Domů     Chtěl Joseph Goebbels utéct s Lídou Baarovou do Japonska?
Chtěl Joseph Goebbels utéct s Lídou Baarovou do Japonska?
24.10.2020

„Byla jsem pošetilá, blbá, slávou opilá a proti své vůli jsem se vlastně nepěkně zapletla do dějin. A za tuhle pošetilost jsem strašně krutě zaplatila…“  říká krátce před svou smrtí slavná herečka Lída Baarová. Má pravdu. 

 Zářící hvězdě Lídě Baarové (1914–2000) se ve 30. letech 20. století otevírá svět. Marie Popperová, ředitelka české pobočky filmové společnosti Ufa, jí zprostředkuje kontakt s německými filmaři a Ufou v Berlíně.

Lídina matka, která umí výborně německy, vycítí velkou šanci. Na jaře roku 1934 odjíždí s dcerou do Německa. Na září pak Baarovou pozvou na zkoušku role v chystaném filmu Barkarola.

Jeho děj se odehrává v Benátkách roku 1911 a ona má ztvárnit nekrásnější Italku té doby. Hlavní roli hraběte Colloreda má dostat rakouský herec Rolf Wanka (1901–1982), který pronáší svoje repliky perfektní němčinou.

Lída ztělesňuje jeho milenku Giacintu a je na tom o poznání hůř. S němčinou svádí boj. 

Do Gustava Fröhlicha se zamiluje, On se ale kvůli ní rozvést odmítne.
Do Gustava Fröhlicha se zamiluje, On se ale kvůli ní rozvést odmítne.

Tvrdá jablečná dieta 

Wer A sagt, muss auch B sagen (Kdo řekne A, musí taky říci B), vyslovuje při zkoušce Wanka. Lída v roli roli Giacinty mu visí na rtech a pak vydechne Bäää jako když bečí ovce.

Ateliér vyprskne smíchy. To je konec,” zrudne Lída. Neuměla jsem vyslovit měkké německé e vysvětluje. Když si má odpoledne vyslechnout verdikt, je připravena na nejhorší. Naštěstí šéf berlínské Ufy William Caroll to nevidí tak zle.

Obrátí se na učitelku němčiny paní Hahnovou: Myslíte, že za tři týdny naučíte slečnu Baarovou tak dobře německy, aby zvládla text? Hahnová kývne a Lída má roli v kapse.

Do začátku natáčení zbývají tři týdny, které stráví studiem němčiny a tvrdou dietou. Snídá, obědvá i večeří jedno jablko. Je příliš baculatá, říkají o ní němečtí producenti, a tak musí rychle shodit několik kilo. 

Vůdce Adolf Hitler ji pozve na čaj. Prý mu připomíná jeho neteř.
Vůdce Adolf Hitler ji pozve na čaj. Prý mu připomíná jeho neteř.

Čaj u vůdce 

Za tří týdny už zvládne němčinu obstojně. V obsazení filmu ji ale čeká překvapení. Rolfa Wanku nahradí Gustav Fröhlich (1902–1987). Zamilují se do sebe, ale Gustav se nechce rozvést.

Má za ženu židovku a tváří v tvář nacistickému nebezpečí tuší, že rozvod by pro ni znamenal konec. Jenže Baarová to odmítá pochopit.

Do filmových ateliérů na natáčení Barkaroly se 5. ledna 1935 vypraví i německý kancléř Adolf Hitler (1889–1945) a jeho ministr propagandy Joseph Goebbels (1897–1945). Lídu zatím Goebbels příliš nezaujme. Vůdce vás zve na čaj, vyřizuje tři dny poté herečce režisér Gerhard Lamprecht (1897–1974). Baarová pozvání neodmítne. Najednou na mně spočinuly Hitlerovy oči, modrošedé jako nejstudenější ocel, zkoumavé, skoro pichlavé.

Zamrazilo mne v zádech, popisuje později. Setkání proběhne v Hitlerově bytě v pokoji s hořícím krbem.

Když se Lída osmělí a zeptá se, proč ji vlastně k sobě pozval, vůdce odpoví: Připomínáte mi někoho, kdo pro mě svého času hodně znamenal.

A když se usmějete, hodně mi tu ženu připomínáte… Má na mysli svoji neteř Geli Raubalovou (1908–1931). 

Joseph Goebbels je ochoten se kvůli ní vzdát kariéry. Na poprvé ji ale nezaujme.
Joseph Goebbels je ochoten se kvůli ní vzdát kariéry. Na poprvé ji ale nezaujme.

Plán ministra propagandy 

Když se Fröhlich dozví, kde byla, rozčílí se. Už nikdy k němu nechoď, zapřísáhne ji. Herečka se ale s Hitlerem přesto ještě sejde. A na jaře roku 1936 ji čeká další osudové setkání.

Před berlínskou vilou na Schwanenwerderu, kde žije s Gustavem, potkává Goebbelse. Ministr propagandy ji prosí, jestli by si mohl jejich dům prohlédnout. Jde zřejmě o součást jeho plánu Lídu získat.

Herečka později publicistovi Stanislavu Motlovi vypráví, že když jsem slyšela ten jeho hlas, měla jsem najednou pocit, že ten hlas mnou úplně prostupuje, jako by mě hřál, hladil… Pár Baarová s Fröhlichem se stane častým hostem na společenských akcích u Goebbelse.

V červnu 1936 vyrazí třeba na vyjížďku na motorovém člunu po Pavím jezeře. Mezi Gustavem a Lídou to ale skřípe, herečka se dokonce odstěhuje z vily do svého pětipokojového bytu na Kurfürstendammu.  

Magda Goebbelsová rozvod nepřipustí.
Magda Goebbelsová rozvod nepřipustí.

Co tomu řekne lid? 

Fröhlich chápe, že se ocitá na druhé koleji. Padne dokonce facka, když herečku v lednu 1937 načapá s šéfem německém propagandy v noci samotnou. O vztahu Goebbelse a Baarové už ví kdekdo.

Mezitím filmová hvězda točí další snímky.  Aférky jsou u Kozla z Babelsbergu, jak ministrovi propagandy Berlíňané přezdívají, na denním pořádku, ale tentokrát je to vážně. Chce se nechat rozvést.

Jeho manželka Magda Goebbelsová (1901–1945) to odmítá. Stěžuje si vůdci. Hitler zuří a v srpnu 1938 předvede jeden ze svých pověstných výstupů. Co by tomu řekl lid?, křičí. Joseph Goebbels prohlašuje, že bez Baarové nemůže žít.

Chce opustit svoje stranické funkce, rozvést se a odjet do Japonska, kde je právě volné místo velvyslance. Lid to nechce! mlátí pěstí do stolu rozzuřený Hitler. Vzteká se i Goebbels.

Má přece právo na svůj život. Kdo dělá dějiny, nemá právo na soukromý život! oponuje Hitler. A Goebbels se musí podřídit. Měl jsem s Vůdcem dlouhý rozhovor… Führer se ke mně chová jako můj otec…

Musím učinit kruté rozhodnutí. Není však vyhnutí, zapisuje si Goebbels do deníku. Se svou láskou už se nikdy nesetká, a to ani když v roce 1940 přijede do Prahy. Lídu od této chvíle sleduje gestapo a po válce to slízne ještě více… 

 

 

 

Foto: Wikimedia Commons
Související články
Zajímavosti
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
Zajímavosti
Na Střeleckém ostrově se volila nová Miss Tourism World Czech Republic 2024!
Dne 27. června 2024 se konala v módním průmyslu očekávaná akce roku. Několik módních přehlídek spojených s finále soutěže Miss Tourism World 2024. Tato prestižní událost se uskutečnila v nádherném prostředí historického města Prahy – na Střeleckém ostrově. A přilákala hosty z různých koutů světa. To vše pod záštitou vlajkové lodi vydavatelství RF-HOBBY, čtrnáctideníku Epocha. […]
Zajímavosti
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
Zajímavosti
Vlasy v číslech: Naše kštice unese 2 slony!
Někdo je pěstuje, někdo je stříhá, v každém případě ale pořád rostou… Kam až by dorostly? Kdo má nejdelší a kdo jich má nejvíce? A jakými zajímavými vlastnosti se naši vlasy chlubí? 100 000 Tolik vlasů průměrně zdobí naše hlavy. Nejštědřejší byla příroda k blonďákům, kteří jich mají na hlavě okolo 150 000, naopak a […]
reklama
věda a technika
Jak se měří inteligence: Dá se spočítat genialita?
Inteligence je základem pro myšlení, učení i přizpůsobivost a určuje, jak jsme v tomto ohledu výkonní. Ačkoliv by se mohlo zdát, že něco takového je obtížně měřitelné, lidstvo se o to už nějakou dobu se střídavými úspěchy pokouší. V druhé polovině 19. století psychologové věřili, že existuje přímá souvislost mezi velikostí lebky a inteligencí. To zpopularizovalo kraniometrii, […]
Biospehere 2: Lidský skleník skončí fiaskem!
Slunce pomalu prostupuje skleněnými tabulkami. Výzkumníci jako každé ráno vstanou a zkontrolují hodnoty, jenže dnes je něco jinak. Prostorem zazní hlas jejich šéfa, poté jsou konečně volní. Po dvou letech vyjdou na čerstvý vzduch! Uprostřed arizonské pouště stojí několik futuristicky vyhlížejících staveb, které by se hodily do filmu z daleké budoucnosti. Jde však o pomník nepovedeného […]
Strom života chrání naše zdraví
Jak se účinně bránit před všudypřítomnými civilizačními chorobami? Například synergií adaptogenních bylin, která je základem regeneračních doplňků stravy, nazvaných Strom života. Ty vznikly podle receptů renomovaného léčitele Bohuslava Větrovského. Strom života vychází ze čtyř základních duchovních směrů a principů. „Při sestavování vzorců bylin jsme se rozhodli, že budeme vycházet ze čtyř směrů vnímání přírody,“ vysvětluje […]
Mobilní telefon není jen zdroj zábavy, ale i užitečný pomocník
Mobilní telefon se stal nejpoužívanějším nástrojem, který bereme do rukou. Předstihl nejen nůž, kapesní zrcátko nebo příbor, ale také tužku a cigaretu. Vedle zábavy a prokrastinování při sledování sociálních sítí se však může stát i užitečným pomocníkem a bezpečnostním nástrojem. Chytrý mobilní telefon je počítačem, který se nám vejde do dlaně. Pro jeho zabezpečení tak […]
lifestyle
Courtney Love: Život napěchovaný drogami a alkoholem
Výrazné rudé rty, blond vlasy, hubená rozevlátá postava. Nepřehlédnutelná rockerka Courtney Love si v průběhu svého života vyslouží pověst „nejkontroverznější ženy historie rockové hudby“, aspoň podle magazínu Rolling Stone. Za co si toto označení vysloužila? Z problémové muzikantky, pocházející ze svobodného prostředí hippies, se do dnešních dní vyvinula potížemi ošlehaná osobnost, které dal život nejednu […]
Civilizační choroby útočí, braňte se!
Moderní styl života s sebou nese pohodlí, ovšem také strašáky v podobě civilizačních nemocí. Nadbytek jídla, všudypřítomný stres, nedostatek pohybu a znečištěné životní prostředí s sebou přinášejí takzvané nemoci z nadbytku, které mají na svědomí více než 70 % ročních světových úmrtí. Které civilizační nemoci vás ohrožují a jak se jim bránit? Podle zprávy Světové zdravotnické organizace stojí civilizační […]
Tragédie kolem Aaliyah Dany Haughtonové
V srpnu 2001 skončila rychlá a slibná kariéra R&B hvězdy Aaliyah tragickou leteckou nehodou. S ní zahynuli i další lidé, kteří jí byli nejbližší. Jak se události vyvíjely od posledního natáčení na Bahamách až po fatální chvíli, která změnila životy mnoha. Narodila se v Brooklynu a o pozdvižení se postarala hned poté, co spatřila světlo světa. […]
Jan Libíček: Smích na jevišti, smutek v zákulisí
Jan Libíček, známý český herec, který rozesmával diváky na divadelních prknech i filmovém plátně, žil život plný kontrastů. V soukromí však čelil hlubokým osobním bojům, které ho postupně stravovaly. Zatímco v roli komediálních postav dokázal vyvolat salvy smíchu, jeho vlastní život byl spíše melancholickou tragikomedií. Od skromných začátků v estrádách, kde se musel spokojit s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pečená kachna na citronech
tisicereceptu.cz
Pečená kachna na citronech
Kachna připravená na citronech, česneku a zázvoru nejlépe chutná s rýží nebo opečenými bramborami. Suroviny 1 celá kachna 3 citrony 4 cm zázvoru 2 cibule 3 paličky česneku 3 lžíce másla 1
Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz
historyplus.cz
Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz
Uprostřed léta roku 1290 se Václav II. potkává se svým tchánem Rudolfem Habsburským v Erfurtu. Oba muži se přátelsky obejmou. Před římským králem už však nestojí ten nejistý chlapec, jenž ho žádával o pomoc a o radu. Václav nyní vystupuje sebevědomě a je to Rudolf, kdo po něm tentokrát bude něco chtít…   Rytíř v
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Paulová na sobě dře kvůli StarDance
nasehvezdy.cz
Paulová na sobě dře kvůli StarDance
Už dlouhé týdny je jasné, které celebrity vyrazí do boje v nadcházejícím ročníku StarDance. Jednou z hvězd bude také nestárnoucí herečka ze seriálu Jedna rodina Jana Paulová (69). Ta je dokonce hist
Záhadné monstrum ze Želvího jezera: Patří na talíř, nebo do paleontologického muzea?
enigmaplus.cz
Záhadné monstrum ze Želvího jezera: Patří na talíř, nebo do paleontologického muzea?
Folklorní příběhy z Kanady obsahují i legendu o záhadném vodním monstru, které by mělo žít v Želvím jezeře v provincii Saskatchewan. Jistě, podle místního názvu byste možná čekali nějakého krvežíznivé
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Magie oblečení: Noste na sobě štěstí!
nejsemsama.cz
Magie oblečení: Noste na sobě štěstí!
Už vás nebaví počítat každou korunu a toužíte po balíku peněz? Tak zkontrolujte, co máte v šatníku. Stará čínská magie praví, že jakmile máte ve skříni nepořádek, odhání to od vás peníze a přitahuje nesnáze. Pozor si dejte také na barvy, které každý den oblékáte. Mají svůj jasný význam. Bílá košile k vám navrátí peníze Bílá je
Nevěra posílila naše manželství
skutecnepribehy.cz
Nevěra posílila naše manželství
V manželství se Zdeňkem jsem prožila situaci, o které jsem si vůbec nedovedla představit, že by někdy mohla přijít. Průběh mého vztahu se Zdeňkem, mým manželem, byl asi takový, jaký bývá ve většině dlouhodobých partnerství. Poznali jsme se, když nám oběma bylo něco málo přes dvacet pět let. Nějakou dobu jsme se jen tak vídali,
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Teplota oceánů cupuje rekordy již více než rok. Co se děje?
21stoleti.cz
Teplota oceánů cupuje rekordy již více než rok. Co se děje?
Globální oceán již více než rok každý den překonává své teplotní rekordy. Rok 2024 zatím pokračuje v trendu z roku 2023. Právě tehdy se vlna rekordů nastartovala a od té doby nezpomaluje. Podle údajů
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující