Domů     Dávní i nedávní hrdinové lidské historie
Dávní i nedávní hrdinové lidské historie
6.11.2024

Historie lidstva nabízí mnoho příběhů. Příběhů temných, ve kterých nechybí utrpení a zmar, ale i příběhy, z nichž si lze vzít něco pozitivního a které ukazují, co všechno může člověk dokázat.

Představujeme slavné dějinné postavy, které rozhodně nemusejí být bez chyby, ale které za sebou zanechaly i něco, co nikdo jiný nedokázal.

Erik Rudý objevil a jako první obsadil pobřeží Grónska

Divoké země severu přinesly světu neméně divoké a odvážné muže a ženy, kteří se s odhodláním, pevnou vůlí a silou bili za své životy, domovy a svůj svět. Jedním z nich byl Erik Thorvaldsson, zvaný Rudý.

Muž drsný stejně jako zem, ze které vzešel, žil v letech 950–1003. Svou přezdívku získal patrně díky rudým vlasům a vousům, ale možná také kvůli své prudké ohnivé povaze.

Erik Rudý
Erik Rudý

Neustálé spory

Erikův otec byl sedlák, kterého kvůli zapletení se do vraždy vyhostili z rodného Norska. S celou rodinou proto odešel na Island. Ani Erik na člověka hodného zapamatování zpočátku rozhodně nevypadal. Pokračoval v otcových šlépějích a také začal brzy hospodařit.

Ani jemu se navíc nevyhnuly krvavé spory a, snad jako pomstu za smrt vlastních čeledínů, se také uchýlil k vraždě. Musel se přestěhovat, ale jeho násilnická povaha probublala na povrch také v novém domově. Zde údajně zabil dva syny svého souseda a byl na tři roky vyhnán ze země.

Vyhnanství jako příležitost

Dobře si uvědomoval, že až se po uplynutí trestu vrátí, nebude mít zrovna nejlepší pověst.

Když si však vzpomněl na vyprávění islandských mořeplavců, že daleko na moři leží útesové břehy, rozhodl se zkusit své štěstí, doplout k nim a najít půdu, která by byla vhodná k novému usídlení.

Jeho snaha byla úspěšná a celé tři roky věnoval prozkoumávání nového ostrova a vyhledávání nejvhodnějších míst k trvalému pobytu.

Jens Erik Carl Rasmussen: Letní noc poblíž Grónska kolem roku 1000
Jens Erik Carl Rasmussen: Letní noc poblíž Grónska kolem roku 1000

Úspěšný kolonialista

Když se po skončení vyhnanství vrátil na Island, rozšiřoval nápad na osídlení nové ostrova. Aby lidi co nejvíce nadchnul, nazval ho Zelenou zemí (Groenland) a snažil se ho popisovat v co nejlepším světle.

Opravdu se mu povedlo přesvědčit k přestěhování další obyvatele, a ještě téhož roku vyrazilo na cestu 25 lodí naložených celými rodinami a dobytkem.

K cíli jich ale dorazilo pouhých 14. A ti, kteří náročnou cestu přežili, museli v novém světě čelit tvrdým podmínkám. Věnovali se chovu dobytka, začali lovit divokou zvěř a rybařit, jen vypěstovat obilí se jim moc nedařilo.

Avšak i přes obtížný a namáhavý život se zde lidem dařilo a postupně se přidávali další a další kolonisté.

Nicholas Winton – zachránce dětí

Existuje nespočet způsobů, jak se stát hrdinou. Největší hrdinové jsou však ti, kteří svůj čin vykonají nezištně, bez touhy po pozornosti a s vědomím, že pomoci je přece to nejlepší, co mohou udělat, nehledě na sebe samotné.

Ještě úžasnější je, když je takto čistý projev lidskosti nasměřován k těm nejzranitelnějším – dětem.

Sir Nicolas Winton v Praze (2007)
Sir Nicolas Winton v Praze (2007)

Raději pomohl, než aby lyžoval

Nicholas Winton (1909–2015) se narodil ve Velké Británii v rodině s německo-židovskými předky. Dlouhé roky pracoval v bankovním sektoru a získal praxi různě po Evropě, ale nakonec se vrátil zpět do rodné Británie.

