Skip to content
reklama

Co se ukrývalo pod katedrálou Notre Dame?

Archeologické vykopávky pod katedrálou Notre Dame odkryly mimořádný poklad. Jedná se o velké množství soch, hrobek a kousků původní stavby ze 13. století. Francouzští experti popsali objev jako „mimořádný“.

Požár katedrály Notre Dame v Paříži ve Francii vypukl v prostoru její střechy během rekonstrukce v pondělí 15. dubna 2019 večer. Foto: Pixabay

Nález, kromě soch, zahrnoval také několik starověkých hrobek ze středověku a jakýsi olověný sarkofág ve tvaru těla pohřbený v srdci požárem zničeného monumentu pod podlahou křížové lodi. „Všechno toto bohatství jsme odkryli pouhých 10-15 cm pod podlahovými deskami.

Bylo to naprosto nečekané. Byly tam výjimečné kusy dokumentující historii památníku,“ řekl Christophe Besnier, který vedl vědecký tým pro vykopávky.

Náhodný objev

Objev v polovině dubna 2022 odhalil francouzský národní archeologický institut Inrap. Tým z institutu byl povolán, aby mezi únorem a dubnem provedl preventivní výkop pod částí podlahy katedrály, než bude postaveno 30 stop vysoké a 600 tun vážící lešení k rekonstrukci věže monumentu.

„Byl to emotivní okamžik. Najednou jsme měli několik stovek kusů, od malých fragmentů po velké bloky včetně vyřezávaných rukou, nohou, tváří, architektonických dekorací a rostlin. Některé kusy byly stále barevné,“ dodal Bernier.

blank
Zcela uhašen byl v úterý 16. dubna ráno po zhruba 12 hodinách. Foto: Pixabay

Odborníci se domnívají, že olověný sarkofág může obsahovat tělo vysokého církevního představitele a pravděpodobně se datuje do 14. století. Kamera zavedená do rakve odhalila zbytky rostlin pod hlavou zesnulého spolu s vlasy a úlomky látky, ale nebyl tam žádný štítek identifikující obyvatele.

Vrátí se zpět?

Sarkofág obsahující lidské tělo není archeologický objekt. Jsou to lidské ostatky a při zkoumání sarkofágu a analýze těla a dalších předmětů uvnitř musíme ke všemu přistupovat s respektem. Dosud nebylo učiněno žádné rozhodnutí o tom, kde bude tělo po dokončení testů znovu pohřbeno.

Je možné, že bude znovu pohřbeno někde v katedrále,“ sdělil Dominique Garcia, prezident společnosti Inrap.

blank
Požár zničil téměř celou střechu včetně typického sanktusníku, část vitrážových oken a část nosných kleneb v chrámové lodi. Foto: Pixabay

Jedním z nejpozoruhodnějších kusů byla neporušená socha hlavy muže, o níž se věří, že je zpodobněním Ježíše, socha byla vytesaná z kamene. Archeologové uvedli, že jsou přesvědčeni o dalších význačných historických kouscích, nicméně jim nebylo umožněno kopat na jiných než předem určených místech.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články