Skip to content
reklama

Česká chlouba! Hra Kingdom Come: Deliverance 

Dílo vydané na začátku roku 2018, se ukázalo jako povedená produkce. I přes některé nedostatky byl titul vysoce hodnocen a hráči ho ocenili. Potvrzují to vysoké prodeje – české studio Warhorse právě zveřejnilo nejnovější data k této problematice.

Prodej Kingdom Come: Deliverance přesáhl 4 miliony kopií. Hra si stále nachází kupce, protože jen za poslední rok si ji koupilo přes milion hráčů.

Čeští výrobci zavedou hráče do Čech roku 1403, kde na pozadí konfliktu o moc mezi Zikmundem Lucemburským a Václavem IV. Jeho armáda vtrhne do vesnice obývané Jindřichem. Prostý syn kováře přijde v bitvě o rodinu a přátele, ale unikne svým trýznitelům, aby varoval nedalekou osadu.

Tímto jednoduchým způsobem se hráč zaplétá do her mocných.

Začátek nezní příliš povzbudivě, kolikrát už jsme viděli příběh „z nuly hrdinou“? Hodně, a přesto vás děj hry Kingdom Come: Deliverance vtáhne, především díky velmi silnému zakotvení v historických reáliích.

Postupné scény a dialogy vám umožní nasát středověký svět nadobro a žít jeho vlastním rytmem. Děj je vystavěn a podán tak, že si dlouho připadáme jako kolečko v obrovském geopolitickém stroji, a přesto hraní provázejí značné emoce.

Dozvídáme se o intrikách důležitých pro Čechy, které se sice netýkají přímo hlavního hrdiny, ale v žádném okamžiku nepochybujeme o tom, že v nich ještě sehrajeme důležitou roli.

blank

Z hlediska mechanik má český titul nejblíže k sérii The Elder Scrolls. Tvůrci dávají hráči k dispozici otevřený svět, který lze a je třeba prozkoumávat, a hlavní zápletka není vždy v popředí. Úkoly jsou však někdy zajímavé, jako například vyplížit se z hradu a pohřbít rodiče, účastnit se lovu nebo pomáhat na svatbě.

Můžeme také plnit mnoho vedlejších misí, které více či méně doplňují hlavní dějovou linii, a činností, které se omezují na pouhé odstranění bandity nebo získání určitého zboží. Mise mají často více než jeden správný způsob dokončení, takže si budeme moci prosekat cestu k cíli mečem, někoho podplatit nebo přesvědčit, aby nám pomohl, a také krást nebo okrádat ostatní.

Jak se na RPG sluší a patří, jsou zde četné statistiky popisující postavu, a i v tomto prvku si Kingdom Come: Deliverance půjčuje řešení ze série, která nám dala Morrowind nebo Skyrim. Abyste získali dovednost v ovládání bílé zbraně, musíte… používat.

Logické, že? Totéž platí i pro další dovednosti, tedy obratnost se zlepší, když budete používat luk, a zamčené truhly přestanou být problémem, když otevřete několik méně bezpečných.

blank

Henry popisuje také řadu dalších prvků, které zvyšují pocit realističnosti, jako je úroveň sytosti a spánku. Uspokojení obou potřeb je klíčem k tomu, aby byl hrdina zdravý a připravený na další dobrodružství.

Stačí říct, že nevyspalý hrdina začne usínat ve stoje, takže mhouří oči a jeho krok není tak jistý. Ještě opatrnější musíte být s jídlem, protože zásoby se mohou rychle zkazit, což může vést k otravě jídlem.

Realističnost tím nekončí, protože odstranění kovového oblečení a jeho nahrazení tmavým oblečením snižuje možnost, že vás při nočním plížení odhalí náhodní kolemjdoucí. Pozor si musíte dávat i na další drobnosti, jako je chození po vesnici se zakrváceným oblečením, což rozhodně nevzbuzuje důvěru ani u obyvatel, ani u stráží.

Už samotné vybavení dává jasně najevo, že se nejedná o standardní RPG. Zapomeňte na plášť poskytující +5 k rétorice. Tyto bonusy budou poskytovány v praxi. Stejně jako Betano promo kód, který můžete využít při hraní mobilních her.

Foto: web Kingdom Come: Deliverance 
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články