Cibule je bezesporu nejpoužívanější zeleninou. Přípravu některých pokrmů si bez ní již ani nedokážeme představit. Obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek, což bylo zjištěno už hluboko v minulosti. Navíc prý slouží i jako prostředek pro předpovídání budoucnosti…
Cibule dodává energii, svěžest a vitalitu. Ve středověku sloužila spolu s česnekem jako prevence při morových epidemiích a ještě i v období 2. světové války se využívala na rány pro vojáky. Babičky ji pak používaly na pokousání zvířaty.
Je prý také dobré afrodiziakum a často se podávala novomanželům před svatební nocí…
Léčebné účinky
Léčebné účinky cibule sahají až do starověké Číny a Indie. Zmínky o využívání cibule byly nalezeny již díky hliněným tabulkám Sumerů, uváděna je i v staroegyptských papyrech a rovněž také v Bibli. Kdysi se navíc jednalo o základní koření lidových vrstev obyvatelstva.
Dávná zkušenost
Mattioliho „Herbář neboli bylinář“ uvádí, že „robotníci pojídají ráno syrovou cibuli se solí a chlebem, domnívajíce se, že budou po celý ten den chráněni před zlým povětřím, což potvrzuje zkušenost“.
Dále zde najdeme: „Poliješ-li půdu v stodole přede skládáním obilí směsí ze šťávy cibulové s vodou, nebudeš tam míti myší. Týmž prostředkem zaženeš i krtky, kteří nejdou do místa, kde roste cibule“.
Předpověď počasí
Cibule pak byla, zejména v minulosti, hojně využívána rovněž i například pro předpovídání počasí. Kupříkladu v průběhu silvestrovské noci se s její pomocí věštilo, jaký bude následující rok měsíc po měsíci, a to zejména co se množství srážek týče.
Věští i štěstí?
Pro mladé dívky má pak cibule údajně přichystáno ještě jedno překvapení.
Jestliže prý večer před svatým Janem na zahrádce uříznou cibulovou nať, a to všechny ve stejné výši, mohou druhý den zjistit, která z nich bude mít ve zbytku tohoto konkrétního roku nejvíce štěstí. Bude to ta, jejíž nať do příštího rána poporostla o nejdelší kousek.