Skip to content

Chcete se stát členem hradní stráže?

Jako naleštěná výkladní skříň jsou živými sochami u všech třech vchodů a východů i v zahradách Pražského hradu. Celou jednu hodinu stojí rovně s nablýskanou puškou u nohy.

Josef Hanus / Shutterstock.com
Celou hodinu musejí příslušníci vydržet na svých stanovištích. Nepřípustná jsou jakákoliv mimická gesta. Když budete vůči nim až příliš vlezlí, členové Hradní stráže vás upozorní.

Abyste mohli obléknout nejstarší uniformu ze současných stejnokrojů české armády navrženou v roce 1990 výtvarníkem Theodorem Pištěkem (*1932), musíte splňovat celou řadu podmínek.

konstantinks / Shutterstock.com
Reprezentativní puška, kterou nosí, byla navržena po 2. světové válce a váží čtyři kila. Během stráže není nabitá. Hradní stráž je přímo podřízená Vojenské kanceláři prezidenta republiky.

Zaprvé mít určité vzdělání, pak projít speciálním psychologickým vyšetřením, souhlasit s prověrkou na stupeň utajení „důvěrné“ nebo „tajné“.

4
Když do Česka přijede v roce 2009 papež Benedikt XVI., osobní doprovod mu dělá Hradní stráž. Jde o jeden z jejích úkolů. Musejí chránit nejen prezidenta, ale i jeho hosty.

Musíte splňovat fyzické předpoklady – být vysoký mezi 178 až 188 cm, udržovat si váhu odpovídající výšce tak, aby index tělesné hmotnosti (BMI) nepřekročil 25.

5
Hradní stráž, to nejsou jen muži v dobře padnoucí uniformě.

Netolerují se viditelné kosmetické vady, tetování, piercing nebo náušnice. Netolerují se ani dioptrické brýle. Muži nesmí mít jakoukoli formu vousů, striktně se vyžaduje krátký sestřih a kotlety maximálně do půli ušních boltců, ženy musí mít vlasy upravené do krátkého účesu.

hradni_straz06
Za okupace existovala hradní stráž v minimálním počtu mužů. Byla využívána jen pro slavnostní příležitosti.

Zájem o to, být součástí historie, je dostatečný. Navzdory průměrnému platu 22 535 korun hrubého! „Uchazeči si uvědomují prestiž služebního zařazení i výjimečnost. Jen velmi omezený počet občanů může konat práci ve prospěch nejvyššího ústavního činitele,“ říkají nám z Kanceláře prezidenta republiky.

Foto: Hrad.army.cz, shutterstock
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …