Proč se whiskey jmenuje právě takhle? Název pochází z irské gaelštiny, jednodušeji irštiny, kterou dnes mluví jako mateřským jazykem asi 50 000 obyvatel v Irské republice a Severním Irsku.
Pátráme-li po původu názvu jednoho z nejoblíbenějších alkoholických nápojů světa, nalezneme v irštině výraz uisce beatha, což v překladu znamená voda života.
Krátce je jí říká uisge, a ač to tak na první pohled nemusí vypadat, právě voda života je slovní základ pro whiskey.
Jak se jí říká?
Někdy vidíme napsáno whisky, jindy zase whiskey. Je jeden tvar špatně, či se dají použít oba? Původní je slůvko whiskey, ale správně jsou oba. Záleží, o jakou skleničku či láhev tohoto alkoholu jde, respektive odkud je.
Whiskey se používá v kolébce názvu, v Irsku – a v USA. Ostrov Ellis Island nedaleko New Yorku funguje v letech 1892 až 1954 jako imigrační centrum. Do Států v tomto období přijde více jak 12 000 000 přistěhovalců.
Velká část je právě z Irska, které mezi roky 1848 a 1950 opustí 6 000 000 lidí. Tvar whisky se naopak používá pro destiláty ze Skotska, Walesu, Kanady a Japonska.
Univerzální nápoj
U Cullodenu 16. dubna 1746 v hodinové bitvě padne na 2000 jakobitů, příznivců sesazeného krále Jakuba II. Stuarta (1633–1701). Mezi nimi skotský vikomt William Drummond. Poslední pomazání dostane z ovesných vloček a whisky!
Pro Skoty je whisky tekutinou pro všechno. Dobová tradice velí, že dostaví-li se do domu porodní bába, sluší se nalít právě tento alkohol. Nesmí chybět ani na svatbách a dokonce se kape novorozencům na hlavičky během křtu!
Co se stane, když král rozpustí kláštery…
Od kdy se píše historie whisky? To už asi přesně nezjistíme, ani to, zda začali první Irové nebo Skoti. Víme ale, že zásadní proces – destilaci – dovezou do Evropy účastníci křížových válek. Zužitkují ji právě ve Skotsku.
První zmínky o pálení whisky tu sahají ke konci 12. století. Whisky zprvu vyrábějí lékaři a mniši. Vyrábí se samozřejmě i na černo, ale o tom chybí konkrétnější záznamy.
Nejstarší zmínka v irských kronikách mluví o whisky v souvislosti s rokem 1405, kdy se jí měl k smrti upít během vánočních svátků jistý vojevůdce. V letech 1536 až 1541 rozpouští anglický král Jindřich VIII. Tudor (1491–1547) a posílá mnichy mezi lid.
A protože mniši také potřebují něco jíst, pojmou výrobu whisky jako ideální zdroj obživy. Od té chvíli se na ostrovech stává i záležitostí široké veřejnosti.
A co takhle koktejl?
Někdo je zatracuje, že jde o prznění dobrého alkoholu, jiní si ho při návštěvě baru nemohou odpustit. Koktejly jdou na odbyt. V Česku je nejvíc k dostání Manhattan.
Namícháte ho z 5 centilitrů americké whiskey, 2 centilitrů červeného vermutu a několika jemných střiků koktejlových bitters, což je koncentrovaný bylinný destilát. Hned u Manhattanu najdete Brooklyn. Na mapě a často i na baru.
Koktejly jsou si podobné, ale v tom druhém vás překvapí italský likér Maraschino. Zkusit můžete i něco neotřelého: Třeba Whisky Mac. Skládá se ze skotské whisky a anglické speciality – zázvorového vína.
A pokud chceme zůstat ještě chvíli v Česku, víte, že jedné světově proslulé značce whisky dodává český med společnost Medokomerc? Výběr na ni padne díky skvělé chuti medu.
Nejdražší whisky světa
Co by si tak člověk koupil za 136 500 000 korun? Luxusní rezidenci s ohromným pozemkem, několik pekelně drahých aut a možná by zbylo i na heliport s vrtulníkem a pilotem. Anebo… Láhev whisky. Vážně. Nejdražší whisky světa stojí právě tolik.
Jmenuje se Isabella’s Islay a vyrábí se na ostrově Islay spadajícím pod skotské Vnitřní Hebridy. Cenu samozřejmě dělá z velké části luxusní obal, ale i obsah patří k nejkvalitnějším alkoholickým nápojům světa.
Karafa je vyrobena z nejjemnějšího anglického krystalu, uzávěr z bílého zlata, nápis z rubínů. Těch obal vystavuje na odiv na 300. Zbytek jsou trochu fádně diamanty. Pokud byste si dali práci je spočítat, dostanete se na číslo 8500.