Skip to content

Co je to? Mizerně se to vyrábí a je peklo s tím pracovat!

Jde o nejvzácnější přirozeně se vyskytující prvek ve vesmíru. Jeho cena zatím nebyla ani odhadnuta, většina jeho izotopů se rozpadá v řádech sekund, vyrábíme jej v množství, které není možné ani zvážit a většinu toho, co o astatu víme, si mohou vědci pouze odvodit.

Přesto všechno však vědce láká, mohl by pomoct i v léčbě rakoviny.

Podle odhadů je ho v současnosti na planetě Zemi pouze nějakých 30 gramů. Rozpadá se tak rychle, že dokonce i jeho samotný název dokumentuje, jak je nestabilní. Tmavě černý polokov ze 17. skupiny periodické tabulky prvků má pojmenování vycházející z řeckého slova astatos, neboli nestabilní.

I přestože známe přes 30 izotopů astatu, většina z nich se rozpadá v řádech několika sekund. Dokonce i jeho černá barva je pouhým předpokladem založeným na faktu, že čím vyšší mají halogeny (halové prvky) atomovou hmotnost, tím tmavší mají také barvu.

astat.1
Samotné jméno odvozuje jeho vlastnosti. Astatos znamená nestabilní.

Předpoví jej Mendělejev

V pozdních 70. letech 19. století v Petersburgu shání ruský chemik a profesor Dmitrij Ivanovič Mendělejev (1834–1907) pro své studenty potřebnou literaturu. Protože žádná taková není, vypracuje své vlastní Základy chemie, které nakonec vycházejí v mnoha dalších jazycích.

Jeho práce ho ale nakonec vede k formulaci periodického zákona (1869) a vytvoření první periodické tabulky prvků. Už tehdy předpokládá existenci několika dosud neobjevených prvků a jedním z nich je i ten s protonovým číslem 85 (například velice přesně popíše v roce 1869 dosud neznámé germanium).

I přes veškeré snahy vědců nalézt jej v přírodě jsou kvůli jeho vlastnostem všechny pokusy marné, a dochází dokonce i k několika falešným objevům.

astat.2
Mendělejevova periodická tabulka prvků z roku 1871.

Vyrobena byla méně než miliontina gramu

Poprvé se s astatem pracuje v laboratoři univerzity Berkeley během výzkumu Dala R. Corsona (1914–2012), Kennetha Rosse MacKenzieho (1912–2002) a Emilia Segrè (1905–1989) v roce 1940. Vyrobí ho bombardováním bismutu 209 alfa částicemi v cyklotronu (cyklický vysokofrekvenční urychlovač).

Stejně jako se vyrábí dnes, i tehdy se jim ho povede vytvořit pouze stopové množství. Příliš málo na to, aby se dal byť jen zvážit. Dodnes ho bylo v laboratořích vyrobeno méně než jedna miliontina gramu.

Daleko více je ho v přírodě, kde vzniká rozpadem uranu a thoria, a právě po tomhle objevení v roce 1943 se prvku dá jméno. Rozpadá se tak rychle, že se s ním dá pracovat pouze po ochlazení.

wiki
Jako první vyrobí v laboratoři astat Emilio Segrè a jeho kolegové.

Některé vlastnosti můžeme jen předpokládat

Jeho nejvíce nestabilní izotop 213 se rozpadá za pouhých 125 nanosekund. Nejstabilnější izotop 210 naopak vydrží „až“ 8 hodin 10 minut. O jeho vlastnostech se toho tak příliš neví. Vědci dokonce jen předpokládají hustotu 6 300 kg/m3.

Většina toho, co o něm víme, je založena na jeho pozorování v extrémně nízkých koncentracích. Trefná je hláška Patricie Durbinové (1927–2009), která říkala: „Astat…mizerně se vyrábí a je peklo s ním pracovat.“

Lawrence's 60-inch cyclotron, with magnet poles 60 inches (5 feet, 1.5 meters) in diameter, at the University of California Lawrence Radiation Laboratory, Berkeley, in August, 1939, the most powerful accelerator in the world at the time. Glenn T. Seaborg and Edwin M. McMillan (right) used it to discover plutonium, neptunium and many other transuranic elements and isotopes, for which they received the 1951 Nobel Prize in chemistry. The cyclotron's huge magnet is at left, with the flat accelerating chamber between its poles in the center. The beamline which analyzed the particles is at right.
Astat se vyrábí bombardováním bismutu 209 alfa částicemi v cyklotronu.

Pomůže s léčbou rakoviny?

To nejpodstatnější, co však vědci vědí, a proč je o astat takový zájem, je fakt, že jeho izotop 211 by mohl být použitelný v lékařství. Konkrétně při léčbě rakoviny. V současnosti se používá jeho „příbuzný“ jod 131. To, co je na astatu tak přitažlivé, je fakt, že na rozdíl od jodu, který při ozařování proniká nejen do nádoru, ale i hluboko do okolních tkání (až 2 mm), astat je v tomto ohledu až 30x „šetrnější“. Omezené pronikání a také krátký poločas jeho rozpadu (u izotopu 211 je to něco málo přes 7 hodin; u jodu 8 dní) by tak mohlo být výhodné pro přesnější ozařování.

Jeho aplikace by mohla být vhodná pro „ohromující“ počet pacientů. Využití v medicíně však stále brání jeho výroba.

Foto: wiki, archiv
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dávné tajemství věštění z čajových lístků či kávové sedliny
enigmaplus.cz

Dávné tajemství věštění z...

Existuje mnoho způsobů, které věštci využívají k...
Báječná pěna z hrušek
nasehvezdy.cz

Báječná pěna z hrušek

Upekli jste dezert, který je trošku nudný a chcete...
Italská módní značka Retrosuperfuture ve světě rumů
iluxus.cz

Italská módní značka...

Značka Havana Club se spojila s předním...
Fyzik Hugh Everett: Otec paralelních světů
enigmaplus.cz

Fyzik Hugh Everett: Otec...

Originální kvantový fyzik Hugh Everett přichází s...
Státní zámek Valeč: Vstal jako fénix z popela
epochanacestach.cz

Státní zámek Valeč: Vstal...

Na samé hranici tajemných...
Výlety bez davů: Přírodní krásy nedaleko Litomyšle
epochanacestach.cz

Výlety bez davů: Přírodní...

Malebné městečko Litomyšl...
Zářivá atmosféra s citem pro detail
rezidenceonline.cz

Zářivá atmosféra s citem...

„Věřím, že to je právě pozornost k drobnostem,...
Doprava budoucnosti v reálu: Brno je vzorem pro Evropu
21stoleti.cz

Doprava budoucnosti v...

Jednou bude většina aut komunikovat sama se sebou, s...
Spadané listí může být poklad
nasehvezdy.cz

Spadané listí může být poklad

Proč se ho zbavovat, když si z něho můžeme zdarma...
Nový Hyundai Ioniq plug-in hybrid: Tankujte emoce
21stoleti.cz

Nový Hyundai Ioniq plug-in...

Buď slyšíte motor o trochu větší než je...
Dvojice běžců se vracela z tréninku. Cestou se měli setkat s duchem mnicha
enigmaplus.cz

Dvojice běžců se vracela z...

Rutinní trénink na maraton se v roce 1988...
Pomstil se Luther Římu za výhrůžky?
epochalnisvet.cz

Pomstil se Luther Římu za...

Zaútočil na římskokatolickou církev. Nelíbí se mu...