Domů     Co jste netušili o svalech?
Co jste netušili o svalech?
7.3.2022

Pokud bychom byli jen kost a kůže, naše tělo zůstane bezvládnou hmotou. Naštěstí máme svaly!

Jen díky nim můžeme chodit, hýbat se či ovládat mimiku obličeje (kosterní svaly), díky nim pracují naše orgány (hladké a srdeční svalstvo).

Kdybychom chtěli svaly spočítat, jen těch kosterních má každý z nás více než 600. Polovina z nich sídlí na nohou, asi 28 % na rukou a zbytek a hlavě a trupu.

Hůř už by se nám počítaly tisícovky mikroskopických svalových vláken – základních jednotek svalu, tvořených v podstatě jedinou buňkou.

Všechna vlákna jsou v těle připravena již ve chvíli, kdy se narodíme, a u průměrného dospělého dosahují úctyhodných 40 % hmotnosti těla.

A jaký je to vůbec materiál? Významnou část svalů tvoří bílkoviny, více než 70 % je však voda!

Týmoví hráči

Samotný sval toho většinou moc nezmůže, potřebuje pomocníky! Pokud chceme třeba udělat krok, v pohotovosti je hned 200 svalů najednou!

Nejvíce se nadřou lýtkové svaly, které posouvají nohu vpřed. Stehenní a hýžďové svaly musí táhnout tíhu končetiny, zádové a břišní držet rovnováhu těla a svaly paží a ramen jsou nutné pro pravidelné tempo chůze.

Ani k vyjádření emocí nám jeden sval nestačí. Uvádí se, že 17 svalů potřebujeme k tomu, abychom se usmáli. Raději se budete mračit? V tom případě musíte svalů zapřáhnout celých 43!

Všechna svalová vlákna jsou utvořena už ve chvíli, kdy se narodíme. Foto: OpenClipart-Vectors / Pixabay
Všechna svalová vlákna jsou utvořena už ve chvíli, kdy se narodíme. Foto: OpenClipart-Vectors / Pixabay

Spolehliví pracanti

A jak vůbec svaly pracují? Jednoduše se stahují a natahují, čemuž se odborně říká svalová kontrakce. Tímto cvičením nejen umožňují pohyb, ale samozřejmě produkují teplo – dokonce až 85 % veškerého tepla v těle.

I proto se začnou rychle stahovat neboli třást, když je nám zima. Produkce tepla se na chvíli o něco zvýší a svaly nás tak chrání před podchlazením. Dokud se tedy nevyčerpají energetické zásoby v těle.

Na zvířata nemáme!

Oproti zvířatům nás příroda moc neobdařila, Třeba slon africký má 100 000 svalů, jen 40 000 v samotném chobotu!

V poměru počtu svalů na velikost těla vyniká housenka, kterou protkává neuvěřitelných 400 svalů. Může být díky tomu například vnitřní částí těla o krok napřed než končetinami, což vytváří její typický vlnivý pohyb.

Pokud jde o velikost a sílu svalů, obdařeni jsou koně, krávy, buvoli, nosorožci či medvědi. K mimořádným kulturistům patří klokani!

Vysportovaní klokani patří k největším svalovcům živočišné říše. Foto: Sandid / P/ixabay.
Vysportovaní klokani patří k největším svalovcům živočišné říše. Foto: Sandid / P/ixabay.

Nejdelší, nejmenší, nejsilnější…

Ten úplně nejmenší sval v těle najdeme ve středním uchu. Jmenuje se třmínkový, měří sotva 2 milimetry, ale je cenným ochráncem našeho sluchu. Při velkém hluku se stáhne, tím omezí pohyb třmínku a dovnitř ucha se nedostane tolik energie.

Největším obrem je oproti tomu velký sval hýžďový, pověřený řadou důležitých funkcí. Pomáhá nám udržovat vzpřímený postoj, ovládá kyčelní kloub a podporuje pohyb kolene.

Co když ale chceme měřit délku a nikoliv celkovou mohutnost? Pak vede štíhlý krejčovský sval, táhnoucí se šikmo podél stehna až k vnitřní straně kolene.

Kdyby si svaly daly závody v síle, zvítězily by ty na jazyku. Díky nim prý jazyk unese až 90 kilogramů! Mimochodem jako jediné svaly v těle jsou umístěné pouze na jednom konci.

Téměř všechny svaly po těžké práci někdy odpočívají. Sval srdeční nikoliv! I když se po celý život stahuje a natahuje bez zastavení, nikdy se neunaví – jak to dělá?

Oproti kosterním svalům má mnohem více mitochondrií, speciálních útvarů v buňkách, které dodávají potřebnou energii.

Žádnou velkou pohodičku však nemají ani oční svaly, které vykonají více než 100 tisíc pohybů denně. 10 tisíc pohybů uskuteční třeba i za jedinou hodinu, když si v klidu čtete knížku.

Hladké srdeční svalstvo se napracuje ze všech nejvíc. Naštěstí na to má dostatek energie. Foto: GDJ / Pixabay.
Hladké srdeční svalstvo se napracuje ze všech nejvíc. Naštěstí na to má dostatek energie. Foto: GDJ / Pixabay.

Nechybí vám některý z nich?

Co je to za zvláštní útvar?“ Když se v 90. letech 20. století začne masově chodit na vyšetření mamografem, u některých žen se v oblasti hrudníku objeví něco „navíc“. Nádor to však není!

Ukáže se, že jde o sval sternalis, úzký proužek na hrudníku, přítomný asi jen o 8 % populace. Jeden ze skupiny svalů, které evoluce postupně lidem vymazává, protože již ztratily svou funkci. U všech ale ještě nezmizely!

Stejně jako occipitalis minor na týlu, který umožňoval našim předkům hýbat ušima, dlouhý sval dlaňový, který napomáhal pohybu lokte a zápěstí, nebo sval plantaris na vnitřní straně lýtka, jehož původním úkolem je pomoc při ohybu kolena.

10 % lidí ho však nemá a kolenem hýbe bez problémů.

Na prstech je nehledejte

Svaly pokrývají celou naši kostru. Nebo spíš skoro celou – výjimkami jsou třeba prsty. I přesto, že hlavně těmi na rukou mohutně hýbeme.

O pohyb se tu starají šlachy, napojené nad zápěstím jsamozřejmě na sval! Jmenuje se hluboký ohýbač prstů a vede podél celého předloktí.

Kulturistika jako samostatný sport se začne rozvíjet koncem 19. století. Foto: Herolind08 / Pixabay.
Kulturistika jako samostatný sport se začne rozvíjet koncem 19. století. Foto: Herolind08 / Pixabay.

Upravte si je podle svého!

Čím víc svaly používáme, tím jsou větší a silnější! Toho si lidé všímají již v antice, kdy si tvarují tělo prostřednictvím zvedání závaží.

Ovšem až koncem 19. století, ruku v ruce s věděckým výzkumem efektů silového cvičení, vzniká kulturistika jako samostatný sport.

Za duchovního otce je považován Eugen Sandow (1867–1925), Němec žijící v Londýně, kde si dobře vydělává senzačními siláckými kousky. O pěstování svalů ale píše i odborné knihy a na přelomu 19. a 20. století pořádá první profesionální kulturistické soutěže.

Místo posilovny červené víno

Cvičení vám nestačí? Existuje samozřejmě spousta potravinových doplňků. Ale dá se jít i jinou cestou…

Před dvěma lety například lékaři z Harvardu přicházejí se zjištěním, že blahodárné účinky na sílu a objem svalů má červené víno! Přesněji látka resveratrol, obsažená ve velkém množství ve slupkách tmavých hroznů.

Když vědci potkanům nasimulují sníženou gravitaci, která oslabuje svaly astronautů ve vesmíru, díky dávkám resveratrolu zůstávají v plné síle!

Budeme mít umělé?

Všechno, co v těle nefunguje, prý jednou půjde nahradit. A výjimkou nejsou ani svaly! Na těch umělých už pracuje řada vědeckých týmů.

Nadějnou metodou jsou nanotrubičky z grafenu, který umí převádět elektrické napětí do pravidelného rozvinování a stahování.

A se zajímavou vychytávkou přijdou před pár lety i vědci z Tchaj-wanu. Umělé svaly doplní buňkami z cibule, pro lepší vodivost potaženými vrstvou zlata! K každém případě by prý umělé svaly měly být až 10x silnější než ty pravé.

Foto: úvodní foto: Barroa Artworks / Pixabay 1 – 4: Pixabay
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
reklama
historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi