Na internetu hrajeme hry, nakupujeme, sledujeme i sdílíme videa, filmy, čteme knihy. Je ale důvod mít se na pozoru, hlavně v dnešní složité a hektické době, neboť nevíme, jaké nebezpečí na nás může číhat.
Hrozby se rozhodně nevyplatí podceňovat. Kromě sexuálních predátorů jsou tu hackeři a nejrůznější podvodníci, co by se rádi dostali k našim heslům. Také v e-shopech musíme být opatrní, nebo jinak nedostaneme ztracené peníze zpět.
Zneužívání dětí
„Britská organizace Internet Watch Foundation, která se zabývá ochranou dětí, loni zaznamenala víc případů sexuálního zneužívání dětí přes internet než dřív za celých 15 let.“ oznamují média na začátku letošního roku.
IWF už 25 let sleduje online záznamy sexuálního zneužívání a obtěžování dětí. Minulý rok byl pro ni dosud nejobtížnější, protože musela prošetřit více podnětů než za prvních 15 let své existence. Svoji vinu na tom nese také nedávná pandemie covidu.
Daný materiál navíc pochází přímo od dětských obětí a je vesměs pořízen pomocí webkamer. Videa vznikají převážně doma v pokojích nezletilých, kde záznamy natáčejí často pod pohrůžkou násilí nebo vlivem lhaní sexuálních predátorů.
Zneužívanými jsou hlavně teenageři ve věku mezi 11–13 lety. Odborníci apelují na děti rodičů, aby se zajímali o to, co jejich dítě dělá, a hlavně s kým se stýká přes internet.
Zároveň doporučují osvětu na školách, které by měly své žáky dostatečně varovat, na co si na síti dávat pozor.
Vylákání hesla
Další nebezpečí na internetu se skrývá ve vylákání hesla. Nejlepší, jak se bránit úniku hesla do nesprávných rukou, je používat náhodná hesla – taková, jež nemají přímé spojení s vaší osobou. Heslo pro e-mailovou schránku se třeba nehodí používat jinde.
E-mailová pošta je totiž úzce spjata s dalšími účty a citlivými informacemi. Ideální bývá používat u každé služby jiné heslo. Takový kód je vhodné uložit do vybraného správce hesel, který je bude při přihlašování správně vyplňovat.
„Svým online účtům tak můžete přiřadit silná, nejlépe náhodně generovaná hesla, která byste si jinak těžko pamatovali,“ radí odborníci.
Nedoporučuje se nikomu sdělovat soukromé údaje, hesla nebo kódy, ať už se jedná o uživatelské jméno a heslo nebo kód z SMS. Žádná důvěryhodná služba nebo její poskytovatel totiž takové informace nepožadují.
Na podobné zprávy s žádostmi je nejlepší nereagovat a informovat správu či podporu serveru. Zprávu můžete také odstranit a odesílateli raději neodpovídejte.
E-shopy
Nákupy na internetu jsou díky on-line obchodům něco úžasného. Nemusíme nikam cestovat ani se tlačit ve frontě u kasy. Prakticky jde dnes objednat vlastně všechno – vyřídit si nákup potravin, objednat si knihu, večeři nebo i nový mobil a počítač.
I tady ale čekají na uživatele mnohá úskalí. Na co si dát především pozor? „Banka při placení ověřuje, že platíte právě vy.
Vyberte si proto bezpečný, rychlý a jednoduchý způsob identifikace. Třeba pomocí otisku prstu nebo rozpoznání obličeje v bankovní aplikaci,“ doporučují odborníci. Dále je dobré upozornění na provedené transakce.
Pokud si klient všimne neznámých a podivných plateb, měl by to oznámit bance. Na to navazuje chargeback neboli zpětná platba.
Tímto způsobem banka žádá prodejce o vrácení peněz v případě, pokud zákazník nedostal objednané zboží nebo služby, za něž zaplatil debetní či kreditní kartou. Na závěr je vhodné apelovat na opatrnost u nevyžádaných e-mailů a telefonátů.
Mohou se snažit ukrást naše osobní údaje včetně čísla účtu, uživatelského jména a kódu.