Vedl vcelku normální život, samozřejmě poznamenaný dobovými okolnostmi.

Když se v prosinci 1938 chystal na dovolenou do švýcarských Alp, požádal ho přítel, jestli by místo lyžování odjel do Prahy a pomohl BCRC (Britský výbor pro uprchlíky z Československa) s organizováním dětských transportů. Winton neváhal.

Aktivní pomoc

Brzy byla založena dětská sekce BCRC, kterou Winton řídil z Londýna. Ta měla za úkol pro každé dítě mladší 17 let najít v Británii náhradní adoptivní rodiče a složit kauci 50 liber, aby bylo možné dítěti zařídit vízum a povolení k pobytu.

V Praze pak Trevor Chadwick, pod neustálým dohledem gestapa, shromažďoval potřebné dokumenty od rodičů dětí, kteří měli zájem je poslat do Británie, a vyřizoval pro ně u německých okupačních úřadů povolení k vycestování.

Složité, ale uskutečnitelné

První dětský transport, tzv. Kindertransport, vyjel z Prahy 14. března 1939 a vezl pouhých 20 dětí. Každý další vlak odvážel stále více dětí.

Nejčastěji se jednalo o židovské uprchlíky z Německa a Rakouska, kteří si více než Českoslovenští Židé uvědomovali skutečnou závažnost nacistického nebezpečí.

Protože vypravit dospělého bylo čtyřikrát dražší a získat vízum o mnoho obtížnější než pro adoptované dítě, snažili se členové BCRC zachránit aspoň děti, když už se nedařilo zachraňovat celé rodiny.

Poslední úspěšný vlak opustil prostory pražského nádraží 2. srpna 1939. Celkem se povedlo vycestovat 669 dětem. Poslední vlak odjel 1. září 1939, ale byl zastaven a vrácen zpět, protože v daný den vypukla druhá světová válka. Z dětí, které tímto vlakem měly odjet, jich holokaust přežilo jen pár.

Nicolas Winton na fotografii z roku 1938
Nicolas Winton na fotografii z roku 1938

Skromný hrdina

Winton veškerou činnost na podporu uprchlíků, kterou mimochodem dělal vedle svého normálního zaměstnání, nepovažoval za nic výjimečného a nemluvil o tom.

Čirou náhodou tato skutečnost vyplula na povrch až v roce 1988, kdy jeho manželka nalezla na půdě dokumenty a seznamy dětí, které se mu podařilo zachránit. Vše předala do rukou historičce Elizabeth Maxwelové, která zorganizovala setkání Wintona s „jeho dětmi“.

Své 100. narozeniny oslavil Winton letem v ultralehkém letadle, které pilotovala dcera jednoho z jeho zachráněných chlapců. Během následujících let získal řadu ocenění a jeho příběh byl několikrát zfilmován. Jako třikrát nominovaný na Nobelovu cenu za mír zemřel ve věku 106 let.

Neil Armstrong vstoupil jako první člověk na povrch Měsíce

Když vzal otec malého Neila ve dvou letech poprvé na letecké závody, okamžitě v něm zažehl lásku k létání. Rozhodně tehdy nemohl tušit, že se Neilovo jméno stane o mnoho let později díky této lásce nesmrtelným.

Neil Armstrong, Apollo 11
Neil Armstrong, Apollo 11

Nezdolný fanoušek létání

Neil Armstrong (1930–2012) od dětství stavěl letecké modely, docházel do kurzu létání a pilotní průkaz získal ještě dřív než oprávnění řídit auto. Je proto logické, že si pro studium na vysoké škole vybral obor leteckého inženýrství.

Také na univerzitě létal v tamějším školním leteckém klubu. Ale protože jeho studium financovalo námořnictvo spojených států, musel si mezi druhým a třetím ročníkem odsloužit tři roky v námořnictvu.

Námořní pilot

Poté co prošel osmnáctiměsíčním leteckým výcvikem, získal oprávnění sloužit na letadlové lodi. Na její palubě se zúčastnil korejské války po zbytek své služby a po jejím skončení se vrátil zpět na univerzitu.

