Přemýšleli jste někdy, jak zní vaše oblíbené jídlo? Jako romantická balada či rocková skladba plná hlubokých tónů?
I když může taková otázka vypadat zvláštně, spojitostí mezi chutí a zvuky se zabývá stále více vědců různých oborů a rostoucí výzkum na poli „zvukového koření“ přináší zajímavé poznatky!
Má hudba skutečně dopad na to, zda si jídlo lépe vychutnáme? Někteří výzkumníci jsou přesvědčeni, že ano. Tvrdí dokonce, že firmy obchodující s potravinami a nápoji by mohly využít spojení mezi zvukem a chutí ve svůj prospěch.
Hořká tuba, sladký klavír
Hudba je hlavně o tom, v jakém prostředí ji posloucháte. Ta samá energická skladba, která vás roztančí na koncertě, může být nepříjemná, pokud ji uslyšíte v baru nebo restauraci.
Studie amerických vědců z roku 2018 dokonce zjistila, že čím hlasitější hudba se nese interiérem, tím je pravděpodobnější, že si hosté koupí nebo objednají nezdravé produkty, zřejmě kvůli zvýšené stimulaci smyslů a stresu.
Hlasitost hudby má totiž přímý dopad na srdeční frekvenci a míru vzrušení. Oxfordští výzkumníci v roce 2010 pro změnu spojí chutě s různými hudebními nástroji, výškami tónů a melodiemi.
Sladká a kyselá chuť je podle nich svázána hlavně s vysokými tóny, zatímco hořká a umami s tóny nízkými. Žesťové nástroje účastníkům zněly hořce, zatímco klavír sladce.
Při poslechu skladeb, pečlivě vybraných tak, aby zvýraznily konkrétní chutě, skutečně u dobrovolníků došlo ke zvýšení podporované chuti a konzumaci pokrmů, které ji nabízejí.
Ke kávě se hodí Pavarotti!
Chuť je podle týmu z University of Oxford výsledkem spolupráce více smyslů. „Vzpomeňte si třeba na praskání bramborových chipsů nebo šumění sycených nápojů. Zvuk hraje v zážitku z těchto jídel a nápojů významnou roli,“ připomínají vědci.
Dalším faktorem, který ovlivňuje dojmy z chuti, je také místo, kde se lidé nacházejí: třeba když si pochutnáváte na rybách v plážové restauraci a posloucháte šplouchání moře.
Na základě informací, získaných ve své studii, pak oxfordští výzkumníci tvrdí, že určité druhy přehrávané hudby mohou změnit chuťové zážitky hostů o 5 až 10 procent.
„Tak třeba k dezertu obsahujícímu hořkou čokoládu nebo ke kávě je dokonalou hudební kulisou například skladba Nessun Dorma v podání Luciana Pavarottiho. Obsahuje hodně hlubokých tónů, které zvýrazňují hořkou chuť čokolády nebo kávy,“ vysvětlují.
Zvukové koření v praxi
Takzvaným „zvukovým kořením“ se zabývá stále více vědců. A mnozí byznysmeni už našli způsob, jak ho zařadit do svého podnikání. Například majitel jisté londýnské restaurace pořádá akce, kde skupina hostů sleduje výrobu propracovaného dezertu.
Při tomto divadelně-kulinářském zážitku diváci poslouchají v bezdrátových sluchátkách speciálně vybranou hudbu, vhodnou k jednotlivým krokům během přípravy. Každá skladba klasické hudby nebo moderní hity odpovídají právě použitým ingrediencím.
Jednotlivé melodie mají vybudovat očekávání chuti dezertu, který se hosté chystají jíst, a povzbudit v nich chuť i zážitek z konzumace.
Mnohé poznatky z této oblasti by se podle výzkumu brazilských vědců z roku 2023 daly využít nejenom v obchodě, ale i v souvislosti se zdravím.
„Specifická hudba by mohla zvýraznit nebo zamaskovat určité chuťové vjemy a zvýšit tak požitek z jídla u lidí s chuťovými omezeními. Tyto „triky“ by mohly být užitečné i ke změně vnímání kyselosti bez přidání cukru,“ uvádějí ve své práci.