Domů     Co jste netušili o svalech?
Co jste netušili o svalech?
7.3.2022

Pokud bychom byli jen kost a kůže, naše tělo zůstane bezvládnou hmotou. Naštěstí máme svaly!

Jen díky nim můžeme chodit, hýbat se či ovládat mimiku obličeje (kosterní svaly), díky nim pracují naše orgány (hladké a srdeční svalstvo).

Kdybychom chtěli svaly spočítat, jen těch kosterních má každý z nás více než 600. Polovina z nich sídlí na nohou, asi 28 % na rukou a zbytek a hlavě a trupu.

Hůř už by se nám počítaly tisícovky mikroskopických svalových vláken – základních jednotek svalu, tvořených v podstatě jedinou buňkou.

Všechna vlákna jsou v těle připravena již ve chvíli, kdy se narodíme, a u průměrného dospělého dosahují úctyhodných 40 % hmotnosti těla.

A jaký je to vůbec materiál? Významnou část svalů tvoří bílkoviny, více než 70 % je však voda!

Týmoví hráči

Samotný sval toho většinou moc nezmůže, potřebuje pomocníky! Pokud chceme třeba udělat krok, v pohotovosti je hned 200 svalů najednou!

Nejvíce se nadřou lýtkové svaly, které posouvají nohu vpřed. Stehenní a hýžďové svaly musí táhnout tíhu končetiny, zádové a břišní držet rovnováhu těla a svaly paží a ramen jsou nutné pro pravidelné tempo chůze.

Ani k vyjádření emocí nám jeden sval nestačí. Uvádí se, že 17 svalů potřebujeme k tomu, abychom se usmáli. Raději se budete mračit? V tom případě musíte svalů zapřáhnout celých 43!

Všechna svalová vlákna jsou utvořena už ve chvíli, kdy se narodíme. Foto: OpenClipart-Vectors / Pixabay
Všechna svalová vlákna jsou utvořena už ve chvíli, kdy se narodíme. Foto: OpenClipart-Vectors / Pixabay

Spolehliví pracanti

A jak vůbec svaly pracují? Jednoduše se stahují a natahují, čemuž se odborně říká svalová kontrakce. Tímto cvičením nejen umožňují pohyb, ale samozřejmě produkují teplo – dokonce až 85 % veškerého tepla v těle.

I proto se začnou rychle stahovat neboli třást, když je nám zima. Produkce tepla se na chvíli o něco zvýší a svaly nás tak chrání před podchlazením. Dokud se tedy nevyčerpají energetické zásoby v těle.

Na zvířata nemáme!

Oproti zvířatům nás příroda moc neobdařila, Třeba slon africký má 100 000 svalů, jen 40 000 v samotném chobotu!

V poměru počtu svalů na velikost těla vyniká housenka, kterou protkává neuvěřitelných 400 svalů. Může být díky tomu například vnitřní částí těla o krok napřed než končetinami, což vytváří její typický vlnivý pohyb.

Pokud jde o velikost a sílu svalů, obdařeni jsou koně, krávy, buvoli, nosorožci či medvědi. K mimořádným kulturistům patří klokani!

Vysportovaní klokani patří k největším svalovcům živočišné říše. Foto: Sandid / P/ixabay.
Vysportovaní klokani patří k největším svalovcům živočišné říše. Foto: Sandid / P/ixabay.

Nejdelší, nejmenší, nejsilnější…

Ten úplně nejmenší sval v těle najdeme ve středním uchu. Jmenuje se třmínkový, měří sotva 2 milimetry, ale je cenným ochráncem našeho sluchu. Při velkém hluku se stáhne, tím omezí pohyb třmínku a dovnitř ucha se nedostane tolik energie.

Největším obrem je oproti tomu velký sval hýžďový, pověřený řadou důležitých funkcí. Pomáhá nám udržovat vzpřímený postoj, ovládá kyčelní kloub a podporuje pohyb kolene.

Co když ale chceme měřit délku a nikoliv celkovou mohutnost? Pak vede štíhlý krejčovský sval, táhnoucí se šikmo podél stehna až k vnitřní straně kolene.

Kdyby si svaly daly závody v síle, zvítězily by ty na jazyku. Díky nim prý jazyk unese až 90 kilogramů! Mimochodem jako jediné svaly v těle jsou umístěné pouze na jednom konci.

Téměř všechny svaly po těžké práci někdy odpočívají. Sval srdeční nikoliv! I když se po celý život stahuje a natahuje bez zastavení, nikdy se neunaví – jak to dělá?

Oproti kosterním svalům má mnohem více mitochondrií, speciálních útvarů v buňkách, které dodávají potřebnou energii.

