Domů     Co jste netušili o mléku?
Co jste netušili o mléku?
5.10.2022

Pokud má být voda tekutinou života, o mléku to platí dvojnásob. Savci si ho vytvářejí v těle pro svá mláďata, aby přežila do chvíle, než budou moct jíst normální potravu.

Ne nadarmo se říká, že pokud byste si chtěli vybrat k životu pouze jednu potravinu, jedinou možností je právě mléko!

Mléko obsahuje všechny tři základní živiny, které tělo potřebuje ke svému správnému fungování: bílkoviny, tuky a sacharidy. Nechybí žádný z nezbytných vitamínů ani dalších důležitých látek. Vévodí jim vápník, nutný pro správný vývoj kostí.

Ptáci ho mají taky!

Přestože mléko patří savcům, mají ho i někteří ptáci! Zvláštní mateřskou tekutinou krmí svá mláďata třeba holubi.

Mléko se holubům tvoří ve voleti, a i když má jiné složení než to u savců, vzniká podobným způsobem – díky hormonu prolaktinu. U samic i samců! Zkrátka když malé holoubě dostane hlad, jeden z rodičů otevře zobák a nakrmí ho.

A není to jen záležitost holubů, „mléko“ pro své děti mají i tučňáci nebo plameňáci.

Mléčná dráha na obloze odjakživa lidem připomínala rozlité mléko. FelixMittermeier / Pixabay.
Mléčná dráha na obloze odjakživa lidem připomínala rozlité mléko. FelixMittermeier / Pixabay.

Spadlo nám z nebe?

Bohyně Héra odstrčí svého malého syna Hérakla od prsu tak prudce, že trocha mléka ukápne. Nikoliv na zem, ale na oblohu! I díky tomuto mýtu se prý naše galaxie jmenuje Mléčná dráha.

A „mléčná“ je hned dvakrát – samotné slovo galaxie vychází z řeckého „gala“, což znamená mléko.

Pro Egypťany má mléčné skvrny na noční obloze na svědomí božská kráva Hathor. Zkrátka ve starověku je mléko uctívaným „darem od bohů“ a věří se na jeho zázračné účinky. Například Kleopatra se prý koupe v mléce proto, aby získala co největší půvab.

Pokud jde však o samotné pití mléka, to má kořeny rozhodně mnohem starší! Archeologické nálezy naznačují, že mléko patří do lidského jídelníčku (dětí i dospělých) už před více než 10 000 lety, kdy se krávy a kozy stanou domestikovanými zvířaty.

Pít mléko je „chyba“

Mléko jsme správně vůbec pít neměli! Jakmile ho jako savci přestaneme přijímat od matky, naše tělo ukončí tvorbu enzymu, který umožňuje štěpení mléčného cukru laktózy.

Asi 60 % lidí na planetě tento odsud skutečně potká – mléko je pro ně v dospělosti nestravitelné.

Že ho pijete bez problémů? V tom případě jste nositelem genetické mutace, která se podle vědců objeví už okolo roku 10 000 př. n. l. v oblasti dnešního Turecka. A rozšíří se do celé Evropy! Tam kde je méně slunce, se tělo nejspíš snaží přijmout vitamín D jinou cestou.

Jedna kráva nám za svůj život poskytne v průměru 35 000 litrů mléka. Foto: 127071 / Pixabay.
Jedna kráva nám za svůj život poskytne v průměru 35 000 litrů mléka. Foto: 127071 / Pixabay.

Klučičí a holčičí

Proč jsou muži a ženy vzhledem i povahově tak rozdílní? Podle vědců z Michiganské státní univerzity možná proto, že je matky krmily rozdílným mlékem!

Experimenty nejprve provádí na opicích makak rhesus a už u nich se ukáže, že mléko matky mění své složení – podle toho, jestli porodila mládě samčího, nebo samičího pohlaví!

Mléko pro samce obsahuje více tuku, to pro samici je zase bohatší na vápník a lépe tak podporuje růst kostí.

Když poté vědci zanalyzují mléko keňských žen, podobný rozdíl tu najdou také. Pro chlapce se tvoří obecně mléko tučnější, i když u chudých matek je to překvapivě naopak – více tuku se v mléce dostává dívkám! Původ záhady je zatím neznámý.

Pozor na čarodějnice!

Mléko se tvoří nejen čerstvým matkách – hormon prolaktin ho dokáže vyrobit i u miminek! Malé množství ho vytéká z bradavek asi u 5 % novorozenců, dívek i chlapců, a říká se mu mléko čarodějnic.

Právě čarodějnice podle bájí spícím dětem mléko kradou a používají ho k magii.

Mateřské mléko pro holčičky má podle výzkumů jiné složení než to pro chlapce. Foto: esudroff / Pixabay.
Mateřské mléko pro holčičky má podle výzkumů jiné složení než to pro chlapce. Foto: esudroff / Pixabay.

