Skip to content

Česká chlouba! Hra Kingdom Come: Deliverance 

Dílo vydané na začátku roku 2018, se ukázalo jako povedená produkce. I přes některé nedostatky byl titul vysoce hodnocen a hráči ho ocenili. Potvrzují to vysoké prodeje – české studio Warhorse právě zveřejnilo nejnovější data k této problematice.

Prodej Kingdom Come: Deliverance přesáhl 4 miliony kopií. Hra si stále nachází kupce, protože jen za poslední rok si ji koupilo přes milion hráčů.

Čeští výrobci zavedou hráče do Čech roku 1403, kde na pozadí konfliktu o moc mezi Zikmundem Lucemburským a Václavem IV. Jeho armáda vtrhne do vesnice obývané Jindřichem. Prostý syn kováře přijde v bitvě o rodinu a přátele, ale unikne svým trýznitelům, aby varoval nedalekou osadu.

Tímto jednoduchým způsobem se hráč zaplétá do her mocných.

Začátek nezní příliš povzbudivě, kolikrát už jsme viděli příběh „z nuly hrdinou“? Hodně, a přesto vás děj hry Kingdom Come: Deliverance vtáhne, především díky velmi silnému zakotvení v historických reáliích.

Postupné scény a dialogy vám umožní nasát středověký svět nadobro a žít jeho vlastním rytmem. Děj je vystavěn a podán tak, že si dlouho připadáme jako kolečko v obrovském geopolitickém stroji, a přesto hraní provázejí značné emoce.

Dozvídáme se o intrikách důležitých pro Čechy, které se sice netýkají přímo hlavního hrdiny, ale v žádném okamžiku nepochybujeme o tom, že v nich ještě sehrajeme důležitou roli.

blank

Z hlediska mechanik má český titul nejblíže k sérii The Elder Scrolls. Tvůrci dávají hráči k dispozici otevřený svět, který lze a je třeba prozkoumávat, a hlavní zápletka není vždy v popředí. Úkoly jsou však někdy zajímavé, jako například vyplížit se z hradu a pohřbít rodiče, účastnit se lovu nebo pomáhat na svatbě.

Můžeme také plnit mnoho vedlejších misí, které více či méně doplňují hlavní dějovou linii, a činností, které se omezují na pouhé odstranění bandity nebo získání určitého zboží. Mise mají často více než jeden správný způsob dokončení, takže si budeme moci prosekat cestu k cíli mečem, někoho podplatit nebo přesvědčit, aby nám pomohl, a také krást nebo okrádat ostatní.

Jak se na RPG sluší a patří, jsou zde četné statistiky popisující postavu, a i v tomto prvku si Kingdom Come: Deliverance půjčuje řešení ze série, která nám dala Morrowind nebo Skyrim. Abyste získali dovednost v ovládání bílé zbraně, musíte… používat.

Logické, že? Totéž platí i pro další dovednosti, tedy obratnost se zlepší, když budete používat luk, a zamčené truhly přestanou být problémem, když otevřete několik méně bezpečných.

blank

Henry popisuje také řadu dalších prvků, které zvyšují pocit realističnosti, jako je úroveň sytosti a spánku. Uspokojení obou potřeb je klíčem k tomu, aby byl hrdina zdravý a připravený na další dobrodružství.

Stačí říct, že nevyspalý hrdina začne usínat ve stoje, takže mhouří oči a jeho krok není tak jistý. Ještě opatrnější musíte být s jídlem, protože zásoby se mohou rychle zkazit, což může vést k otravě jídlem.

Realističnost tím nekončí, protože odstranění kovového oblečení a jeho nahrazení tmavým oblečením snižuje možnost, že vás při nočním plížení odhalí náhodní kolemjdoucí. Pozor si musíte dávat i na další drobnosti, jako je chození po vesnici se zakrváceným oblečením, což rozhodně nevzbuzuje důvěru ani u obyvatel, ani u stráží.

Už samotné vybavení dává jasně najevo, že se nejedná o standardní RPG. Zapomeňte na plášť poskytující +5 k rétorice. Tyto bonusy budou poskytovány v praxi. Stejně jako Betano promo kód, který můžete využít při hraní mobilních her.

Foto: web Kingdom Come: Deliverance 
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Šťavnatý ovocný koláč
tisicereceptu.cz

Šťavnatý ovocný koláč

Dopřejte si vynikající mřížkový...
Kdo byli záhadní hobiti z ostrova Flores?
epochalnisvet.cz

Kdo byli záhadní hobiti z...

Září 2003. Australsko-indonéský tým archeologů po...
Královny moderních koupelen
rezidenceonline.cz

Královny moderních koupelen

Díky modernímu designu, variabilitě a kvalitním...
Záhada ztracené peněženky
enigmaplus.cz

Záhada ztracené peněženky

Příběh popsala jistá žena z New Yorku v USA...
Letní koktejl ovocných barev a vůní
iluxus.cz

Letní koktejl ovocných barev...

Značka Almara Soap si na ručně vyráběných...
Miluje stále svého expartnera?
nasehvezdy.cz

Miluje stále svého expartnera?

Ačkoli už od rozchodu herečky...
Domácí aviváž vás příjemně překvapí
panidomu.cz

Domácí aviváž vás příjemně...

Je ekologicky nezávadná, k prádlu šetrná, ale...
Záhadné psí sebevraždy
enigmaplus.cz

Záhadné psí sebevraždy

Nevysvětlitelné nadpřirozené události...
Severní Morava: Kraj plný tradic i moderních měst
epochanacestach.cz

Severní Morava: Kraj plný...

Severní Morava se...
Muže má omotaného kolem prstu
nasehvezdy.cz

Muže má omotaného kolem prstu

Ještě před pár lety byla ADÉLA...
Jak jsem napálila upíra z Kežmaroku
skutecnepribehy.cz

Jak jsem napálila upíra z...

Procházela jsem se tím...
Pod pokličkou výroby kovových modelů
21stoleti.cz

Pod pokličkou výroby...

Jedinečná možnost se naskytne v sobotu 18. června všem...