Domů     Dandymu zlomila vaz láska k muži
Dandymu zlomila vaz láska k muži
19.5.2023

Neexistuje snad známější a tragičtější homosexuální vztah umělecké branže. Legendárního spisovatele Oscara Fingal O’Flahertie Wills Wilda (1854–1900) jeho láska nejdříve učiní neskonale šťastným, pak jej uvrhne do vězení a nakonec definitivně zlomí.

Wilde pochází z přední irské rodiny. Jeho otec je vyhlášený chirurg dublinského ORL oddělení, jeho matka je pod svým pseudonymem vyhlášená nacionální spisovatelka.

Svobodomyslný mladík je úspěšných absolventem Oxfordu a svými prvními verši záměrně provokuje prudérní smetánku viktoriánské Anglie. Žije naplno. „Žití, to je největší umění na světě, neboť většina lidí pouze existuje,“ konstatuje literární i životní umělec.

V nažehleném obleku

Jeho dekadence je jen dotvářena stylem, který se v 19. století v Anglii rozmáhá a který proslaví právě Oscar Wilde – dandy. Velice dbá o svůj zevnějšek, kterým se snaží přiblížit aristokracii.

Elegán v dobře padnoucím obleku, s cylindrem na hlavě a s dobrým vystupováním dráždí tehdejší těžkopádnou společnost. „Zamilovat se do sebe – to je románek na celý život,“ říkává básník s oblibou.

Jeho nezávazný život nemá usměrnit, ale spíš finančně podpořit manželství, které v necelých 30 letech uzavírá s Constance Lloydovou (1859–1898).

A pro Oscara je to velmi výhodný obchod, díky věnu Constance je natolik zabezpečený, že se může naplno věnovat psaní divadelních her, próz, básní a esejí.

Manželství uzavřel s Constance Lloydovou. FOTO: Louis William Desanges / Creative Commons / volné dílo
Manželství uzavřel s Constance Lloydovou. FOTO: Louis William Desanges / Creative Commons / volné dílo

Báječný manžel, náruživý milenec

Manželství je ověnčeno narozením syna Cyrila (1885–1915) a o další rok později druhého chlapce, Vyvyana (1886–1967). A Oscar Wilde je milujícím, pozorný otcem a štěstí rodiny kvete.

Ambiciózní Constance dokonce vydává svou prvotinu, knihu babiččiných pohádek pro děti s názvem Byl jednou jeden. Směřuje tak k následování manželovy slavné spisovatelské dráhy.

On káže proti uniformitě, ona je velmi ambiciózní žena hlásající rovnoprávnost žen – kouří cigarety, navštěvuje kavárny bez svého manželka a nosí kalhoty. Není se co divit, když její muž hlásá:

„Příliš mnoho líčidel a příliš málo oblečení je u ženy vždy příznak zoufalství.“ Constance je dokonce vážným kandidátem na editora nového magazínu pro ženy Woman’s World, nakonec se jím ale stává její manžel.

Jednoznačně ideální parťačka bohémského umělce, která má hodně co mluvit do politických, módních a společenských témat, které Wilde zpracovává. Má to ovšem jeden háček. Oscar Wilde totiž navazuje homosexuální intimní vztah.

Jako celebrita se Wilde dočkal i karikatur, Tahle vyšla v časopisy Vanity Fair v dubnu 1884. FOTO: Carlo Pellegrini / Creative Commons / volné dílo
Jako celebrita se Wilde dočkal i karikatur, Tahle vyšla v časopisy Vanity Fair v dubnu 1884. FOTO: Carlo Pellegrini / Creative Commons / volné dílo

Spalující mimomanželský vztah

V 90. letech na konci 19. století poznává anglického básníka a překladatele, Alfreda „Bosie“ Douglase (1870–1945). Představuje mu jej jako svého bratrance jeden z Wildových následovatelů, Lionel Pigot Johnson (1867–1902).

Ten Oscara velmi obdivuje a na oslavu Wildova románu Obraz Doriana Graye dokonce sepisuje řadu latinských básní. A románem je nadšen i Alfred, který podle svých slov čte knihu hned devětkrát za sebou a touží Wilda osobně poznat.

Shodou okolností je nejmladší Douglas takovým blonďatým andílkem jako Wildův Dorian, jež splétá jejich cesty.

Ostatně román je jakousi nekorunovanou demonstrací za práva homosexuálů a Wilde se jeho publikováním stává ikonou boje za rovnoprávnost sexuálních menšin. Ale zpátky k osudovému setkání s Douglasem.

I on na Wilda dělá silný dojen a jejich první setkání končí Oscarovým předáním luxusní kopie románu mladému ambicióznímu poetovi.

Léčba rtutí

Manželství slavného autora se kvůli oboustrannému silnému vzplanutí dostává na druhou kolej. Oba milenci jsou spolu častěji po místních hotelech než doma. Alfred je nedospělý chlapec, který Wilda vášnivě miluje, ale stejně tak má rád hazardní hry.

Je drzý, extravagantní, má velkou spotřebu peněz a k tomu využívá jak Oscara, tak potažmo jeho manželku Constance. Ta kromě samoty přichází zkrátka i v intimní sféře, za což může jednak Wildův divoký a časově náročný umělecký život a jednak syfilida.

Údajně nakažený od prostitutky užívá spisovatel preparáty ze rtuti, které zpočátku nesou své ovoce. Později se ale infekce vrací a Wilde ukončuje milostné styky se svou manželkou nadobro. Hodlá se věnovat jen lásce s muži.

S tím ovšem postupně mizí i příležitosti k rodinnému životu. Oscar Wilde je sice milující manžel i otec, ale zároveň je velmi lehkomyslný a sobecký. Nikdo a nic není víc než jeho osobní potřeby.

Jako na houpačce

Vztah obou mužů je bouřlivý, neustále se rozcházejí a usmiřují. Douglas toho času edituje oxfordský magazín Duch lampy a má za úkol z francouzštiny přeložit Wildovu hru Salome.

Kromě toho, že je na poli tohoto jazyka neobratný, pokouší se tu skrytě podporovat otevřený přístup k homosexualitě. Kritika na sebe nenechává dlouho čekat a impulzivního Bosieho nenapadá nic jiného než svést vinu na autora originálu – Oscara Wilda. To je důvodem jedné z jejich největších rozmíšek.

Pro lásku k Bosiemu nevidí, neslyší

Jindy je záminka jiná, pečující Wilde se stará o onemocněvšího partnera, ale když sám uléhá na lůžko s teplotami, necítí stejnou podporu z jeho strany.

Nelze se mu divit, Alfred se v době jeho nemoci stěhuje do jiného hotelu a v den Oscarových kulatých 40. narozenin mu posílá zprávu o tom, že potřebuje peníze.

Ostatně tok financí je ve Wildově nejúspěšnějším autorském období pro Douglase prakticky bezhraniční. Vedle peněz ale vysychá i Wildovo postavení, pracovní inspirace a osobní spokojenost. Sám spisovatel později toto období komentuje slovy:

„I já jsem měl své iluze. Představoval jsem si, že život bude skvělá komedie a Ty že v ní budeš hrát jednu z jejích rozkošných postav…“

Ten, který zničil Oscara Wilda

Nejde jen o aférku, ale o dlouhodobý vztah, který vychází najevo o několik let později, v roce 1894. Světlo světa totiž spatří novela Zelený karafiát od Roberta Hichense (1864–1950).

Ta je otevřeně inspirovaná vztahem Douglase a Wilda, jež nosí v klopě svého kabátu právě zelený karafiát. Podle všeho jsou překvapení a pohoršení všichni – až na Constance. Ta už zná Alfreda několik let a jeho vztahy se svým manželem přehlíží.

Ten, komu to rozhodně není jedno a kdo hodlá jednat, je Douglasův otec. John Sholto Douglas (1844–1900), devátý markýz z Queensberry a zdatný politik, neváhá zaslat text Pro Oscara Wildea vystupujícího jako sodomita do Wildova klubu.

Ten jej žaluje za pomluvu a markýz je kvůli tomu dokonce zatčen. Traduje se, že když Douglas starší přichází na pletky mezi svým synem a Wildem, vyhrožuje synovi pozastavením finančních toků, dotování jeho nákladného života. Bossie mu údajně odpovídá:

„Jak legrační mužík jste…“ Jenže Douglas starší, zvyklý si zjednávat mezi lidmi pořádek bičíkem na koně, nehodlá výsměchu podlehnout.

Začátek konce

Jeho právníci líčí u soudu Oscara Wilda jako neřestníka, který do homosexuální spodiny zatáhl i o 16 let nevinného mladšího chlapce – Alfreda. Dokazovat to mají milostné dopisy dvojice.

Navíc obžaloba v záloze má několik svědků, mužských prostitutů, kteří jsou ochotní vypovědět o svém sexuálním poměru s Wildem. Ten tehdejší společnosti zkrátka za mák nevoní a je si toho vědom. „Každý úspěch, jehož dosáhneme, nám udělá nepřítele.

Chceme-li být oblíbeni, musíme být průměrní,“ usuzuje Wilde. Slavný autor musí nejen ze svého obvinění ustoupit, ale stává se plátcem celého úředního šimlu, který žalobou rozpoutal.

A nakonec se po čase ukazuje, že Oscar Wild není jediným hvězdným zářezem na pažbě Douglasovy rodiny.

