Skip to content

Cigarety vs. tráva: Jaká je pravda?

O škodlivosti kouření tabákových výrobků toho bylo napsáno tolik, že ani sebevětší knihovna by možná veškeré studie a články nepojala. Zastánci marihuany tvrdí, že její kouření s sebou taková rizika nenese.

Novozélandští vědci se na tento problém zaměřili a podle jejich tvrzení je pravdou opak – kouření marihuany je mnohem škodlivější. Tím samozřejmě nemá být řečeno, že cigarety neškodí, ale padá tím mýtus o bezpečnosti marihuany.

2
Organismu škodí kouření jak marihuany, tak i cigaret.

Vědci si ke svému výzkumu přizvali 339 dobrovolníků. Z nich vznikly čtyři skupiny – kuřáci cigaret, kuřáci marihuany, třetí skupinu tvořili ti, kteří kouřili všechno, co jim přišlo pod ruku, a nakonec nekuřáci.

3
Konopí je pěstováno i pro mecínské potřeby

Kuřáci marihuany při testech vykazovali takové symptomy jako dušnost, kašel, bolest na prsou a zvýšenou produkci hlenu. Marihuana také redukovala množství plicních sklípků, které odpovídají za výměnu plynů v plicích.

„Jeden joint se, co do poškození dýchacích cest, vyrovná třem až pěti cigaretám. Jointy totiž obvykle nemají filtry, a dosahují tak mnohem vyšší teploty. Tudíž uživatelé inhalují déle a pouštějí si kouř hlouběji než klasičtí tabákoví konzumenti,“ zněl jeden ze závěrů studie.

1
Cigarety konzumenti obvykle kouří v mnohem větším počtu než jointy.

Klasičtí kuřáci ovšem nemají důvod jásat, protože, jak řekla lékařka Keith Prowsenová z britské plicní asociace: „Závěry výzkumu potvrzují, že kouření marihuany představuje závažné riziko pro plíce a vykouření jointu může být škodlivější než cigareta.

Na druhou stranu se domnívám, že tabák může napáchat mnohem větší škody, protože cigarety konzumenti obvykle kouří v mnohem větším počtu než jointy.“

5
Takříkajíc historický snímek: krabičky cigaret bez odstrašujících obrázků.

A nejhorší kombinací je samozřejmě míchání cigaret i konopí. Jeden kanadský výzkum ukázal, že při kombinaci obého jsou plíce náchylnější k rakovině dokonce osmnáctinásobně proti nekuřákům. I normálních kuřáků je přitom riziko „jen“ 2,5 vyšší.

Foto: Independent, Flickr, Metro, Chicago Tribune, RAND Corporation, http://more-sky.com/
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články