Skip to content
reklama
reklama

Dlažební kameny Stolpersteine: Jakým způsobem připomínají holocaust?

blank

Srdcem každého pomníku je paměť. Stolpersteine nejsou jiné. Namísto opulentních architektonických výtvorů odkazujících na masy, jsou však osobnější. Vyprávějí příběhy jednotlivců – židů, homosexuálů, Romů a dalších – všech, kteří z druhé světové války odešli zjizvení anebo ji zaplatili životem.

Stolpersteine, dlažební kameny, o které je záhodno zakopnout, vypovídají hrůzách války a jejích obětech bez rozdílu. Ať už slepá nenávist, která byla příčinnou jejich pronásledování, pramenila odkudkoliv.

Jejich autor, německý umělec Gunter Demnig (*1947), v nich spatřuje především vzpouru obecnému nahlížení na mrtvé. Svědectví, o něž mu jde, má být osobní a ostré. „Berlínský pomník obětem Holocaustu je umístěný v centru města, k ničemu nepřísluší, je tedy abstraktní,“ vysvětluje umělec, který v loni oslavil 68 narozeniny.

„Ale když je takový kámen před vaším domem, konfrontuje vás. Lidé o něm začnou mluvit. Přemýšlet o 6 milionech mrtvých nejde jinak než abstraktně, jedna zavražděná rodina je ale konkrétní až-až.“

Der Kuenstler Gunter Demnig posiert am Freitag, 17. Okt. 2008, in seinem Atelier in Koeln mit
Gunter Demnig a jeho krychlové svědectví, kterého si všimne každý.

Ztráta paměti

K vytvoření projektu, který odstartoval v roce 1992 před historickou radnicí Kolína nad Rýnem, se umělec rozhodl během svých cest na počátku 90. let, když se pokoušel vystopovat trasu, kterou se ubírali kolínští Romové během deportace.

Při svém pátrání narazil na ženu, která neměla ani ponětí, že by v jejím sousedství kdy nějací občané romského původu žili. Anonymita obětí koncentračních táborů, zcela vykořeněných z kulturní paměti míst, ho šokovala.

Stolpersteine jsou jeho způsobem, jak vrátit mrtvým jejich domovy a jména.

2
Oběti koncentračních táborů smrti jsou vykořeněné z paměti míst.

Jedno jméno

Každá betonová krychle o straně 10 centimetrů zalitá do mosazi je pomníkem jednoho jména, jednoho individuálního osudu. Údaje na tabulce označují jméno, datum narození, deportace a úmrtí (je-li známo), stejně jako nemilosrdně konkrétní epitaf „Hier wohnte“ (tedy „zde žil“). Stolpersteine (složenina německých výrazů stolpern – zakopnout a stein – kámen) je pak zasazen do dláždění nebo chodníku s mírným vyvýšením, aby pozor nedávající člověk skutečně zakopl a podíval se pod své nohy.

A worker prepares finished Stolpersteine, which are concrete cobblestones afixed with a brass commemorative plaque, for shipping at the Stolpersteine manufacturing studio on August 10, 2012 in Berlin, Germany. The Stolpersteine project, launched by German artist Gunter Demnig in 1995, commemorates victims of the Holocaust. Demnig installs the stones into the sidewalk at the front entrance of the residence where the victim last lived before being deported by the Nazis. Demnig has installed over 30,000 stones all across Europe at the request of families of victims or local authorities. Stolpersteine literally translates to
Rozměry 10 na 10 centimetrů, před veřejnými budovami, i neznámými domy.

Mimo poutní místa

Projekt se z Kolína nad Rýnem během devadesátých let rychle rozšiřuje do celého Německa. Účinek je kýžený a lidé se Demnigovi sami ozývají s návrhy na další a další vhodná místa. Běžně je to před vstupními dveřmi budov, ale najdou se i jiná, na veřejných prostranstvích, jako je například 10 kamenů před sídlem soudu v Hamburgu, které upomínají na zavražděné židovské soudce, nebo 39 před dvojicí bývalých židovských sirotčinců.

„Pro Němce jsou stolpersteine metaforou, neustále díky nim zakopávají o svou vlastní minulost. Proto je také nenajdete na poutních místech, ale narazíte na ně náhodou,“ vysvětluje koncept James E. Young z Univerzity v Massachusetts, autor dvou knih o pomnících Holocaustu.

4
Projekt se rozšířil do celé Evropy. Pamětní cihličky najdeme i v Praze.

Kameny celé Evropy

Kámen s pořadovým číslem 50 tisíc byl položen vloni v lednu v Turíně a rozhodně nebude posledním. Iniciativa už se dávno neomezuje pouze na Německo, expandovala do dalších zemí po celé Evropě. Stolpersteine můžeme dnes najít v Rakousku, Nizozemí, Maďarsku, Itálii, Belgii, na Ukrajině, v Norsku nebo i u nás.

Tuzemský projekt nese název „Kameny zmizelých“ a můžeme na ně narazit v ulicích Prahy, Brna, Olomouce a dalších větších měst. Pro případné zájemce o krychli k zakopnutí, je možné o ni zažádat přímo na webových stránkách projektu a nechat si jednu zhotovit za cenu 120 Euro.

Za obnovení kusu všeobecné paměti to dozajista není mnoho.

Foto: alchetron.com, montrealgazette.com, tracesofwar.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
Mám dítě, ale ne muže
skutecnepribehy.cz

Mám dítě, ale ne muže

Už jako malá jsem si přála mít...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...
Spadl život na Zemi z vesmíru?
enigmaplus.cz

Spadl život na Zemi z vesmíru?

Mezi úvahami, které se věnují teoriím vzniku...
Le Chaton: Podzimní péče o pleť s leknínem a malinami
iluxus.cz

Le Chaton: Podzimní péče o...

Aby pleť po letním slunění vypadala dobře i...
Budoucnost ve jménu fenoménu H2: Honba za nulou
21stoleti.cz

Budoucnost ve jménu...

Je na prvním místě periodické tabulky. Je...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
V mexických pralesích údajně obchází nebezpeční démoni
enigmaplus.cz

V mexických pralesích údajně...

Ve folkloru středního Mexika se vyskytují nebezpečné...
Plánuje se Soukupem brzy založit rodinu?
nasehvezdy.cz

Plánuje se Soukupem brzy...

Vztah AGÁTY...