Skip to content

Češi vyrobili první boranový laser na světě!

Badatelé z České republiky a Španělska vyvinuli vůbec první boranový laser na světě. Laser je založen bázi čistě anorganického materiálu, který z roztoku vyzařuje vysoce účinné a odolné modré laserové světlo.

K získání tohoto světla použili sloučenin boru s vodíkem, které se odborně nazývají borany. Nový materiál se může stát základem moderních laserů budoucnosti.

0003
„V současné době pracuje náš vědecký tým na syntéze nových boranů, které vyzařují světlo o jiných vlnových délkách (barvách)“, popisuje dr. Michael Londesborough.

První laser byl vyvinut v roce 1960. Dnes, o 55 let později, vědci hledají stále nové materiály, které vyzařují účinné, regulovatelné a stabilní modré laserové světlo, které by zároveň také představovalo nízké náklady a jednoduchý způsob výroby a zpracování.

„V současnosti existuje mnoho komerčních materiálů, které se blíží těmto požadavkům, avšak mají jisté praktické nevýhody. V naší studii představujeme roztok, který má potenciál tyto nevýhody překonat,“ vysvětluje Inmaculada García-Morenová, výzkumná pracovnice z Ústavu fyzikální chemie Rocasolano.

0001
První laser byl vyvinut před 55 lety a od té doby vědci stále hledají účinné, regulovatelné a stabilní modré laserové světlo, které by zároveň mělo nízké náklady a jednoduchý způsob výroby a zpracování.

Modré světlo, které nový materiál vyzařuje, se podle vědců vyznačuje vysokou účinností a odolností vůči znehodnocení. Škála využití by mohla být široká od spektroskopie až po zpracování materiálů.

Foto: ČAV
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Technologie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články