Když ji dokončil, rozhodl se stát civilním zkušebním pilotem NACA (Národní poradní výbor pro letectví, předchůdce NASA). Zde nejprve pilotoval doprovodná letadla, která následovala experimentální letouny, později tyto letouny sám testoval a pomáhal vyvíjet.

Amstrongův podpis
Amstrongův podpis

Jeden z milionů

Rozhodl se zkusit své štěstí a roku 1962 byl vybrán (jako jeden z dvou civilistů) do devítičlenného týmu NASA, který měl vyslat prvního člověka do vesmíru.

Už v únoru 1965 byl velícím pilotem záložní posádky Gemini 5 a v září téhož roku se jako velící pilot Gemini 8 poprvé podíval do vesmíru. V prosinci 1968 byla oficiálně oznámena posádka Apolla 11 a Armstrong byl opět pověřen velením lodi.

Navždy první

16. července 1969 začala mise Apolla 11, jejímž cílem byl povrch Měsíce. Let k němu trval tři dny. K úspěšnému přistání došlo 20. července a 21. července ve 2:56 UTC (tj. náš letní čas + 1 hodina) se povrchu Měsíce poprvé dotkla lidská noha.

600 milionů lidí, tj. tehdejší pětina lidstva, v přímém přenosu sledovalo Armstrongův sestup z modulu, a mohli tak slyšet památnou větu, kterou během něj vyslovil: „Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.“ A měl pravdu.

Tento okamžik se zapsal ho historie velkým tučným písmem. Na palubě Apolla 11 byl kromě Neila Armstronga také Buzz Aldrin, který taktéž stanul na povrchu Měsíce, a Michael Collins, který zůstal ve velitelském modulu na oběžné dráze.

Všichni tři muži si po návratu na rodnou planetu vysloužili celosvětovou slávu a obdiv.

