Domů     Čeká planetu technologická revoluce?
Čeká planetu technologická revoluce?
15.3.2018

Občas člověk při nočním přepínání televizních programů spatří na obrazovce poněkud zvláštní bytost, která tvrdí, že dokáže věštit budoucnost. Je to samozřejmě nesmysl a podvod, který pouze tahá peníze z kapes důvěřivých lidí.

Ale prognostika technologického pokroku je seriózní záležitost. Pojďme nyní nahlédnout za její oponu a zkusme si představit, jak se technologie promění v horizontu deseti až dvaceti let…

Americký futurolog Ray Kurzweil, který už koncem 70. let předpověděl bouřlivý neodvratný nástup počítačových technologií a internetu, je přesvědčen, že ani ne za 20 let vzniknou technologie překonávající lidskou inteligenci, což bude startovní výstřel k postupnému sloučení člověka a stroje.

Lidé se pak pomocí propojovacích systémů založených na bázi nanotechnologií stanou napůl biologickými entitami a napůl stroji. Celé to zní velmi odvážně, ale dejme tomu v roce 1980 asi málokdo předpokládal, že celý svět se propijí skrze počítačovou síť.

Éra robotů je zde.
Éra robotů je zde.

Není to nic nového pod sluncem, vždyť už dnes existují umělé orgány, které zastanou práci svých přirozených kolegů. Kurzweil však předesílá poněkud strašidelnou představu, jak vše bude probíhat.

Pomocí nanotechnologií mají být do lidského organismu vpraveny miniaturní přístroje, které se zabydlí v mozku.

Tak by se měl zvýšit jeho potenciál, a v souvislosti s tím by měla prudce stoupnout i inteligence. Podle Kurzweila navíc brzy vstoupíme do zcela nové éry, která bude ve znamení kyborgů.

Podle něj mozkové implantáty umožní zostření smyslů nebo zlepšení paměťových schopností. Člověk by podle něj mohl být schopen vidět i v infračerveném nebo ultrafialovém spektru, tak jak to zvládají třeba mořské ryby safíni.

Nanomateriálům prý bude patřit budoucnost.

„Jsem si jistý, že v budoucnu budeme schopni posílit strukturu našich kostí i svalů a pravděpodobně i zlepšit účinnost krevního zásobení, čímž se zásadním způsobem zlepší naše fyzická výkonnost,“ předpovídá Ray Kurzweil.

Již nyní jsou na trhu k dostání roboti, jejich hlavním a jediným úkolem je dělůat svému majiteli společnost.
Již nyní jsou na trhu k dostání roboti, jejich hlavním a jediným úkolem je dělůat svému majiteli společnost.

S pomocí nanomateriálů by mohlo být teoreticky možné vylepšit fyzickou i psychickou kondici člověka. Proč si za pomoci některých implantátů nezvýšit mozkovou kapacitu? A Raymond Kurzweil jde ve svém uvažování ještě dál:

„Podobné možnosti poskytuje současný rychlý rozvoj nanomateriálů. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme schopni posílit strukturu našich kostí i svalů a pravděpodobně i zlepšit účinnost krevního zásobení, a značně tak zlepšit naši fyzickou výkonnost.“

Zde se však skrývá čertovo kopýtko. Pokud se něco takového bude dít, je předem jasné, že nové technologie nebudou dostupné každému. Lidé s velkým majetkem by jistě byli v tomto ohledu upřednostňováni.

A tím by si lidstvo jako celek zadělalo na další problém, kterých už nyní má až nad hlavu.

Nanotechnologie jsou hitem dnešní doby, který vrtá v hlavě mnoha badatelům. Ale i v nich se mohou skrývat rizika. „Bez samoreprodukce není nanotechnologie ani prakticky využitelná, ani ekonomicky dosažitelná. A tady je druhá strana problému.

Co se stane, jestliže malý softwarový problém neuspěje při zastavení samoreprodukce? Můžeme mít více nanorobotů, než je žádoucí. Ke své reprodukci potřebují hmotu, takže by mohli zlikvidovat vše, co je v jejich dosahu…“ uvědomuje si Kurzweil.

Jeho kolegové z Oxfordské univerzity navíc poukazují na to, že použití nanotechnologií ve zbrojařském průmyslu by mělo skutečně fatální následky. Nanotechnologie, které by fungovaly jako zbraň a třeba urychleně rozkládaly tkáně, jsou skutečným strašákem.

To samozřejmě neznamená, že by se lidstvo mělo nanotechnologií zcela vzdát. Jsou užitečné mnoha oblastech, od průmyslu až po medicínu. Jen je třeba mít na paměti, že každá technologie je zneužitelná.

Robotizace průmyslu už nějakou dobu probíhá.
Robotizace průmyslu už nějakou dobu probíhá.

Nejde však zdaleka jen o nanotechnologie. Technologický pokrok se podle Kurzweila a jeho kolegů z projektu Singularity Univerzity, který sídlí ve známém počítačovém středisku v Sillicon Valley, promítne do těch nejběžnějších záležitostí.

Lednička, pračka či myčka napojená na internet. To vše již v současnosti existuje, podle Singularity University však podobné spotřebiče proniknou do každé domácnosti.

K internetu může být připojeno i zrcadlo nebo skříň, která doporučí, co je nejlepší vzít si který den na sebe.

Propojení by mělo fungovat skrze mobilní telefony. Problémem však mohou být útoky počítačových pirátů. Kybernetika již zaznamenala případ, kdy tzv. chytrá lednička podlehla útokům počítačových virů…

Nahradí roboti i domácí společenská zvířata?
Nahradí roboti i domácí společenská zvířata?

A jaké jsou další předpovědi vědeckého týmu, jehož ústřední postavou je Ray Kurzweil? Revolučních změn se dočká zdravotnictví. Již v současnosti roboti provádějí některé složité operace, zkušenost s tímto postupem mají i některé tuzemské nemocnice.

Schopnosti robotických chirurgů se však ještě rozšíří a navíc jejich práce vyjde levněji, z čehož asi studenti medicíny nebudou mít velkou radost.

Oblečení či ložní prádlo bude schopno sledovat zdravotní stav svého majitele, v případě potřeby provést i diagnózu a výsledky svého šetření odesílat do centrálních registrů.

Lékařskou péči podobný postup zefektivní, avšak zastánci ochrany soukromých údajů asi jen polknou na sucho.

Občas médii proběhne zpráva o tom, že internetu zvoní hrana. Experti ze Singularity University mají však zcela odlišný názor. Podle nich čeká internet bouřlivý rozvoj. Modemy? Ty skončí na smetišti dějin.

Informace skrze virtuální prostor se budou šířit pomocí dronů umístěných ve stratosféře. Síť sítí tak bude mnohem rychlejší než dnes a hlavně, dostupná pro každého, ať žije v oáze na poušti či v hlubokých kanadských lesích.

Před sto lety patřilo k dobrému tóny vyšší společnosti mít sluhu nebo ještě lépe, mít jich několik. Ani v současnosti nejsou sluhové úplně vymřelým druhem. V blízké budoucnosti se však s osobními asistenty doslova roztrhne pytel.

Samozřejmě, že nebudou živí, nýbrž kybernetičtí. Jejich majitel s nimi bude moci i konverzovat, přičemž rozhovor se může týkat i složitějších témat.

Vize to jsou jistě zajímavé. Nezbývá než doufat, že technologický rozvoj lidstva nepředežene jeho vývoj společenský a kulturní…

Foto: newsweek, technobezz, Big Think, independent
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz