Svou troškou do mlýna přispějí také Italové se svým tiramisu. Směs vajec, cukru, mascarpone a piškotů namočených v kávě okouzlí svět až relativně pozdě – na přelomu 60. a 70. let minulého století.

Dezert, jehož jméno v překladu znamená rozvesel mě, připraví Roberto Linguanotto (1943–2024). Nečekaná popularita ale vzbudí vášně. Podobný dort totiž vymyslí v květnu 1938 kuchař Mario Cosolo, jež obsluhuje italského krále.

Historici zase tvrdí, že zákusek připomínající tiramisu podávají prostitutky v toskánských nevěstincích – jde totiž o výtečné afrodiziakum.

Zdroje informací: Wikipedia, Britannica, Garry´s Grill, Food Timeline
Foto: 1 (Mikelo /wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.0) ), 2 (IllustratedJC / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0), 3 (Hazel Fowler / wikimedia.commons.org / Volné dílo), 4 (Sharon Chen / wikimedia.commons.org / CC BY 2.0)
Související články
Lifestyle
Vousy, kníry nebo hladká tvář? Trendy plnovousy ukrývají hejna bakterií
Vousy byly ve starověkém Řecku znakem cti. Dokonce bylo zdvořilým zvykem dotýkat se vousů těch, se kterými mluvíte. Řekové své vousy pravidelně olejovali a tvořili na nich kadeře pomocí kleští. Vousy nosili i Římané. Podle úpravy se dalo poznat, ke které filozofické škole se nositel přiklání. Kolem roku 299 ovšem přichází do Říma první holič […]
Lifestyle
Něco pro zahřátí a na dobrou pohodu: Lahodný bylinný olympský čaj
Výjimečná bylina Hojník syrský (Sideritis scardica, syriaca), též známá pod názvem řecký horský čaj a v Řecku je nazývána také jako Božský čaj z Olympu. Připravte si z něj výborný nápoj nejenom pro zpříjemnění zimních dnů. Jedná se o významnou medonosnou rostlinu. Bohužel před nějakou dobou díky intenzivnímu sběru byliny na oblíbený čaj v Řecku a Bulharsku […]
Lifestyle
Pomozte svým vlasům v nepříznivém zimním období
Nejen v létě, ale také v zimě mohou naše vlasy trpět. Jako první pomoc se doporučuje zastřihávání jejich konečků. Díky zastřižení ulevíme vlasovým kořínkům, což může i zpomalit proces vypadávání vlasů. Zároveň je však potřeba naše vlasy též důkladně vyživovat. S vnější péčí nám může pomoci zejména kvalitní vlasová kosmetika a určitě nám neuškodí vyhýbat […]
Lifestyle
Khásiové: Pod pantoflem je pohoda
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Obecně platný společenský model, který v různých formách platí po celém světě, je patriarchální. Společnosti, rodinou počínaje, státy konče, řídí až na výjimky muž. Jeho úkolem je zabezpečit rodinu, popřípadě […]
reklama
lifestyle
Dort: Sladký hřích zdobí svatby a funguje jako afrodiziakum
Rozklepnout několik vajíček a pořádně je vyšlehat společně s cukrem. Do mísy míří také mouka, v níž se schovává kypřící prášek. Kuchtík nesmí zapomenout na kakao, poté směs nalije do vymazané formy a strčí ji do trouby. Základ sladké tečky bude 45 minut odpočívat v horké výhni! Lidé mlsají ve všech historických epochách, dezerty ale projdou rapidní proměnou. […]
Nejslavnější animované postavy: Mickey Mouse jako násilník?
Ve filmech a seriálech nehrají jen lidští herci, ještě před nimi se svých rolí hrdě chopí i mnoho kreslených postav. A za své výkony se rozhodně nemusí stydět… Všichni je dobře známe, jejich obrázek už je však někdy zkreslený dlouhou dobou jejich slávy. Tušíte třeba, jak se první myšák Mickey choval k ženám? Nebo že […]
Mosuové: Zemský ráj to napohled?
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Obecně platný společenský model, který v různých formách platí po celém světě, je patriarchální. Společnosti, rodinou počínaje, státy konče, řídí až na výjimky muž. Jeho úkolem je zabezpečit rodinu, popřípadě […]
Walt Disney: Muž, který změnil svět animace a zábavy
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. V šestnácti letech, […]
reklama
lifestyle
J. K. Rowlingová: Od neznámé autorky k legendě literárního světa
Dnes je Joanne K. Rowlingová známá jako autorka legendární série knih o Harry Potterovi, vydávané mezi roky 1997 až 2007, které se prodalo více než 600 milionů kopií a která byla přeložena do 84 jazyků. Než se však proslavila, prošla si doslova peklem. Nápad na knihu dostala roku 1990, když trávila hodně času ve vlaku […]
Adventní zvyky: Magie lásky i dárky pro děti
Když se zapálí první svíčka na adventním věnci, do Vánoc není daleko. Atmosféra tohoto období je neopakovatelná a pojí se s řadou zvyků a tradic. Užívali si je hlavně naši předkové, ale na mnoha místech se dodržují dodnes. Které jsou ty nejznámější? 1. Kouzla a čáry Datum: 30. listopadu Svátek: Ondřej Pokud v některý rok […]
10 tipů na knižní lahůdky: Od historie přes fantastiku až po hluboká zamyšlení
Co dělat v sychravém počasí zimních měsíců? Zalézt si do tepla s knížkou! Ať vás již zajímá druhá světová válka, chcete se ponořit do vědecko-fantastických světů nebo relaxovat nad současnou prózou i poezií, mohou přijít vhod naše tipy…   Václav Vokolek: Hory Tóry Autor knihy Hory Tóry pokládá své texty psané řadu let za „básnické […]
Revoluční vychytávky pro každodenní život: Od zubní hygieny po zábavu pro psy
V oblasti zubní hygieny přichází převratná novinka v podobě automatického kartáčku. Už jeho tvar je revoluční. A to, co nabízí, zní jako pohádka. HYGIENA Konec zubních kartáčků, jak je známe? Tak si to představte: čistí všechny zuby najednou, je ultra jemný, a přitom šetrný k vašim dásním, dostane se i na ta nejskrytější místa a díky použití […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz