Nenápadný mladík dosud ukrytý v davu vybíhá na volné prostranství s revolverem v ruce. Právě se chystá spáchat strašlivý zločin. Ve jménu své nekonečné a tragicky neopětované lásky.
Zdálo by se, že pohledný chlapec z bohaté rodiny si může dívky vybírat z dlouhého zástupu.
21letý John Hinckley (*1955), syn ředitele naftařské společnosti Vanderbilt Energy Corp, má v roce 1976 vybráno ve chvíli, kdy v Hollywoodu zaskočí do kina na nový film režiséra Martina Scorseseho (*1942) Taxikář.
V roli nezletilé prostitutky Iris mu totiž učaruje mladičká herečka jménem Jodie Foster (*1962), tehdy pouze 13letá vycházející hvězdička.
Velký vzor: taxikář
Na stejný film si John koupí lístek ještě 15krát. Děj už zná téměř nazpaměť a stále více se vžívá do role hlavního hrdiny, taxikáře Travise Bickleyho, který malou Iris ochraňuje.
John si pořizuje podobné šaty, oblíbí si stejnou značku brandy a jako filmový taxikář i on začne hromadit sbírku zbraní. A také se rozhodne dát najevo své city. Jodie Foster má nového obdivovatele.
Studentka pod policejní ochranou
V následujících letech žije John Hinckley pouze láskou k Jodie. Jak z holčičky roste dospělá slečna, jeho zájem se prohlubuje. Sleduje ji po celých Spojených státech. Píše jí nespočet dopisů. Nechává jí vzkazy. Zjistí si její telefonní číslo.
Herečka se dokonce obrátí na policii a ta jí nakrátko přiděluje ochranku. Když magazín People zveřejní informaci, že Jodie začíná studovat na Yale University v Connecticutu, John se tam okamžitě vydává. To vše s jediným výsledkem: Jodie ho ignoruje a jeho láska zůstává neopětována.
Únos není příliš zajímavý
John se ovšem nemíní vzdát. Cítí, že bude třeba přitáhnout pozornost své vyvolené nějakým významným činem. Nějakou dobu plánuje unést letadlo, pak se zase opájí myšlenkou přímo před očima mladé herečky spáchat sebevraždu.
Pak si ale uvědomí, že návod měl celou dobu po ruce. Vždyť jeho oblíbený hrdina taxikář Travis se ve filmu pokusí zabít prezidentského kandidáta! To je akce přesně podle Johnova gusta.
Vraždou významného politika si určitě konečně získá obdiv krásné herečky a stane se stejně důležitou osobností jako ona! Hinckley se začíná zajímat o program prezidenta Jimmyho Cartera (*1924).
Dopisy bez zpáteční adresy
Podobně jako kdysi sledoval Jodie, nyní křižuje Spojené státy ve stopách prezidenta. Nakonec je zatčen pro nelegální držení zbraně. Když se pak vrací domů, léčí se z depresí.
Mezitím Carterovo funkční období skončí a do prezidentského úřadu 20. ledna 1981 nastupuje nový terč. Ronald Reagan (1911–2004). Hinckley ví, že tentokrát bude muset být lépe připraven.
Sbírá všechny dostupné informace o Lee Harvey Oswaldovi (1939–1963), který v roce 1963 zastřelil prezidenta Johna F. Kennedyho (1917–1963). Mezitím píše další dopisy Jodie Foster na univerzitu.
Ta je bez okolků předává děkanovi Eustace Teodoremu a ten zase policii. Ta toho příliš nezmůže. Neví totiž, kde odesílatele hledat. John Hinckley se však brzy objeví. V neděli 29. března 1981 přijíždí autobusem do Washingtonu.
Z novin ví, že Ronald Reagan, který je v úřadu teprve 69 dní, téhož dne odpoledne absolvuje schůzku v hotelu Hilton.
Milá Jodie! Jdu vraždit
John se vrací do hotelového pokoje, usedá ke stolu a píše další dopis Jodie Foster. „Drahá Jodie! Existuje možnost, že dnes budu zabit při pokusu zavraždit prezidenta Reagana. Proto vám píši tento dopis. Jak dobře víte, nesmírně vás miluji.
V posledních sedmi měsících jsem vám poslal spousty básní, dopisů a milostných vzkazů v naději, že o mě projevíte zájem. Ve vteřině bych zavrhl svůj plán na zabití prezidenta, kdybych mohl doufat, že získám vaše srdce a zbytek života strávím po vašem boku.
Chci, abyste věděla, že všechno to dělám jen kvůli vám. Doufám, že tím, že obětuji svou svobodu a možná i život, změním váš názor na mě,“ píše Hinckley. Dopis však nikdy neodešle. Policie ho později najde v hotelovém pokoji.
Daleká cesta k srdci
Na recepci v Hiltonu stráví Ronald Reagan necelých 45 minut. Když kolem půl třetí odpoledne vychází na ulici, vynoří se z davu Hinckley, zvedne revolver Röhm RG-14 ráže .22 a v rychlém sledu vypálí šest ran.
Trefí mluvčího Bílého domu, policistu a agenta tajné služby, dvě kulky cíl minou. Šestá proletí prezidentovým hrudníkem, zasáhne plíci a zastaví se 2,5 centimetru od srdce. Později experti zjistí, že atentátník použil zákonem zakázané výbušné projektily. Žádný z nich naštěstí neexplodoval.
Tři tisíce dopisů měsíčně
Jodie Foster se o atentátu dozvídá od kamarádky. „Není to ten Hinckley, co ti pořád píše?“ vyhrkne tehdy její spolubydlící na koleji. Jodie se udělá špatně od žaludku. Musí se ale vzpamatovat.
O pár minut později telefonuje FBI. Herečka vysvětluje, že Johna Hinckleyho nikdy osobně neviděla. Připouští, že od něj dostala pár dopisů, ale vyhazovala je.
„V žádném z nich nikdy nebyla ani zmínka o tom, že by se chystal k nějakému násilnému činu, natož k atentátu na prezidenta,“ prohlašuje. „Vzhledem ke své profesi mě často kontaktují úplně neznámí lidé.
Snažím se je odradit od toho, aby mi telefonovali nebo mě navštěvovali,“ vysvětluje Jodie. „Dostává 3000 dopisů měsíčně,“ upřesňuje její matka Brandy.
Romeo, Julie a my dva
Prezident Reagan prodělá tříhodinovou operaci, přežije a bez problémů dokončí nejen své první volební období, ale drtivě zvítězí i v následujících volbách. Johna Hinckleyho shledá soud nepříčetným.
Střelec končí na psychiatrickém oddělení nemocnice St. Elizabeths ve Washingtonu. Nikdy neprojeví ani stopu lítosti. „Atentát byl největším vyznáním lásky v dějinách lidstva,“ nechá se slyšet. „Každý dnes ví o Johnovi a Jodie podobně jako o Romeovi a Julii,“ tvrdí.
Už víme, proč je tak slavná!
K jednostrannému vztahu ke slavné herečce se Hinckley vyjadřuje ještě mnohokrát. „Jodie se mě snaží ignorovat, jako by se nic nestalo. Trápí mě svým mlčením. Ale udělal jsem na ni dojem, který jí z mysli nikdy nevymizí.
Jsme spolu spojeni navždy, i když já jsem ve vězení a ona natáčí třeba na druhém konci světa,“ prohlašuje John. „Učinil jsem z ní jednu z nejslavnějších hereček na světě. Ale dokáže vůbec ocenit, co jsem udělal?“
Chyběla důležitá informace
Plynou roky. Hinckley má od roku 2006 povoleno strávit tři dny měsíčně u své matky ve Williamsburgu, později vycházky přibývají, takže v roce 2013 už tráví mimo ústav 17 dnů v měsíci. Na Jodii Foster nezapomíná.
V lednu 2013 však v léčebně ztropí scénu, když sleduje předávání cen Zlatý glóbus. Nyní již 50letá Jodie tehdy v přímém přenosu poprvé veřejně přiznává, že ve svém intimním životě dává přednost ženám.
„Tohle jsem měl vědět o pár desetiletí dřív!“ křičí Hinckley a ošetřovatelé mu musejí násilím podat sedativa. John poté zničí všechny hereččiny fotografie.
„Když jsme pak byli v kině a ona se objevila na plátně, utekl ze sálu,“ přiznává Johnův bratr Scott.
Další rána pak na zamilovaného atentátníka čeká v dubnu 2014, kdy Jodie Foster uzavírá sňatek s fotografkou Alexandrou Hedisonovou.