Někteří bez Facebooku už neumí udělat ani ránu, jiní se ho bojí jako čert kříže. Jenže který z těchto dvou táborů má skutečně pravdu? Je strach na místě, nebo naopak přitažený za vlasy?
1. Čí to byl nápad?
Ukradl Mark Zuckerberg (*1984) miliardový nápad na nejpopulárnější sociální síť světa? Ještě předtím, než se stal Facebook fenoménem, najala Marka skupinka studentů z Harvardské univerzity, aby jim pomohl vytvořit stránku nazvanou Harvard Connection.
Stránka měla umožnit studentům, aby spolu mohli jednoduše komunikovat a potkávat se na síti. Že tenhle nápad až příliš připomíná budoucí Facebook? Studenti tvrdí, že Zuckerberg jejich nápad ukradl.
Mladý programátor naopak říká, že sami studenti se inspirovali jeho předchozí stránkou Facemash. Během soudu se nakonec obě strany dohodnou na mimosoudním vyrovnání a Zuckerberg zaplatí 61 milionů dolarů, což je směšná suma v porovnání s hodnotou Facebooku.
2. Facebook odstraní Váš profil
Čas od času proběhne internetem zpráva, že se Facebook rozhodl rušit některé účty uživatelů. Sociální síť se totiž rozrůstá do obřích rozměrů a příliš mnoho profilů přetěžuje servery. Proto se rozhodl Facebook zrušit ty účty, které jsou neaktivní.
Jediným řešením je, stát se fanouškem příslušné stránky. Tuto zprávu většinou rozšiřují lidé, kteří na svou stránku chtějí nalákat uživatele a potom ji výhodně prodat. Servery Facebooku rozhodně nejsou přetížené a neustále se rozrůstají.
3. Prodává fotky bez vašeho vědomí?
Na podzim roku 2013 vzbudí rozruch nová úprava podmínek používání Facebooku. Sociální síť si v něm totiž vyhrazuje právo použít vaše jméno, profilovou fotku a obsah vašeho profilu ke komerčním účelům.
Podle zděšených uživatelů se tak může jejich tvář objevit v reklamě jakékoliv firmy. Ačkoliv musíte být velmi opatrní, jaké fotky na Facebook nahrajete, nemusíte se bát, že byste nemohli ovlivnit, kdo a jak použije obsah vašeho profilu.
Úroveň soukromí si totiž můžete nastavit sami v nastavení Facebooku. Odpovědnost je tedy hlavně na vás.
4. Kolik tahle služba bude stát?
Nic není zadarmo. Teď když jsme si na Facebook přivykli a neumíme bez něj žít, majitelé se rozhodnou službu zpoplatnit, a tak si přijdou na pohádkové bohatství. Nic není dál pravdě. Facebook momentálně vydělává díky příjmům z reklam neuvěřitelné sumy.
Zpoplatněním Facebooku by nastal masivní odliv lidí, kteří by přišli na jiné nezpoplatněné sítě.
5. Na téhle síti jsou jen puberťáci
Facebook je dominantou pubertálních dětí. Dospělý člověk přece nemá zapotřebí předvádět se před celým světem a sdělovat mu, co zrovna měl k obědu. Pokud si tohle myslíte i vy, musíme vás vyvést z omylu.
Počet uživatelů ve věkové skupině 26 až 44 let se pohybuje kolem 41 procent, dalších 29 procent tvoří lidé od 18 do 25 let. Lidé starší 45 let jsou na třetím místě s 19 procenty. Pubertálních výrostků je na Facebooku momentálně necelých 11 procent.
Pravdou ovšem zůstává, že těchto 11 procent se často projevuje nejvýrazněji, a proto o nich tak často slýcháváme.
6. Facebookový účet nelze smazat
Toto tvrzení je také mýtus. Ovšem pravdou je, že na Facebook je snadné se přidat, ale mnohem těžší je ho definitivně opustit.
Pokud totiž zvolíte pouze „deaktivovat svůj účet“ v nastavení, váš profil bude pouze zneviditelněn pro ostatní uživatele, ale veškeré informace o něm zůstanou zachovány.
Pokud po sobě opravdu chcete zamést všechny stopy na Facebooku, musíte mít všechny své příspěvky označeny jako soukromé a následně zažádat centrum pomoci o zrušení účtu. Teprve až přijde potvrzení o vymazání, váš účet byl definitivně odstraněn.