Skrývají se v lesích na loukách a přes svou drobnou velikost jsou postrachem všech. Klíšťata patří mezi nejnenáviděnější živočichy na planetě, nejsou prakticky ničím přínosná a roznášejí nebezpečné choroby.
Klíšťata infikovaná virem klíšťové encefalitidy se vyskytují na celém území ČR, včetně horských oblastí a městských parků.
V České republice je hlášen největší počet onemocnění klíšťovou encefalitidou ze všech zemí EU, ale proočkovanost je ze všech endemických zemí nejnižší. V roce 2020 byla proočkovanost populace pouze 33 %.
Klíšťová encefalitida je onemocněním mozku způsobeným virem, který se nejčastěji přenáší „přisátím“ infikovaného klíštěte. Přibližně u 30–60 % případů může mít onemocnění dlouhodobé, ale i trvalé následky.
I po vyléčení může pacient trpět bolestmi hlavy, a dokonce částečnou obrnou. U nejtěžší formy se v různých fázích nemoci mohou vyvinout obrny nervů a může dojít k selhání životně důležitých center a úmrtí.
Lékaři dovedou pouze mírnit příznaky této nemoci, nikoli však léčit její příčinu. Specifická antivirová léčba totiž neexistuje. Účinnou prevencí onemocnění je tak pouze očkování.
Protilátky jako cesta k vítězství
Klíšťata patří v naší přírodě k nejvýznamnějším přenašečům zoonóz, tj. infekčních onemocnění cirkulujících mezi lidmi a zvířaty.
Česko-americký tým vědců z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích, Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně a Rockefellerovy univerzity v New Yorku připravil nové protilátky, které vykazují vysokou neutralizační účinnost proti viru klíšťové encefalitidy.
Na výzkumu se podílel i loňský laureát Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství Charles M. Rice (*1952).
Preklinická studie byla nyní umožněna díky spolupráci s Nemocnicí České Budějovice, a.s., která pro testování vytipovala a zajistila vzorky krve od jihočeských pacientů.
Přípravy byly zahájeny v roce 2018 prvotním screeningem celkem 140 pacientů z jižních Čech, kteří prodělali klíšťovou encefalitidu a měli nejkvalitnější protilátky.
Vzorky jejich krve následně putovaly na Rockefellerovu univerzitu do USA, kde virologové protilátky podrobili detailním analýzám. „Na této fázi výzkumu se podílel i Nobelista Charles Rice.
Pro testování připravil takzvané pseudoviry, což jsou virové částice, které mají stejné strukturní vlastnosti jako viry klíšťové encefalitidy, ale nejsou infekční,“ řekl vedoucí českého virologického týmu, doc. RNDr. Daniel Růžek, Ph.D. (*1981) z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR a Výzkumného ústavu veterinárního lékařství.
Kdo jsou superneutralizátoři?
Ze 140 vzorků pak američtí vědci vybrali 6 pacientů, tzv. superneutralizátorů, kteří měli perfektní imunitní odezvu a jejichž protilátky nejúčinněji zabíraly na virus klíšťové encefalitidy.
„Tyto pacienty jsme dobře znali, byli v naší péči v akutní fázi klíšťovky a i po propuštění z nemocnice jsme je sledovali v poradně našeho oddělení.
Je zajímavé, že to nebyli pacienti s nejtěžším průběhem klíšťovky, přesto, jak někteří sami prohlásili, nechtěli by to prožít znovu a ani by to nepřáli nikomu jinému.
Když jsme jim vysvětlili smysl studie, byli velice ochotní a nápomocní, každý věnoval půl litru krve. Právě díky jejich přispění může v budoucnu vzniknout preparát, který pomůže dalším nemocným,“
říká primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice MUDr. Aleš Chrdle.