Skip to content

Chov malých psíků: Museli pekinézové na smrt se svými pány?

Britové v roce 1860 rabují opuštěný císařský palác v Pekingu. Zakázané město jim po mnoha staletích konečně vydává svá přísně střežená tajemství. V jedné z komnat objeví jeden z důstojníků i pět podivných ňafajících psů.

Čtyři feny a jeden pes, kteří zůstali v císařském Letním paláci, se stávají kořistí Angličanů během třetí opiové války probíhající v letech 1859 – 1860 mezi Velkou Británií, Francií a Čínou. Angličané je odvážejí do své do své vlasti.

Vznešení tvorové, kteří požívali v Číně posvátné úcty, se stávají zakladateli evropského chovu. Stopy o jejich existenci přitom máme už z období kolem roku 2350 př. n. l. Tehdy se mocný král lvů zamiluje do malé opičky a touží se s ní oženit.

Jenže nezvyklý sňatek odmítá povolit patron zvířat Ah Chu. Když se ho nakonec podaří o svatbě přesvědčit, stanoví si jednu podmínku: Lev své lásce obětuje svoji moc a velikost. Plodem vztahu se pak stává malý psík, tak vysvětluje původ pekingského psa stará čínská pověst.

Číňané na svém císařském dvoře postupně vyšlechtili tři velikosti psů: nejmenšího polštářového, středně velkého, zvaného pes Slunce a největšího „lvího psa“.

V palácích Zakázaného města se malí psíci stávají mazlíčky, kteří dostávají tu nejlepší péči.

Za péči ručí životem

Císařský kuchař připravuje křepelčí prsíčka. Lahůdku ovšem nepošle na panovníkův stůl, ale na talířek jeho oblíbeného zvířecího miláčka. Milovaný pekinéz jí jenom to nejlepší. Servírují mu játra divokých sluk i jemné žraločí ploutve.

Ošetřuje ho mandarín, který za psovu spokojenost ručí svým životem. Žádný ze štěkajících císařských miláčků se nesmí dostat za zdi paláce. Přesto se podobná nehoda občas stane…

Hra s pejskem patří mezi kratochvíle dvorních dam, ale běda tomu, kdo psa vynese ven…

Muž odchází z císařského paláce a na sobě má oděv s širokými rukávy. Když ho stráž propouští ven, najednou se odkudsi ze záhybů šatů ozve táhlé zakňučení. Vojenská stráž rychle přiskočí k němu a prošacuje ho.

„Chtěl vynést psa!,“ vykřikne a z rukávu vytáhne malého ňafajícího tvorečka. Ostatní přiskočí vojákovi na pomoc a chytnou zajatce. Ten si právě pod sebou podepsal ortel smrti.

Malí pekinézové tvořili i palácovou stráž.

Společníci i na poslední cestě

Císař Ling-ťi (156 – 189 n. l.), vladař z dynastie Chan (206 př. n. l. – 220 n. l.) si oblékne jedno ze svých nejslavnostnějších rouch. Pečlivě se připravuje na obřad udílení čestných řádů, který ho čeká za chvíli.

Některá vyznamenání dostanou i jeho oblíbení psi. „Vzdávejte jim stejné pocty, jaké přísluší manželkám mých hodnostářů,“ nařizuje potom svému dvoru. Zároveň vydává zákaz, aby na zvířata kdokoli vztáhnul ruku se zlým úmyslem.

Na psí společnost si potrpí i vládce Tchaj-Cung (599 – 646) z dynastie Tchang. Jeho pes Tao Hua (broskový květ) ho všude doprovází. Když panovník zemře, Tao Hua nechybí ani v pohřebním průvodu, který směřuje k císařské hrobce.

Jakmile uloží Tchaj-Cungovy ostatky, pes zahyne steskem po milovaném pánovi. Pohřbí ho proto po jeho boku a tím vzniká nová obřadní tradice, kdy se psi pohřbívají se svými pány.

I vládce Tchaj-Cung má svého oblíbeného pejska. Po smrti pána zahyne steskem.

Dají přednost porcelánovým figurkám

Psíci mají pro své vznešené majitele i praktický význam. Třeba rukopis pocházející z roku 1040 prozrazuje, že upozornili na vzpouru palácové stráže. „Čtyři psíci tvořili stálou osobní stráž císaře ve dne v noci,“ píše současná česká autorka Zuzana Brotánková. Zvířata neustále běhají kolem něj kamkoli se pohne a střeží ho ve dne i v noci. Všichni vládci ale kupodivu nemají štěkající stvoření v lásce. Během panování dynastie Ming (1368 – 1644) je dokonce někteří z nich přímo nesnášejí a než se trápit s dotěrnými živými tvory, raději si místo nich v paláci rozestaví jejich porcelánové figurky.

Foto: wikipedia.org, louise-smythe.blogspot.com, barkpost.com, pinterest.co.uk
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Záhadná hora Krudum: Bloudí zde duše mrtvých horníků?
epochanacestach.cz

Záhadná hora Krudum: Bloudí zde...

V chráněné krajinné...
Přišla o dalšího životního partnera?
nasehvezdy.cz

Přišla o dalšího životního...

Představitelka potvory...
Pozor na mozkovou mrtvici
21stoleti.cz

Pozor na mozkovou mrtvici

Náhle vzniklý pokles koutku úst, porucha řeči,...
Překvapení staré 2500 let: Neznámý jazyk z Turecka
enigmaplus.cz

Překvapení staré 2500 let:...

Archeologické práce na nalezišti Ziyaret...
Čokoláda, která roste na stromě
epochalnisvet.cz

Čokoláda, která roste na...

Také jste někdy snili o tom, že máte...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Union Glashütte opět na startu ADAC Deutschland Klassik
iluxus.cz

Union Glashütte opět na...

Byla to právě technická dokumentace,...
Byli v minulosti na Zemi obři?
enigmaplus.cz

Byli v minulosti na Zemi obři?

Obři jsou zmiňováni v Bibli, ve...
Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...
Stane se z ní svobodná matka?
nasehvezdy.cz

Stane se z ní svobodná matka?

Do nového roku vkročila...
Skutečné horory, které pronásledovaly natáčení hororu
enigmaplus.cz

Skutečné horory, které...

Lidé se rádi bojí – ale samozřejmě jen v kontrolovaném...
Sídlo, jehož zdmi procházely dějiny
rezidenceonline.cz

Sídlo, jehož zdmi procházely...

Historické stavby bývají pro svůj nezaměnitelný...