Její projevy si snadno spletete s horečkou dengue. Doprovodí je typickou vyrážkou a klouby trápící artritidou. Virová chikungunya sice není pro většinu lidí smrtelná, ale bolestmi vás dokáže trápit třeba i několik let.
„Odhadujeme, že se vyvinul z jiných druhů kolem roku 1700, protože první nakažený je zaznamenán roku 1779,“ shodují se genetici, když přijde řeč na nepříliš známou nemoc jménem chikungunya. Způsobuje ji virus z čeledi Togaviridae.
Ten vědci pod mikroskopem prvně uvidí v roce 1953 poté, co je odebrán nakaženým v Tanzanii. Od té doby se příliš nezměnilo. Chikungunya, což v africkém jazyce makonde znamená „kráčet skloněný“ řádí dál.
Až 40 stupňů Celsia vysoké horečky, úporné bolesti hlavy, kloubů a svalů. To jsou základní projevy nemoci chikungunya.
Velká část nakažených ale zakusí také žaludeční nevolnosti, nepřemožitelnou únavu, krvácení z nosu a dásní, zánět spojivek, ztrátu chuti nebo takzvanou makulopapulózní vyrážku.
Stejnou, červenou s malými hrbolky, můžete pozorovat třeba při nákaze spalničkami a zarděnkami.
Chystáte se do Afriky či Asie? Pak si nezapomeňte přibalit repelent s co nejvyšším obsahem DEET (diethyltoluamidu, aktivní složky v repelentech). Chikungunya jinak hrozí i vám.
Jejím přenašečem je hmyz, zejména pak komár tropický (Aedes aegypti) a i u nás žijící komár tygrovaný (Aedes albopictus). Nákaza propuká jeden až 12 dní od infikování. Samotná 40stupňová horečka trvá dva, maximálně pět dní. Většina nakažených se uzdraví.
Má to však jedno velký háček. Tím je doba rekonvalescence. Zatímco u někoho trvá měsíc či dva, mnoho – zejména starších lidí – si nese následky nemoci třeba i tři roky! Bolesti kloubů mohou ustat až za několik let. Na pozoru by se měly mít hlavně těhotné ženy, kterým může hrozit potrat.
Nemocné mohou trápit otoky nohou. „Je to záhada,“ přiznává doktor Vatsal Anand, který se v Indii zabývá výzkumem nemoci. Nikdo totiž nechápe, jak vir otok nohou způsobuje. Chikungunya si někdy najde cestu i do Evropy.
Naposledy se vyskytla v severní Itálii. Očkovací látka na tuhle nemoc neexistuje. A účinná léčba? V podstatě také ne. Nejúčinnějším prostředkem ochrany je repelent a moskytiéry.
„V současné době je v testování již druhá verze vakcíny pracující s tímto virem,“ dočteme se v Americkém žurnálu tropické medicíny.
Někteří lékaři doporučují proti nemoci chlorochin, protizánětlivý lék často využívaný jako prevence proti malárii.
A naopak, pokud by se vám v exotických krajích podařilo chikungunyu chytit, rovnou zapomeňte na polykání aspirinu, ibuprofenu, naproxenu a dalších nesteroidních antirevmatik. Ve vašem těle by mohly během nákazy vyvolat víc škod než užitku.