Domů     Co jste netušili o… lidské kůži!
Co jste netušili o… lidské kůži!
9.4.2023

Pokud byste dospělého člověka svlékli z kůže, stačila by vám na kobereček o ploše 1,5 až 2 m2. A ubrala by mu asi 5 % až 9 % celkové hmotnosti (záleží na tom, jak kdo má velkou vrstvu podkožního tuku).

V každém případě je kůže největším orgánem lidského těla…

Díky husté síti cév a potních žláz kůže efektivně reguluje tělesnou teplotu. Slouží také jako zásobárna vody a tuku. Potřebné látky umí vstřebávat do těla, vylučuje naopak ty špatné, co se nám nehodí.

V kůži je ukryto nekonečné množství nervových čidel, které nás informují o různých změnách v prostředí. Ale zároveň nás před okolím chrání!

Jako statný bodyguard kůže zastaví většinu mikroorganismů, škodlivin či jiných vnějších podnětů, které se rozhodly našemu tělu zkřížit cestu.

Tlustá i hubená

Co část těla, to jiná kůže. Přesněji jinak tlustá. Někde bychom naměřili sotva 0,4 mm, třeba na očních víčkách, na uších, na předkožce penisu nebo pod vlasy. Až 4 mm kůže naopak máme na zádech, na chodidlech nebo dlaních.

Ať už je tlustá nebo tenká, vždy se do ní vejdou tři základní vrstvy: vrchní a nejtenčí pokožka, střední škára s cévami a nervy a podkoží tvořené vazivem a tukem.

Kdybychom se porovnali se zvířaty, tak nás co do tloušťky kůže příroda moc neobdařila. I proto se v zimě neobejdeme bez topení a teplých svetrů.

Na dlaních máme kůži silnější než na jiných místech. Proto, že tu bývá vystavena velkému tlaku. Foto: cat6719 / Pixabay.
Na dlaních máme kůži silnější než na jiných místech. Proto, že tu bývá vystavena velkému tlaku. Foto: cat6719 / Pixabay.

Stále nová

Pokožka je tvořena dlaždicovými buňkami, naskládanými ve vrstvách nad sebou. A ty ani chvilku v klidu neposedí – neustále se dělí a přibývají.

Aby se všechny nové buňky do pokožky vešly, vytlačují se navzájem směrem nahoru. Jakmile se některá dostane zcela na povrch, zrohovatí, odumře a odloupne se!

Takto se všechny buňky kůže obmění každé tři týdny. Za celý lidský život průměrné délky se z člověka oloupe asi 20 kg mrtvých buněk.

Od ryb (někdy) k nerozeznání

Občas se stane, že odumřelé buňky se jen tak rozloučit nehodlají a drží se zuby nehty! Na kůži se pak hromadí zrohovatělé vrstvy, ty vysychají a praskají a výsledkem jsou útvary připomínající rybí šupiny. Proto se nepříjemnému onemocnění říká ichtyóza (podle řeckého ichtys – ryba).

Většinou jde o poruchu genu a ichtyózu prostě zdědíme. A podle některých teorií jsme ji mohli zdědit již od prvních živočichů na Zemi, kteří se s podobnými patáliemi potýkali při přechodu z vody na souš.

Tolik potních žláz obsahuje jediný centimetr čtvereční kůže. K tomu se tam vejde ještě asi 15 receptorů teploty, 25 receptorů dotyku a 200 bolesti. A 4 metry nervových vláken!Foto: Creative Commons / CC BY-SA 3.0.
Tolik potních žláz obsahuje jediný centimetr čtvereční kůže. K tomu se tam vejde ještě asi 15 receptorů teploty, 25 receptorů dotyku a 200 bolesti. A 4 metry nervových vláken!Foto: Creative Commons / CC BY-SA 3.0.

Světlá, nebo tmavá?

Barvu kůže způsobuje melanin, produkovaný buňkami melanocyty. Každý člověk jich má (přibližně) stejný počet, bez ohledu na rasu! Lidé s tmavší pletí mají větší melanocyty, tvořící více pigmentu.

Melanin nás také chrání před škodlivými UV paprsky! Platí proto přímá úměra mezi množstvím slunečního záření a barvou pleti. V tropických oblastech mají lidé tmavší pleť, v chladnějších zase světlejší.

Když se opalujeme, naší kůži se to nelíbí a ztmavnutím se tak vlastně brání. Cítí, že potřebuje více melaninu, který bude bojovat jako lev proti poškození buněk či vzniku nádorů.

Obecně mají muži více melaninu než ženy, proto bývá jejich pleť tmavší. Díky většímu prokrvení je i více dočervena. Ženy však mají světlejší pleť i z toho důvodu, že jejich tělo vstřebává více kalcia (pro případ těhotenství a kojení).

V dřívějších dobách je ideálem být co nejsvětlejší. Opálení jsou totiž jen chudáci, kteří musí pracovat venku na slunci. Ženy rády používají různá bělidla na kůži. Opálená pleť se stane módou až ve 20. století.

Jako Evropané máme světlou pleť v genech. Poslední genetické studie však naznačují, že ji způsobuje stejný gen, který mají i černí Etiopané či Tanzánci! Záhada? Údajně spíš další důkaz toho, že naši předci jsou z Afriky!

Barva kůže je dána geny. A také ji ovlivňuje prostředí, ve kterém se vyvíjela daná populace. Foto: cherylholt / Pixabay.
Barva kůže je dána geny. A také ji ovlivňuje prostředí, ve kterém se vyvíjela daná populace. Foto: cherylholt / Pixabay.

Někdy kouše!

Ten pocit se těžko popisuje, ale každý ho zná. Máme třeba zrovna plné ruce… a nutně se potřebujeme někde poškrábat! Od čeho vlastně kůže svědí, když žádný jiný orgán tuto vlastnost nemá?

I to je dost možná pozůstatkem evoluce. Svědění upozorňovalo naše předky (a stále to tak funguje hlavně u zvířat) na nebezpečného vetřelce na kůži!

Dnes už to může být reakce na cokoliv – teplo, zimu, alergický podnět či jakýkoliv kožní problém. Nervová zakončení jsou prostě podrážená a dovedou signál do mozku.

Podrbej se,“ radí nám náš myslící orgán, doufající v úlevu, ale je to špatně! I když je nám chvíli lépe, příčina se neodstraní a ještě si můžeme poškodit kůži.

Nosí kyselý kabát

Pokud kůže chrání tělo, kdo chrání kůži? Kyselý kožní film na povrchu, tvořený mazem a zbytky potu. Je tu jako hlídka, která při zmerčení nepřítele zalarmuje obranné jednotky!

Aby film plnil svoji funkci, musí si udržovat stálé složení. Stejní proto napodobují téměř všechny kosmetické přípravky.

Proč je občas husí?

Ať už je nám zima, něčeho se bojíme nebo nás zkrátka jen ovládla silná emoce, nervová soustava někdy zareaguje výbojem a stažením svalových vláken kolem chloupků. Ty se napřímí… a naše kůže začne připomínat oškubanou drůbež!

U zvířat funguje husí kůže jako tepelná izolace. V napřímených chlupech se zadrží více vzduchu. Ale také díky nim zvíře vypadá větší, a tak snáze zastraší predátora!

Lidem to dnes už moc k ničemu není, proto je husí kůže spíš pozůstatkem po našich chlupatějších předcích.

Když se na některém místě sejde více melaninu, objeví se pihy. Většinou jsou dědičné, rozšiřují se ale vlivem slunečního záření. Foto: Foundry / Pixabay.
Když se na některém místě sejde více melaninu, objeví se pihy. Většinou jsou dědičné, rozšiřují se ale vlivem slunečního záření. Foto: Foundry / Pixabay.

Znamení krásy i ďábla

Málokterá kůže je beze skvrnky, každý má alespoň nějaká znaménka! Proč se jim říká mateřská? Protože mnoho z nich dědíme – máme je na stejném místě jako rodiče. Vzniknout ale mohou i při nadměrném vystavování se Slunci.

I znaménka mají v kultuře zajímavou historii. Lidé starověku si je domalovávají, protože značí atraktivitu. Ve středověku však jde o ďáblovo znamení a jejich majitelky mohou být upáleny jako čarodějnice!

S příchodem baroka jsou naštěstí znaménka znovu v módě. Ženy si lepí na tvář i umělá z černého sametu.

Miliardy životů

Kdybyste položili ruku pod mikroskop, dobře vám nebude. Po kůži se nám totiž hemží neskutečné množství živých tvorů! Každý jich má na sobě minimálně miliardu.

Většinou nám nijak nevadí, vžíváme se s nimi přeci již od narození. Jen občas, když se jim podaří dostat se nám pod kůži, může vzniknout infekce.

Popsáno bylo již minimálně 200 druhů kožních mikrobů a stále jsou objevovány nové. Před 10 lety dokonce němečtí vědci najdou na lidské pokožce organismy zvané archea, jedny z nejstarších zástupců života na Zemi.

Foto: Úvodní foto: efes / Pixabay 1, 3, 4: Pixabay 2: Creative Commons
Související články
Věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Věda a technika
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
svět zločinu
Pistolník Billy the Kid: Prvního zločinu se dopustí v pouhých 12 letech
Řadí se ke kamarádům Jesseho Jamese, se kterým do sebe obrátil nejednu sklenku whiskey. Billy the Kid, vlastním jménem William H. Bonney, přichází na svět v New Yorku, ale rodina je stále na cestách. Zamíří do Kansasu, pak do Nového Mexika, kde jeho otec umírá. Z Billyho Kida (1859–1881) pak roste drzý a nezvladatelný kluk. Jeho matka […]
Postrach padouchů: Divoký Bill Hickok se stal obětí msty
Ačkoliv si Wild Bill Hickok vybuduje pověst proslulého rváče, nikde se nedostane mimo zákon. Se svým revolverem míří obávaný pistolník velice rychle, ale zároveň nikdy neútočí jako první. Kdo to proti němu zkusí, má obvykle smůlu. Wild Bill Hickok (1837–1876) patří ke krasavcům a na svůj zevnějšek je náležitě pyšný. Hezkou tvář, nazrzlé kadeřavé vlasy […]
Bandita Jesse James: Bývalý přítel ho zákeřně trefil zezadu
Dokáže střílet oběma rukama a pekelně rychle. Míří jistě, ruce se mu nikdy nezachvějí. Jesse James nejdříve bojuje ve válce Severu proti Jihu na jižanské straně. Válečné akce si ale vykládá po svém. Bojová jednotka Williama Quantrilla, které je Jesse Woodson James (1847–1882) členem, je totiž svérázná partička, která hlavně přepadá poštovní dostavníky Unie a […]
Pád „dvojčat“ odstartoval válku s terorismem
Říká se, že kdo zažil 11. září 2001, nikdy nezapomene na okamžik, kdy se o nejhorším a nejvíce šokujícím teroristickém útoku v historii lidstva dozvěděl. Pád budov Světového obchodního centra po útoku letadel ovládaných al-Káidou sledoval celý svět prakticky v přímém přenosu. A to ještě nebyl zdaleka konec.   Ten den zahynulo přes tři tisíce lidí, dalších […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz