Hodně se o něm mluví a píše. Kratom je poslední dobou velké téma. Setkávají se s ním studenti i dospělí, ne všichni ale znají jeho účinky. Někdo dokonce ani neví, co je tento zelený prášek zač. Pojďme se na to trochu podívat.
Co je kratom?
Kratom patří mezi přírodní látky, které jsou široce rozšířené v dnešní společnosti.
Pochází z rostliny Mitragyna speciosa, která roste zejména v Jihovýchodní Asii, kde se kratom konzumuje buď žvýkáním, nebo louhováním listů. K nám a do dalších zemí Evropy se dostává až jako prášek různých barevností.
Nejčastěji kratom pochází z Indonésie, odkud také proudí do Spojených států a Evropské unie. Jeho domovinou jsou však také země jako Thajsko, Malajsie, nebo Vietnam.
Kratom a legislativa
Kratom se v posledních letech těší velké oblibě, což svádí k otázce, zda je legální. Existuje řada zemí, kde tomu tak je, pak ale existují i země, kde nesmí být prodáván za účelem konzumace.
Mezi takové země patří i Česká republika, kde se kratom dosud nachází v takzvané šedé zóně. Nemá žádný status a neexistuje jeho žádná regulace. To se však má již brzy změnit.s
Vložit obrázek Kratom
Zelený kratom patří k těm nejpopulárnějším
Když přijde na kratom, setkat se můžete s několika druhy, které se, liší barvou, mají i odlišné vlastnosti. Červený kratom, bílý kratom, zelený kratom. Ten poslední jmenovaný patří napříč kontinenty mezi nejoblíbenější.
Najdeme v něm totiž nejvyváženější poměr alkaloidů a tedy i kombinaci vlastností všech ostatních barev kratomu. Zelený může mít od velmi světlé, po velmi sytou zelenou barvu. Čerstvý zelený kratom má navíc příjemné svěží aroma bylin.
Co se týče zpracování, zelený kratom má nejpřirozenější proces zpracování. Listy se omyjí, nechají oschnout a pak se 1-2 dny suší v odvětrané místnosti bez jakékoliv fermentace.
Následně se přesunou na přímé slunce, kde se celý proces pro výrobu prášku dokončí. Poté se kratom namele na velice jemný nano prášek a umístí do vakuových balení, které jsou připraveny k transportu napříč světadíly.