Žádnou velkou pohodičku však nemají ani oční svaly, které vykonají více než 100 tisíc pohybů denně. 10 tisíc pohybů uskuteční třeba i za jedinou hodinu, když si v klidu čtete knížku.

Hladké srdeční svalstvo se napracuje ze všech nejvíc. Naštěstí na to má dostatek energie. Foto: GDJ / Pixabay.
Hladké srdeční svalstvo se napracuje ze všech nejvíc. Naštěstí na to má dostatek energie. Foto: GDJ / Pixabay.

Nechybí vám některý z nich?

Co je to za zvláštní útvar?“ Když se v 90. letech 20. století začne masově chodit na vyšetření mamografem, u některých žen se v oblasti hrudníku objeví něco „navíc“. Nádor to však není!

Ukáže se, že jde o sval sternalis, úzký proužek na hrudníku, přítomný asi jen o 8 % populace. Jeden ze skupiny svalů, které evoluce postupně lidem vymazává, protože již ztratily svou funkci. U všech ale ještě nezmizely!

Stejně jako occipitalis minor na týlu, který umožňoval našim předkům hýbat ušima, dlouhý sval dlaňový, který napomáhal pohybu lokte a zápěstí, nebo sval plantaris na vnitřní straně lýtka, jehož původním úkolem je pomoc při ohybu kolena.

10 % lidí ho však nemá a kolenem hýbe bez problémů.

Na prstech je nehledejte

Svaly pokrývají celou naši kostru. Nebo spíš skoro celou – výjimkami jsou třeba prsty. I přesto, že hlavně těmi na rukou mohutně hýbeme.

O pohyb se tu starají šlachy, napojené nad zápěstím jsamozřejmě na sval! Jmenuje se hluboký ohýbač prstů a vede podél celého předloktí.

Kulturistika jako samostatný sport se začne rozvíjet koncem 19. století. Foto: Herolind08 / Pixabay.
Kulturistika jako samostatný sport se začne rozvíjet koncem 19. století. Foto: Herolind08 / Pixabay.

Upravte si je podle svého!

Čím víc svaly používáme, tím jsou větší a silnější! Toho si lidé všímají již v antice, kdy si tvarují tělo prostřednictvím zvedání závaží.

Ovšem až koncem 19. století, ruku v ruce s věděckým výzkumem efektů silového cvičení, vzniká kulturistika jako samostatný sport.

Za duchovního otce je považován Eugen Sandow (1867–1925), Němec žijící v Londýně, kde si dobře vydělává senzačními siláckými kousky. O pěstování svalů ale píše i odborné knihy a na přelomu 19. a 20. století pořádá první profesionální kulturistické soutěže.

Místo posilovny červené víno

Cvičení vám nestačí? Existuje samozřejmě spousta potravinových doplňků. Ale dá se jít i jinou cestou…

Před dvěma lety například lékaři z Harvardu přicházejí se zjištěním, že blahodárné účinky na sílu a objem svalů má červené víno! Přesněji látka resveratrol, obsažená ve velkém množství ve slupkách tmavých hroznů.

Když vědci potkanům nasimulují sníženou gravitaci, která oslabuje svaly astronautů ve vesmíru, díky dávkám resveratrolu zůstávají v plné síle!

Budeme mít umělé?

Všechno, co v těle nefunguje, prý jednou půjde nahradit. A výjimkou nejsou ani svaly! Na těch umělých už pracuje řada vědeckých týmů.

Nadějnou metodou jsou nanotrubičky z grafenu, který umí převádět elektrické napětí do pravidelného rozvinování a stahování.

A se zajímavou vychytávkou přijdou před pár lety i vědci z Tchaj-wanu. Umělé svaly doplní buňkami z cibule, pro lepší vodivost potaženými vrstvou zlata! K každém případě by prý umělé svaly měly být až 10x silnější než ty pravé.

Foto: úvodní foto: Barroa Artworks / Pixabay 1 – 4: Pixabay
Související články
Věda a technika
Thomas Alva Edison: Génius, který osvětlil svět
Vyrůstal v Michiganu, jako malý býval často nemocný. Do školy chodil Thomas jen krátce, protože poté, co o něm učitel prohlásil, že je mentálně postižený, a proto nemá cenu, aby školu navštěvoval, ho jeho matka vzdělávala doma. Ve skutečnosti byl hodně zvídavý a řadu věcí se čtením naučil sám. Fascinovala ho technika a rád prováděl nejrůznější […]
Věda a technika
Pražské metro: Mizející tajemno
Pražské metro není jen dopravním prostředkem, ale také svědkem složitých dějin města. Jeho výstavba byla úzce svázána s politickými a ekonomickými změnami, které Praha zažívala v druhé polovině 20. století. Původní koncepce metra, která vznikla již v 50. letech, byla ovlivněna tehdejším architektonickým stylem a ideologiemi. Ačkoliv se design některých stanic časem změnil, například v […]
Věda a technika
Moskevské metro: Mramor, žula, i fresky
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Věda a technika
Objevil Benjamin Franklin elektřinu?
„Táhni!“ loučí se James se svým o 10 let mladším bratrem Benjaminem. Namísto zamávání ho vyprovodí kopancem. A mladík jde… nejdřív do New Yorku, pak do Filadelfie a poté až do Londýna. Benjamin Franklin (1706–1790) pozná všechny jejich podoby sourozeneckých vztahů – narodí se do nemajetné rodiny výrobce mýdel Josiaha Franklina jako 12. dítko ze […]
reklama
lifestyle
Krajka: Krása lehká jako dech
Krajka je vzdušná, krásná a křehká. A stejně jako existuje množství různých způsobů výroby, také je více verzí o jejich původu. Víte, že nošení krajek upravují v minulosti zákony? A napadá vás, proč se do dnešních dnů dochovalo jen málo opravdu starých kousků anebo kde hledat muzeum krajek? Nádherná krajka dodává i jednoduchému oděvu punc […]
Palec nahoru i vztyčený prostředníček. Sociální sítě vrátily do hry gesta
Pojď sem, podívej se támhle… Spoustu gest používáme, aniž bychom si to uvědomovali. A stejně tak je i jen tak mimochodem čteme. Jsou rodiny, kde jsou běžnou součástí komunikace. Jinde se drží toho, že „na veřejnosti se neukazuje“. Kde se ale tahle gesta vzala? Jejich historie sahá daleko před náš letopočet. Významů pro stejný posunek […]
Z malé české vesničky do Hongkongu: Město nákupů a luxusního jídla za pár korun
S batohem na zádech napříč Asií! Přinášíme exkluzivní reportáž z cesty na neobyčejná místa, kam nevedou kroky turistů, ale předčí všechny oblíbené destinace. Vydejte se s námi do Hongkongu, poznejte místní život a ochutnejte zdejší neotřelý street food!  Cestovat znamená především snít s cílem objevovat, prožívat, měnit své postoje, hranice a návyky, a mnohdy i odmazávat předsudky.  Pozitivních přínosů […]
Minangkabaové: Matriarchát pod patronátem Alláhovým
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Není muslimský matriarchát protimluv? Na první pohled ano, jenže 6 000 000 příslušníků národa Minangkabau na Západní Sumatře dokazuje, že tomu tak být nemusí. I když možná jen do chvíle, […]
reklama
věda a technika
Steve Jobs: Vizionář, který změnil svět technologií
V roce 1976 založil Steve Jobs spolu se Stevem Wozniakem (*1950) firmičku Apple Computer ve své garáži. V roce 1980 se z ní stal miliardový byznys a veřejně obchodovaná společnost. O čtyři roky později vytvořil Apple Macintosh, ale firma se roku 1985 v obavách z levnějších produktů konkurenčního Microsoftu svého zakladatele zbavila. Steve Jobs (1955–2011) Kdo to je: zakladatel, výkonný […]
Metro Londýn: Pozor na mezeru!
V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou existenci bez fungujícího systému podzemní dráhy. První metro bylo otevřeno již v roce 1863 v Londýně a v současnosti se svou podzemní drahou může pochlubit téměř 180 měst, z nichž 46 se nachází v Číně. Metro však nemusí být jen dopravním prostředkem. Pokud architekti a […]
Fascinující vynálezy: Co nám přineslo dobývání vesmíru?
Aniž bychom to tušili, spousta běžných přístrojů, věcí a vychytávek je výsledkem kosmického výzkumu a letů do vesmíru. Samozřejmě se nám jako první vybaví satelity, mobilní sítě a internet. Ale co třeba mobilní fotoaparát, paměťová pěna v matracích nebo plastová sklíčka brýlí? A co dalšího nám přinesly výlety za hranici našeho světa? Občas si někteří postesknou, […]
Český vědec přišel s testem, který odhalí rakovinu slinivky v raném stadiu
Rakovina slinivky je desátým nejčastějším typem nádorového onemocnění. Její zákeřnost spočívá v poměrně dlouhém bezpříznakovém období. Kvůli pozdnímu odhalení této rakovině podlehne až 87 % postižených. Nyní však přišel český vědec s testem, který umožní nemoc odhalit z krve ještě v jejím raném stadiu. Slinivka břišní je žláza v dutině břišní, nachází se mezi žaludkem a páteří, kterou obklopují játra, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz