Dlouhá léta vědci tvrdili, že umírněné pití alkoholu je pro lidské zdraví přínosnější než úplná abstinence. Nejnovější výzkumy však toto negují a naopak přicházejí s tvrzením, že jakkoliv umírněná konzumace alkoholu je vždy rizikem pro zdraví. Jak nám alkohol škodí?
Umírněná konzumace alkoholu měla podle dřívějších studií snižovat riziko infarktu, zpomalovat řídnutí kostí neboli osteoporózu u žen, chránit játra, zvyšovat imunitu a v případě červeného vína dokonce prodlužovat život.
Velké vystřízlivění proto v loňském roce přinesl výzkum zveřejněný v časopise Journal of Studies on Alcohol and Drugs, který provedli kanadští vědci. Ti se ponořili do 107 publikovaných studií zabývajících se konzumenty alkoholu a jejich dožitím.
Vyvrácený mýtus: Alkohol škodí vždy!
Porovnávaly zdravotní stav mírných pijáků s lidmi, kteří abstinovali nebo pili velmi málo alkoholu, aniž by ovšem vzaly v úvahu, že někteří z těchto „nepijáků“ konzumaci alkoholu omezili či s ní zcela přestali až po mnoha letech pití, a to kvůli špatnému zdravotnímu stavu.
Zjištění, že se mezi abstinenty a příležitostnými pijáky nacházelo značné množství nemocných lidí, snížilo průměrný zdravotní stav této skupiny, a proto ve srovnání s nimi vycházeli lehcí až střídmí pijáci lépe.
Zmanipulovaný výzkum?
Hypotézy o příznivém vlivu umírněné konzumace alkoholu na zdraví se staly terčem kritiky poté, co vyšla najevo role alkoholového průmyslu ve financování výzkumu.
Nejnovější výzkumy naopak spojují i umírněnou konzumaci alkoholu, a to včetně červeného vína, s rizikem rozvoje rakoviny, stejně jako vysokého krevního tlaku a závažné srdeční arytmie zvané fibrilace síní.
Například studie zveřejněná v roce 2011 ve vědeckém časopise British Medical Journal dlouhodobě zkoumala více než 350 000 Evropanů z osmi zemí.
Zvýšené riziko sedmi typů rakoviny
Došla k závěru, že konzumace alkoholu je příčinou každého 10. případu rakoviny u mužů a každého 33. onemocnění rakovinou u žen. Pití alkoholu způsobuje přinejmenším sedm typů rakoviny.
Jedná se o rakovinu dutiny ústní, hltanu, hrtanu, jícnu, jater, o rakovinu prsu u žen a o kolorektální karcinom neboli o rakovinu tlustého střeva a konečníku.
Existují také studie, které ukazují možnou souvislost mezi pitím alkoholu a rizikem onemocnění rakovinou slinivky břišní, ale důkazy zatím odborníci nepokládají za dostatečné.