„Jmenuju se David. Narodil jsem se jako Bruce. A vyrůstal jako Brenda. Zavinil to jeden slavnej doktor. Prý pro mý dobro. Nikdy jsem však jako holka šťastný nebyl. A vlastně ani potom. Za chvíli si vpálím kulku do hlavy.“
Už jako malá touží Janet Reimerová z kanadského Winnipegu (v provincii Manitoba) po dvojčatech. S manželem Ronem se jich 22. srpna 1965 opravdu dočká.
Jsou to kluci a dostávají jména Bruce a Brian. Štěstí však netrvá dlouho.
Banální zákrok končí katastrofou
Jako osmiměsíční mají vinou zúžené předkožky potíže s močením. Pomoc je snadná. Obřízka. „Je to jednoduchý zákrok, zítra si chlapečky můžete vzít domů,“ uklidňuje je sestra v nemocnici. Urolog však dělá tragickou chybu.
Místo skalpelu použije kauterizaci a Brucemu při zákroku nešťastnou náhodou upálí celý penis. Reimerovi jsou zoufalí. Jak teď bude vypadat život jejich chlapečka? Co mají dělat? Kam se obrátit? Netuší.
Pak Janet náhodou zahlédne v televizi pořad, kde vystupuje sebevědomý psycholog John Money (1921–2006). „Dítě je nepopsaný list,“ vysvětluje Money, když ho navštíví v americkém Baltimoru. „Nejlepším řešením bude změna pohlaví.
Vychovat ho jako dívku.“ Jejich obavy uklidní lavina odborných znalostí a lékařovo sebevědomí. Ví co dělá. Je kapacita. V duchu si mne ruce. Získal úžasný materiál pro svůj výzkum.
Protože jde o dvojčata, bude mít jedinečnou příležitost ověřit v praxi svou teorii o vlivu výchovy na formování genderové identity. Operace dopadá úspěšně a z Bruce se stává Brenda. Rodiče ho vychovávají jako dívku a pravidelně Moneymu píší podrobné zprávy.
Lže nebo nechce vidět pravdu?
V roce 1972, to má Brenda šest let, na základě pozorování i zpráv rodičů Money zveřejní zprávu o úspěšné změně chlapce v dívku. Stává se vědeckou senzací. Skutečnost je však zcela jiná. „Brenda nebyla jako dívka šťastná.
Bez ohledu na to, co jsme pro ni dělali,“ vzpomíná matka. „Byla osamělá a všichni se jí vysmívali. Že je jako jeskynní žena.“ Chová se spíš jako kluk než holka. Panenky leží pohozeny v koutě. Raději si hraje s bratrovými hračkami.
Obléká se jak kluk a později se přejídá, aby zakryla prsa rostoucí po dávkách estrogenu. „Oblékat se jako holka. Chovat se jako holka. Nesnáším to!“ vzteká se.
Z Brendy se stává David
Sourozenci odmítají kontroly u Moneyho a v roce 1979 se Brenda definitivně vzepře. „To si raději podříznu krk, než tam znovu vkročit,“ vyhrožuje. Vychází najevo, že je doktor nutil hrát různé erotické hry, svlékat se a dokonce je fotografoval.
Krátce před operativní konstrukcí pochvy, rodiče boj vzdávají a řeknou dětem pravdu. Brenda okamžitě ukončí hormonální léčbu a rozhodne se stát opět chlapcem. Do roku 1997 podstoupí řadu operací. Injekce testosteronu, amputaci prsů, rekonstrukci penisu.
Ožení se s Jane Fontaineovou a stává se nevlastním otcem jejích tří děti. Stále ho však pronásledují těžké deprese.
Příběh bez šťastného konce
U Davidova bratra Briana vyvolají psychické potíže příznaky schizofrenie. V roce 2002 spáchá sebevraždu. Předávkuje se antidepresivy. Přesto Money dál publikuje články o historickém úspěchu svého experimentu.
To vede Davida k rozhodnutí veřejně vystoupit, uvést věci na pravou místu, varovat lékaře a zachránit další děti před podobným osudem.
O dva roky později, 5. květnu 2004, stále deprimovaný smrtí bratra, depresemi, ale také ztrátou zaměstnání a rozpadem manželství, vezme David pistoli a vpálí si kulku do hlavy. Je mu 38 let.
Janet Reimerová přišla o milovaná dvojčata. A ten, který to zavinil? Až do smrti působí jako profesor pediatrie a lékařské psychologie na Univerzitě Johna Hopkinse v Baltimore.
Sbírá lékařská ocenění a pěstuje si pověst průkopníka na poli sexuálního vývoje a identity pohlaví. Zemře jako vážený muž.