Zdroje informací: cs.wikipedia.org, zajimavaevropa.cz, nasa.gov
Titulní foto: AussieLegend / Creative Commons / volné dílo, 2. FOTO: Ludo29 / Creative Commons / volné dílo, 3. FOTO: Rsteen / Creative Commons / volné dílo, 4. FOTO: Li-sung / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, 5. FOTO: Richard Arthur Norton / Creative Commons / volné dílo 6. FOTO: Andrej-airliner / Creative Commons / volné dílo, 7. FOTO: Connormah / Creative Commons / volné dílo
Související články
Věda a technika
Češi mají svého astronauta. Poletí do vesmíru?
V březnu roku 1978 žilo Československo jedním jediným jménem. Vladimír Remek totiž společně se sovětským kosmonautem Alexejem Gubajevem zamířil na kosmickou orbitální stanici Saljut 6, kde následně strávil téměř osm dní. Stal se tak jediným Čechem, který se do kosmu dostal, a společně se svým náhradníkem Oldřichem Pelčákem také jediným naším astronautem. Až do tohoto roku. […]
Věda a technika
Slavné výpravy: Velká antarktická expedice se změnila v boj o život!
Je 8. srpna roku 1914 a z Anglie vyplouvá loď Endurance pod vedením polárního badatele Ernesta Shackletona. Ten má před sebou ambiciózní cíl – chce jako první přejít napříč Antarktidu, od Weddellova moře přes jižní pól k Rossovu moři. Expedice ale skončí dřív, než se loď vůbec dostane ke břehům ledového kontinentu. Fouká studený vítr […]
Věda a technika
Vřes: Podzimní okrasa, lék i magická pomůcka
Málokterou rostlinu si spojujeme s podzimem tak jako vřes. Obvykle rozkvétá už na konci léta a rozzáří vřesoviště i zahrádky drobnými květy. Není to však jen okrasa. V minulých dobách z něj lidé vaří pivo, vystýlají s ním postele a vyrábějí lana nebo došky. A hustý vřesový med je velmi ceněná pochoutka! Nenápadná, ale houževnatá […]
Věda a technika
Zázrak lidského stvoření: Co všechno nevíte o těhotenství a porodu?
Pouhých devět měsíců je plných očekávání a změn, které formují naše tělo, mysl a předurčují naši budoucnost. Co všechno se ale stane od oplodnění vajíčka až po první výkřik čerstvě narozeného dítěte? Jak se z genetického koktejlu dvou osob stane další tvor? Ačkoliv věda postupuje mílovými kroky kupředu, stále nedokážeme vytvořit nového člověka jinak než přirozeně […]
reklama
věda a technika
Dávní i nedávní hrdinové lidské historie
Historie lidstva nabízí mnoho příběhů. Příběhů temných, ve kterých nechybí utrpení a zmar, ale i příběhy, z nichž si lze vzít něco pozitivního a které ukazují, co všechno může člověk dokázat. Představujeme slavné dějinné postavy, které rozhodně nemusejí být bez chyby, ale které za sebou zanechaly i něco, co nikdo jiný nedokázal. Erik Rudý objevil […]
Odkaz pavoučího jedu: Kam se hrabe Viagra!
Je útočný, jedovatý a určitě jste o něm někdy alespoň zaslechli jako o „banánovém pavoukovi“. Jeho jméno je ovšem Palovčík brazilský, a přestože ve většině případů jeho kousnutí trvalé následky nemá, najde se již i několik lidských úmrtí.   Na názvu palovčíkova jedu si zlomíme jazyk: Phoneutria nigriventer toxin-3, zkráceně PhTx3. Mnoho jeho obětí se […]
Československý tunel na Jadran: Šílenost, nebo promarněná šance?
Zatímco v minulosti se hranice českých zemí neustále posouvaly tu dopředu, tu dozadu, v období po 2. světové válce docházelo již jen k minimálním úpravám hranic, daných především změnami přírodních poměrů. Ale i tehdy se objevil nápad, který měl území tehdejšího Československa rozšířit, a to dokonce až k moři. Když praotec Čech hledal domovský kraj […]
Slavná mumie: Dívka z Llullaillaca
Jsou mrtví stovky i tisíce let. Přesto se odmítají obrátit v prach. Vypadají dokonce, jako by od jejich smrti uplynula sotva chvíle. Výzkum jihoamerických vysokohorských nalezišť je sice pod vedením amerického antropologa Johana Reinharda (*1943) zahájen už v roce 1983, výprava k vrcholu sopky Llullaillaco (6739 m) se však uskuteční až v roce 1999. Ale […]
reklama
svět zločinu
Smrtící hodina Charlese Whitmana: Jak jeden muž proměnil klidný kampus v peklo
1. srpna 1966 se na texaské univerzitě odehrála jedna z nejhorších střeleckých masakrů v americké historii. Charles Whitman, ozbrojený až po zuby, bezohledně střílel do nevinných lidí. Jeho krvavá msta si vybrala desítky obětí. Řada dalších obětí doplní černý seznam Paul Sonntag (18) před nedávnem dokončil střední školu. Na podzim se chystá na Coloradskou státní […]
Případ mrtvého faráře Sobka ovládl strach
Případ oběšeného faráře Sobka stále provází velký strach. Strach obyvatel Petrovic z oné noci i strach jen na tehdejší události vzpomínat, natož pak o nich vůbec hovořit. Přesto všechno se ale začala v roce 1993 podezřelá smrt děkana Sobka vyšetřovat, což přineslo celou řadu velmi znepokojivých zjištění. Jeho tělo bylo zohaveno Děkan Sobek zemřel 25. […]
Henri Charriére aneb Motýlek: Příběh muže, který uprchl ze slavného vězení
Filmové drama Motýlek, které mělo premiéru v roce 1973, nám připomnělo příběh muže, který jako jediný dokázal uprchnout z věznice na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guayaně, kde si odpykávali trest nejhorší zločinci. A i když se úspěšný snímek možná v něčem lišil od skutečnosti, autor knižní předlohy prý na natáčení osobně dohlížel. Zřejmě si chtěl […]
Slavné útěky: Jiří Kajínek
Stále tvrdí, že je nevinný, několikrát se pokusil o útěk a ten poslední z něj udělal mediální hvězdu. Jiří Kajínek je pro naši justici recidivista a odsouzený vrah, který byl za dvojnásobnou nájemnou vraždu potrestán doživotním odnětím svobody. Mnoho lidí ale věří, že i když to rozhodně nikdy nebyl žádný andílek, tak činy, kvůli kterým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz