V okamžiku vzniku samostatného Slovenského státu 14. března 1939 odcházejí čeští piloti domů a slovenská armáda řeší akutní nedostatek letců. Na letišti ve Spišské Nové vsi zbydou jenom tři důstojníci a devět pilotů.
Na přistávacích plochách a v hangárech odpočívají stroje dvou stíhacích a dvou bombardovacích letek.
Obě stíhací letky mají k dispozici 20 dvouplošníků Avia B-534, bombardovací letky 20 bombardérů Letov Š-328. Chybí ale lidé, kteří by s nimi vzlétli do vzduchu. Přesto armáda i omezenými lidskými zdroji dělá, co může. Doplňuje stavy z letek v Piešťanech a Žilině.
Trefí pilota
Ze spišského letiště se odlepuje tříčlenný roj slovenských pozorovacích letounů. Hlásí podezřelý pohyb maďarských letadel v okolí. Je jarní den, 23. března 1939, 9.00 hodin ráno.
Maďaři právě napadli Slovensko, jehož vláda okamžitě posílá do Budapešti diplomatickou nótu a chystá se k protiútoku. Ve 13.00 hodin z letiště ve Spišské Nové vsi vzlétají první stroje.
Náklad bomb vysypou ve východoslovenské Uliči a zasáhnou dvě maďarské armádní brigády, které na zdejším železničním nádraží vykládají děla a munici. Štěstí se ale kloní i na maďarskou stranu.
Kulomet zasáhne letoun Jána Svetlíka (1913–1939), velitele jedné ze slovenských letek. Střela provrtá kabinu Avie B-534 a trefí hlavu pilota. Světlík umírá ve vzduchu a jeho stroj se zřítí k zemi. Maďaři sestřelí ještě další letadlo v 16.30 hodin.
Akci provázejí potíže
Průzkumné lety mezitím Maďarům dají jasnou odpověď na otázku, kde leží hlavní základna slovenských letců. Rozhodnou se ji vyřadit z provozu. Rozkaz přichází 24. března 1939 po 15.00 hodině.
Akci naplánují na dobu o dvě hodiny později, kdy mají být na letišti i posily z Piešťan. Chtějí tak zlikvidovat celé slovenské letectvo a opanovat vzdušný prostor státu. Do vzduchu proto posílají 36 bombardérů a 27 doprovodných stíhaček.
Zmatek ale způsobí, že se rozkaz nedostane k jednomu z velitelů a bombardérů vzlétne jenom 18. Letouny navíc provázejí potíže od technických až po nezkušenost posádky, a do cíle se nakonec dostane jenom 10 (podle některých pramenů 12) bombardérů a 9 stíhaček.
Shodí 900 pum. Některé ale spadnou do rozbahněné půdy a ani nevybuchnou.
Nátlak na příměří
„V 17.15 hod. provedli Maďaři bombardování Spišské Nové Vsi velkými letadly. Útok byl uskutečněn v proudu trojčlenných rojů za sebou směrem z jihu na sever….
Při bombardování zahynulo 5 vojáků a 6 civilních osob,“ uvádí městská kronika, podle které došlo ten den k celkem ke třem náletům a celkovou bilanci usmrcených uvádí 12. Kromě toho přibývá i zraněných, minimálně 14 z řad vojáků a i civilistů.
Slovenská veřejnost trvá na okamžité odvetě. Němci ale tlačí na jednání o příměří, a tak slovenský ministr obrany Ferdinand Čatloš (1895–1972) už ve 20.50 hodin zastavuje veškeré operace včetně vzdušných. 26. března 1939 vstupuje příměří mezi Slovenskem a Maďarskem v platnost.