Mají hroši růžové?

Mléko je bílé, jen hroši mají růžové! Skutečně, nebo jde jen o mýtus kolující internetem? Platí to druhé – všichni savci, včetně hrochů, vytvářejí zásadně bílé mléko!

Hroch má ale jinou zvláštnost. Jeho kůže vylučuje jakýsi sekret, který se na slunci zbarvuje dočervena. Není to pot ani krev, spíš ochranná směs látek, která jim slouží podobně jako opalovací krém.

Když se v roce 2013 objeví na facebookových stránkách časopisu National Geographic skutečně růžové hroší mléko, nejspíš bylo náhodou smíchané právě s touto speciální tekutinou.

Není pro kočku

Přiběhla kočka, nalij jí misku mléka.“ Kdepak, to rozhodně nedějte, protože mléko, především to kravské, je pro kočku škodlivé! Domácí šelma nemá enzymy k trávení laktózy, mléko tedy velmi zatíží její organismus a způsobí jí průjem.

A proč se tedy dávají kočky s mlékem odjakživa dohromady? K jejich smůle jim opravdu chutná! Kočky mají velmi vyvinutý smysl vycítit v mléčných výrobcích tuky a proteiny. Prostě jim voní, někdy i víc než maso.

Kočce mléko nedávejte. I když jí chutná, její tělo ho velmi těžko tráví. Foto: 1899441 / Pixabay.
Kočce mléko nedávejte. I když jí chutná, její tělo ho velmi těžko tráví. Foto: 1899441 / Pixabay.

Zničte bakterie!

Zázračné mléko má přeci jen slabou stránku. Je skvělou živnou půdou pro množení bakterií, které mohou být pro člověka nebezpečné.

V minulosti se přes mléko přenáší řada nemocí, třeba smrtelná tuberkulóza! Tento problém naštěstí vyřeší francouzský vědec Louis Pasteur (1822 – 1895), když vynalezne metodu pasterizace.

Proti bakteriím v mléce ale lidé bojují už ve středovku. Jednoduše do něj hodí žábu! Funguje to – v její kůži jsou látky účinkující podobně jako antibiotika.

Nosorožci mají nejdietnější mléko ze všech savců. Foto: Pexels / Pixabay.
Nosorožci mají nejdietnější mléko ze všech savců. Foto: Pexels / Pixabay.

Jiný živočich, jiné mléko

Nejčastěji pijeme jednoznačně to kravské. Nejspíš i proto, že krávy vyprodukují mléka skutečně obří množství. Kráva na farmě začne po otelení dávat až 20 až 40 litrů mléka denně.

Podobné složení má i mléko prasat. Proč ho tedy nepijeme od nich? Podojit prasnici, která má 14 drobných cecíků, by byla docela dřina. U krávy se čtyřmi dlouhými je to mnohem jednodušší.

Zatímco kravské mléko je pro mnoho lidí špatně stravitelné, kozí je na tom podstatně lépe (díky menšímu množství bílkoviny kaseinu). Složením je i podobnější lidskému!

Mléko od lidské matky má zhruba 4 % tuku. Tuleni však krmí svá mláďata mlékem obsahujícím až 60 % tuku, které připomíná spíš zubní pastu! Tuleň musí rychle zesílit, aby přežil v mrazivých vodách.

Naopak nejdietnější mléko má černý nosorožec – pouhých 0,2 % tuku. Souvisí to patrně s pomalým reprodukčním cyklem. Samice je březí déle než rok a mléko od ní mládě saje do dvou let života.

Skutečnou dobrotu si dopřávají mláďata klokanů dama. Jejich mléko obsahuje ze všech savců nejvíce cukru – zhruba 14 %, což je dvakrát více než u lidí. Namísto laktózy je tu však kombinace oligosacharidů.

Velmi ceněné je mléko oslí, které obsahuje až o 60 % více vitamínu C než kravské. Sýr z oslího mléka, nazývaný Pule patří k těm nejdražším na světě. 1 kg vyjde až na 25 000 Kč!