Homosexuální rodina

Vztek Johna Sholto Douglase zřejmě pramení z toho, že homosexuální orientaci nemá jen Alfred, ale i jeho starší syn Francis Archibald Douglas (1867–1894).

Po jeho podezřelé smrti při lovecké nehodě totiž vyplouvá na povrch, že udržuje vztah s lordem Roseberym, tedy britským předsedou vlády Archibaldem Philipem Primrosem (1847–1929).

Údajně i proto je John Sholto Douglas nucený přenést pozornost na Oscara Wilda. Žaluje jej o ušlé výdaje a za krátkou dobu je Oscar Wilde v absolutní insolvenci. Navíc nad ním visí nové soudní líčení, které opět vystaví markýz z Queensberry.

Není těžké Wilda usvědčit ze sodomie, hrubých obscénností a homosexuálních aktů, soud rozhodne jednohlasně – spisovatel je odsouzen k dvouletému pracovnímu nasazení pod vězeňským dohledem.

Wilde a jeho životní láska Alfred Douglas FOTO: British Library / Creative Commons / volné dílo
Wilde a jeho životní láska Alfred Douglas FOTO: British Library / Creative Commons / volné dílo

Jiné jméno, jiný život

Jeho zdraví je zlomené. Jeho pověst je zničená. Jeho život už nemá pokračování. A jednoduché to není ani pro jeho manželku, která si i s dětmi mění jméno na Hollandová a stěhuje se do Švýcarska.

Umírá o tři roky později a až po dlouhých 65 letech je na jejím hrobě přibývá nápis „Manželka Oscara Wilda“.

Celé životní útrapy dopodrobna popisuje kniha Tragický a skandální život paní Wildové, která dává čtenáři nahlédnout do jejího soukromí prostřednictvím osobní korespondence.

Na samém konci osamocený

U svého jména nezůstává ani zoufalý Wilde a mění si jej na Sebastian Melmoth. Po odpracování trestu bloudí po Evropě a nakonec zůstává ve Francii. Trpí meningitidou a ze všeho nejvíc má asi zlomenou duši.

Umírá prachbídně ve francouzském hotelu d’Alsace. Po boku svých tehdejších přátel, ale ve skutečnosti úplně opuštěný a zlomený.

Oscar Wilde je pohřben v malém městě na jihu od Paříže, v Bagneux (později je pochován na proslulém pařížském hřbitově Père Lachaise). Celý pohřební ceremoniál hradí jeho životní láska, Alfred Douglas.

Foto: Napoleon Sarony / Creative Commons / volné dílo, British Library / Creative Commons / volné dílo, Louis William Desanges / Creative Commons / volné dílo, Carlo Pellegrini / Creative Commons / volné dílo
Související články
Lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Lifestyle
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Lifestyle
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
reklama
lifestyle
Vladimir Vysocký: Ruský Hamlet pije jako Dán
Po Gagarinovi je bezpochyby druhým nejslavnějším Rusem minulého století. Kultovní bard, herec a básník, který na prknech divadla na Tagance vytvoří roli Hamleta způsobem, na který Rusko dodnes nezapomnělo. Vladimir Semjonovič Vysocký (1938–1980) se objeví ve 30 filmech, napíše přes 800 básní a písní. Je fenoménem, kterému sice ruský režim brání publikovat, a dokonce i […]
Liratura, psací stroj, nápad a flaška: Proč umělci tak často sahali po alkoholu?
Čtenáři je zbožňují způsobem, jaký dnes znají jen hvězdy pop music. Ovlivní dějiny literatury. A uchlastají se k smrti. Protože po flašce sahají stejně často jako po čistém listu papíru. Většinou věří tomu, že jim alkohol pomáhá a na jeho vlnách připlouvají nápady. Lékaři však tvrdí: „Domněnka, že alkohol poskytuje spisovatelům rozlet, je jen iluze. […]
Dentální nit: Od kdy ji používáme?
Touha mít čistý chrup je instinktivní záležitost. Už archeologické nálezy dokazují, že se naši dávní předkové zbavují nečistot mezi zuby pomocí tenkých špičatých větviček i dalších nástrojů. Dnes máme větší komfort: k odstranění jídla a plaku z obtížně dostupných míst používáme dentální nit. A tu svou mají i opice! O tom, že bez dentální nitě […]
Ingredience budoucnosti? Mravenci umí nahradit chuť masa!
Talíř plný mravenců. Nepříliš lákavá představa, která evokuje leda tak nepodařený piknik. Jenže s rostoucí potřebou udržitelného rozvoje, hledáním nových surovin i nových chutí je tohle možná naše budoucnost. Takže dobrou chuť. Pojídání hmyzu není ve světě ničím neobvyklým. V současné době jej konzumují minimálně dvě miliardy lidí a jde o běžnou součást jídelníčku v mnoha koutech světa. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz