Může se jeden farmář postarat o nezvolení prezidenta? Může. Lze ve volebním klání přijít o vítězství vinou pochvalného dopisu? Lze.
Přesvědčí se o tom úřadující prezident Grover Cleveland (1837–1908). Má za sebou první prezidentské období a rád by pokračoval i druhým.
Grover Cleveland je odhodlán vybojovat i druhé volební období. (Pach Brothers, Volné dílo,commons.wikimedia)
Farmář jde do boje
Snaží se stabilizovat anglo-americké vztahy a mnoha farmářům se nelíbí jeho záměr snížit CLO na dovoz zahraničních plodin. Obchodní válka s Anglií je v tu chvíli v USA jedním z nejcitlivějších témat. Přesto je volební klání poměrně vyrovnané.
To se rozhodne změnit farmář z kalifornské Pomony George Osgoodby (1853-1923). Protože právě díky vyšším clům Kalifornie prosperuje.
Je pochopitelně příznivcem republikánského kandidáta Benjamina Harrisona (1833–1901), který slibuje zvýšení CLA, jenž by domácím obchodníkům a pěstitelům nadále umožnilo konkurovat „dotovanému“ britskému zboží.
Rada nad „volební“ zlato
Osgoodby pod falešným jménem Charles F. Murchison napíše s pomocí bývalého novináře dopis, který 4. září 1888 pošle britskému velvyslanci do Washingtonu.
Představí se jako Angličan, který je nyní občanem Kalifornie a uctivě se táže, jak by měl volit v nadcházejících prezidentských volbách. Britský diplomat Lionel Sackville-West (1827–1908) udělá chybu a poněkud nediplomaticky mu 13. září odpoví:
„Lze se domnívat, že prezident Cleveland bude i nadále projevovat ducha smíru s vaší rodnou zemí,“ a že tedy bude lepší volbou pro někoho, kdo dává přednost staré dobré Anglii.
Bomba s celostátním dostřelem
Když Osgoodby dostává dopis, je mu jasné jakou zbraň má v rukou a v tichosti kontaktuje vydavatele Harrisona Graye Otise (1837–1917), který skočí na první vlak do Pomony a pro dopis si dojede.
Ráno 21. října, pouhé dva týdny před volbami se pak Otis postará, aby oba dopisy vypluly na světlo a objevily se v novinách po celé zemi. Odpálí tím bombu s ničivými následky.
Většina irských Američanů, která Britům nemůže přijít na jméno, stejně jako mnozí patrioti, okamžitě mění své rozhodnutí a dávají hlas Harrisonovi. Demokraté vůbec nemají čas zareagovat a dokázat, že dopis je jen „špinavá volební provokace“.
Cleveland sice získá sice i tak téměř o 100 000 hlasů víc, přesto prohraje, protože získá méně volitelů. Tedy situace stejná jakou čeká duel Donalda Trumpa a Hillary Clintonové.
Tenkrát se ovšem nikdo nebouřil, nevyrážel rabovat do ulic a nežádal zrušení volebního systému. Cleveland si prostě čtyři roky počká a pak ve volbách s přehledem zvítězí.