Skip to content

Čárový kód: 40 let revoluce

Čárový kód oslaví v roce 2014 své 40. narozeniny. Jde o revoluci, která zasáhne 150 zemí světa.

Jsou čtyři roky po válce a Bernard Silver z Drexelova institutu ve Filadelfii zaslechne rozhovor děkana fakulty se šéfem místního obchodního řetězce, který si stěžuje, jak pracná a zdlouhavá je práce pokladních.

Silver to řekne svému spolužákovi Normanu Josephovi Woodlandovi (1921–2012) a společně začnou pracovat na nejrůznějších metodách a nápadech.

N. Joseph Woodland '47
Otec čárového kódu Norman Joseph Woodland.

Woodland kvůli tomu opustí místo učitele, vybere úspory a odjede na Floridu přemýšlet. Jednoho dne kreslí prsty do písku geniální systém morseovky, když vtom popotáhne čtyři prsty k sobě. „Vtom mě napadlo: ‚Páni, čtyři čáry… mohly by být různě tlusté nebo tenké, mohly by zastupovat tečky a čárky.

‘ “

3
Zatímco dříve pokladní vyřizuje jednoho zákazníka s větším nákupem třeba 10 minut, dnes to stihnou víceméně do pár minut.

V roce 1949 spolu se Silverem požádají o patent na „metodu a zařízení pro klasifikaci položek na bázi světelné odezvy na soubor čar“. Nicméně úřad jim jej udělí až o 10 let později – v té době stejně ještě neexistuje laserová technologie na sken kódu.

4
Čárový kód přináší každoroční úsporu stovek miliard dolarů.

Je červen 1974, v 8:00 otevře dveře obchod ve městě Troy v Ohiu, pokladní Sharon Buchananová si sedne za kasu a v čase 8:01 poprvé v historii v ostrém provozu načte standardní čárový kód na obalu produktu: je to velké balení žvýkaček.

Foto: drexel.edu, shutterstock, wikimedia commons
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …