„Ta je celá maminka!“ Tak tuto větu nikdy neuslyší . Není to ovšem tím, že by se její dcera více podobala tatínkovi Benovi. Situace se má spíš tak, že nikdo nezasvěcený by zřejmě nevěřil, že manželé Ihegborovi jsou rodiči malé Nmachi.
Cože?! To je pravděpodobně první publikovatelné slovo, které bleskne hlavou původem nigerijskému černochovi Benjaminu Ihegborovi, když v roce 2010 na porodním sále v britském Londýně poprvé spatří svou dcerku Nmachi.
Dítě, které mu jeho rovněž černošská manželka Angela právě porodila, je totiž bílé! Ne světlejší než rodiče, prostě a jednoduše bílé, s oslnivě blonďatými vlásky a modrýma očima. Jak je to možné?
Památka na předky
Občas – i když velmi zřídka – se stane, že se černošskému páru narodí bílé dítě. Nemusí ovšem jít hned o nevěru, nýbrž o genetickou anomálii, k níž dochází, pokud má alespoň jeden z páru v rodinné historii bílého předka.
Jeho již potlačené „bílé“ geny se totiž mohou náhle projevit i o několik generací později. Vajíčka a spermie míšenců obsahují koktejl genetických kódů, z jejichž kombinace může vzejít dítě jak s černou, tak s bílou kůží.
Druhá jmenovaná varianta je samozřejmě u černochů méně pravděpodobná a hodnoty této pravděpodobnosti navíc s přibývajícími pokoleními ještě klesají. Může se ovšem stát, že „spící“ bělošské geny se zcela nečekaně masivně projeví i po několika generacích.
„U smíšených lidských párů se může u dítěte prosadit světlejší varianta barvy kůže a může být někdy překvapivě odlišná od barvy pokožky rodičů,“ potvrzuje profesor Dr. Bryan Sykes (*1947), bývalý vedoucí oddělení lidské genetiky z Oxfordské univerzity.
Experti si neví rady
Vraťme se však k Benjaminovi a Angele Ihegborovým. Jejich případ se vymyká nejen běžným standardům, ale i známému okruhu všemožných anomálií. Zdá se, že je prostě vědecky nevysvětlitelný.
Ani jeden z manželů totiž údajně nemá v rodinné historii bílého předka, takže neexistuje žádná logická varianta, že by mohli zplodit bílého potomka. Záhada zcela nečekaného vzhledu malé Nmachi se nedá objasnit ani albinismem, který by se jinak nabízel.
Holčičce totiž pigment prokazatelně nechybí. Co tedy stojí v pozadí tohoto bizarního případu? Jen pro eventualitu, že by čtenář byl životní skeptik, vězte, že nevěra ze strany matky byla pomocí testů vyloučena.
Lékaři navíc uvedli, že i pokud by Nmachi hypoteticky byla plodem poměru Angely s nějakým bělochem, děvče by stejně nemohlo být tak světlé. „Vím, že by mě Angela nikdy nepodvedla. I kdyby ano, dítě by nevypadalo takto,“ má jasno otec holčičky Benjamin.
Zázračné dítě
Odborníci na lidskou genetiku jsou zmatení a nedokážou pozoruhodnou situaci Ihegborových objasnit.
„Předpokládám, že jde o kombinaci určité mutace, jako je například albinismus, a spícího bělošského genu,“ domnívá se britský evoluční genetik Mark G. Thomas (*1964). Jenže Ihegborovi zarytě tvrdí, že neví o žádném svém bílém předkovi.
„Je krásná, je to zázračné miminko,“ říká o Nmachi její matka, které podle vlastních slov odlišnost dítěte vůbec nevadí.
Podaří se lékařům přijít na tajemství podivuhodné výjimečnosti malé Nmachi, nebo se dívka stane živoucím důkazem nedostatečnosti našeho chápání lidského stvoření?