Nouze naučila Dalibora housti, říká se. Chudoba obvykle přiměje lidi přemýšlet, jak co nejvíce ušetřit a maximálně využít i ty nejnepatrnější zbytky. Platí to v případě cigaret i grogu, tedy vodou ředěného rumu.
Žebráci ze španělské Sevilly, kteří neměli ani na to koupit si pořádný doutník, si s nedostatkem tabáku uměli poradit. Jednoduše sbírali na ulicích nedopalky z doutníků a balili si je do papíru. Tak nejspíš přišla na svět první cigareta. Jiná verze ovšem říká, že už v 17. století v Americe balili tabák do papíru.
Průmyslová vznikla později
Která informace ze zmiňovaných informací je pravdivá? Nejspíš obě dvě. Cigareta, podobně jako jiné vynálezy, zkrátka vznikla nezávisle na sobě na dvou místech.
Ta první skutečně průmyslově vyrobená opustila ale továrnu Manufacture des Tabacs ve Francii teprve roku 1843.
Recept proti zimě
Britští námořní vlci fasovali denní příděl půl pinty rumu (pinta u nás tehdy činila cca 1,9 litru, zatímco v Anglii cca 0,5 litru).
Aby se lodní posádky neustále neopíjely, nařídil roku 1740 britský admirál Edward Vernon (1684-1757), že se vydávaný rum musí ředit jedním quartem (dvě pinty) vody. Námořníci ale považovali ředění za nesmysl.
A ředěnému nápoji začali posměšně říkat grog podle admirálova oblíbeného pláště tzv. pláště Grogram, utkaného z hedvábí či vlny, dost možná v kombinaci s mohérem.