Foto: úvodní foto: Couleur / Pixabay 1 – 5: Pixabay
Související články
Věda a technika
Čichový handicap: Když svět ztrácí vůni
Pandemie covidu-19 odhalila, jak tragická může být ztráta čichu. Proč je tento smysl pro kvalitu života důležitější, než si většina lidí uvědomuje, a jaké následky může mít jeho poškození? Až epidemie covidu-19 přinesla téma poruchy a ztráty čichu do vědeckých i laických diskusí. Virus SARS-CoV-2 totiž napadá čichový nerv, a právě ztráta čichu nebo čichové […]
Věda a technika
Od družic k mravencům: Jak se předpovídá počasí?
Moderní meteorologie spoléhá na superpočítače a družice, ale někdy jsou lepšími předpovědními nástroji obyčejní mravenci nebo květy pampelišek. Jak funguje současný systém předpovědi počasí a co nám mohou říct přírodní pozorovatelé? Smíchej data, přidej počítačové modely V Česku se předpovídá na základě dat z šesti polárních a dvou geostacionárních satelitů (snímají ve stále stejném bodu […]
Věda a technika
Čich: Nejmocnější spouštěč emocí
Varuje před zkaženým jídlem či nebezpečným kouřem, vyvolává silné emoce a ovlivňuje sexuální přitažlivost. Řeč je o čichu – nejméně doceněném, ale nejprimitivnějším lidském smyslu, který dokáže ovládat naše chování, aniž bychom si to uvědomovali. Na rozdíl od ostatních smyslů nejdříve vyvolává emoce, vzpomínky či náladu. Pak teprve přichází myšlenkové zpracování. Podle výzkumů je s […]
Věda a technika
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální […]
reklama
zajímavosti
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
Když se po dešti znovu vyjasní obloha, není to jediný důvod k radosti. Většina z nás si s chutí užívá také zvláštní vůni ve vzduchu. Je nám tak příjemná, že se na ni zaměřili i výrobci a návrháři parfémů. Obvykle si ji spojujeme s čistotou, ale mají ji na svědomí bakterie. Ukazuje se, že to […]
Gelmerbahn: Nejstrmější lanovka Švýcarska, kde adrenalin teče jako horský potok
Otevřený červený vagon visící nad propastí, sklon až 106 % a žádné bezpečnostní pásy – to je Gelmerbahn, druhá nejstrmější lanovka světa ukrytá v srdci švýcarských Alp. Původně sloužila jako nákladní výtah pro stavbu přehrady, dnes nabízí jeden z největších adrenalinových zážitků v Evropě. Odvážíte se usednout do tohoto vláčku, který vás vyveze k tyrkysovému […]
Tajemství houslí: Jak vzniká dokonalý smyčcový nástroj?
Housle jsou jedním z nejkrásnějších a nejsložitějších hudebních nástrojů. Jak se vyrábějí a co dělá jejich zvuk tak jedinečným? Housle patří do rodiny smyčcových nástrojů a jsou jejím nejmenším členem. Jejich rozšíření v hudebním světě přineslo 17. století. Napomohl tomu i Claudio Monteverdi (1567–1643), který vedle patnácti viol využil ve své partituře pro operu Orfeo […]
Káva dnes: Od plantáží po trendy nápoje
Káva je dnes druhým nejoblíbenějším nápojem na světě. Jak se pěstuje, kdo ji pije nejvíc a jaké jsou současné trendy v její přípravě? Cesta přes Atlantik Káva začala v Evropě nahrazovat do té doby běžné nápoje k snídani – pivo a víno. To se brzy projevilo v kvalitě práce, protože ti, kdo pili k snídani […]
reklama
záhady a tajemství
Mechanismus z Antikythéry: Nejstarší počítač světa, který předběhl svou dobu o tisíciletí
Na dně Egejského moře u řeckého ostrova Antikythéra byl objeven jeden z nejzáhadnějších artefaktů starověku – bronzový mechanismus, který svou složitostí předběhl svou dobu o celá tisíciletí. Co přesně tento pozoruhodný přístroj uměl a kdo byl jeho geniálním tvůrcem? Lokalita: dno moře poblíž řeckého ostrova Antikythéry Římská říše je právě na vrcholu svých sil. Podél jižního […]
Záhadné lanškrounské mýty a pověsti
S městem Lanškrounem v okrese Ústí nad Orlicí i s mnohými místy v jeho okolí se pojí celá řada legend a pověstí. Jak by také ne, vždyť se jedná o starobylé královské město s dlouhou historií…   Chytrá stařenka zachránila Lanškroun Za třicetileté války táhli Švédové od Králík a Šilperka na Lanškroun s úmyslem město […]
Tajemství oceánů: Proč zůstává 90 % mořského dna neprobádané?
Přestože žijeme v době technologických zázraků, oceány zůstávají poslední velkou neznámou naší planety. Více než tři čtvrtiny mořského dna stále čekají na podrobné zmapování. Co brání vědcům v průzkumu a jaké poklady se v hlubinách mohou skrývat? Oceány pokrývají zhruba 70 procent povrchu naší planety. Podle moderních standardů je z této plochy zmapováno jen necelých […]
Pavlopetri: Potopené město, které možná inspirovalo legendu o Atlantidě
Na dně moře u jižního pobřeží Řecka se ukrývá jedno z největších archeologických tajemství – ruiny starověkého města Pavlopetri. Toto pět tisíc let staré sídlo s dokonalým urbanistickým plánem fascinuje vědce i nadšence do záhad. Mohlo být právě Pavlopetri předlohou pro bájnou Atlantidu? Lokalita: jih Řecka, u pobřeží kousek od vesničky Pounta Už v roce 1904 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz