Domů     Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
18.11.2024

Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den!

Proč nás svědí tělo?

Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího.

Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. Všimli jste si ale, že nás může začít kůže svědit ve chvíli, kdy se drbe někdo jiný vedle nás?

Věřte tomu, nebo ne, ale i tento jev byl podroben vědeckému zkoumání. Výzkumníci na Washingtonské univerzitě využili makaky a myši, aby zjistili, jestli také u nich dochází k tzv. sociálně nakažlivému svědění. A opravdu ano.

Při podrobném pohledu na mozek myší zjistili, že při drbání se aktivuje určitá část mozku, která je zodpovědná za biologický rytmus těla. Postupně došli k zjištění, že nakažlivé drbání je vrozené (instinktivní) a je vlastní všem zvířatům, lidi nevyjímaje.

A proč? Představte si třeba krávy. Pokud na jednu zaútočí komár, ožene se ocasem, aby ho odehnala, a ostatní ji z preventivních důvodů napodobí.

Kdybychom se provrtali Zemí skrz jádro, opravdu se dostaneme do Austrálie?

Kde jsou naši protinožci? Přece v Austrálii. Nebo snad ne? Realita říká, že ne. Jedná se široce rozšířenou mýlku, nad kterou se málokdy více zamyslíme. Austrálie sice je na opačné polokouli, ale opravdu není „naproti“.

Kdybychom se z naší krásné zemičky rozhodli provrtat skrz zemské jádro na druhou stranu planety (samozřejmě pokud by to bylo vůbec možné), dostali bychom se někam doprostřed Tichého oceánu.

Místo seznámení s klokany bychom si maximálně mohli podat ploutev s tuňáky. Prakticky z většiny míst bychom se provrtali do moří nebo oceánů. Pouze 4,4 % pevniny má na protilehlé straně opět pevninu!

Například z Číny by bylo možné dostat se do Chile a Argentiny, z Ruska do Antarktidy a ze Španělska na Nový Zéland.

Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího.
Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího.

Co znamená atomový čas?

Atomový čas je čas, měřený atomovými hodinami. Na rozdíl od slunečního času běží atomový čas mnohem přesněji. V současné době jsou atomové hodiny nejpřesnějšími hodinami vůbec.

K měření se využívá kmitů atomů rubidia nebo cesia, které jsou stálejší a mnohem vhodnější než rotace Země. Jejich přesnost je opravdu neuvěřitelná – za 1000 let se mohou odchýlit maximálně o jednu sekundu!

Mezinárodně uznávaný atomový čas byl zaveden 1. 1. 1972. Na jeho základě je například automaticky nastavován čas na všech elektronických zařízeních, připojených k internetu.

Proč si policisté při ohledávání místa činu nerozsvítí, ale používají baterku?

Vídáme to ve většině kriminalistických filmů i seriálů. Někde se stane zločin a na místo je povolána policie, aby ohledala místo činu, zajistila stopy a pokud možno v co nejkratším čase vyřešila případ. Proč ale provádějí ohledání za svitu baterky?

Není to hloupost? Humorista by odpověděl, že se tak dělá proto, aby se šetřila elektrická energie a postiženému nevznikala další škoda. Jiní by řekli, že je to pouhý televizní výmysl pro zvýšení napětí.

Ovšem věřte tomu nebo ne, opravdu si při ohledávání místa činu nesvítí stropním světlem! Aspoň ne po celou dobu.

Policisté používají ostré světlo baterky proto, aby si mohli na zem i ostatní povrchy posvítit pod ostrým úhlem a byly tak lépe vidět stopy v prachu, které za normálního světla nemusejí být vůbec viditelné.

Bylo dřív vejce, nebo slepice?

Věčnou otázku, jestli bylo dřív vejce nebo slepice, si pokládali už staří Řekové.

První dochovaná písemná zmínka pochází z roku 46. Řecký historik Plutarchos napsal zamyšlení s názvem „Byla první slepice, nebo vejce?“ a uváděl v něm, že si tuto otázku pokládají filozofové už mnoho let.

Nezajímal je samozřejmě původ slepice, sloužila hlavně jako metafora k vysvětlování důležitějších témat. Pokud však pomineme veškeré filozofické úvahy, jaká je odpověď z hlediska evoluce? Odpověď na to přinesli až vědci 21. století.

Tvorové snášející vejce žili na zemi tisíce let před první slepicí. Mohlo by se proto zdát, že první bylo vejce. Jenže skořápka slepičího vejce obsahuje protein, který dokáže vytvořit jedině slepice.

Předpokládá se proto, že první slepice musela mít nějakou genetickou odchylku. Stačila drobná a jemná, ale dostatečně výrazná, aby se nově vzniklý tvor dal považovat za slepici. První slepice tedy byla potomkem jiného druhu, než byla ona sama. A teprve v po svém vzniku mohla začít snášet vajíčka.

Výzkumníci na Washingtonské univerzitě využili makaky a myši, aby zjistili, jestli také u nich dochází k tzv. sociálně nakažlivému svědění.
Výzkumníci na Washingtonské univerzitě využili makaky a myši, aby zjistili, jestli také u nich dochází k tzv. sociálně nakažlivému svědění.

Proč se žiletka tupí?

Obecně se předpokládá, že během holení vousů dochází k zaoblování ostré hrany žiletky, a ta se následkem toho otupí. Aby se tento předpoklad ověřil, rozhodli se vědci použít účinný elektronový mikroskop, aby pozorovali, jak se žiletka mění.

Proto je velmi překvapilo, co viděli. Místo zjištění, že žiletka postupně ztrácí ostrou hranu, zpozorovali opačný jev. Na hraně žiletky vznikaly drobné trhliny a postupně se odlamovaly mikroskopické kousíčky.

Zjistili, že ačkoliv je ocel pevná, je také nečekaně náchylná k rozštípnutí. Prakticky tak dochází k tomu, že mnohonásobně měkčí vousy lámou ocel. Žiletka se tedy neotupí, ale její hrana naprosto ztratí celistvost.

Proč se nemohou upíři vidět v zrcadle?

Představy o literárních a filmových upírech jsou rozmanité. Od vznešeného Draculy přes hororového Nosferatu, romantického Lestata, uhrančivého Angela až třeba po třpytivého Edwarda. Přesto mají jedno společné – v zrcadle se jejich podoba neodráží.

Důvod je prostý. Stejně jako vlkodlaci ani upíři nesnášejí stříbro. Podle pověstí je stříbro kovem prokletých. Dotyk s lesklým kovem je pro upíra fyzicky nemožný a vrcholně bolestivý.

A protože se dřív stříbro používalo pro vytvoření odrazové vrstvy zrcadla, stříbrný povrch nedokázal vytvořit upíří odraz, protože upíří atomy a stříbro jsou zkrátka neslučitelní. Toliko k propojení vědy a mytologie.

Ovšem dnes se už zrcadla nevyrábějí za pomoci stříbra, takže v moderních zrcadlech by měl být upír vidět stejně dobře jako kterýkoliv jiný člověk.

Kde a kdy vznikly plyšové hračky?

Plyšové hračky jsou nejoblíbenější hračkou na světě a neexistuje snad jediné dítě, které by nemělo svého oblíbeného plyšáka. Úplně prvním plyšovým zvířátkem byl medvídek.

První exemplář vznikl v USA a dostal jméno po tehdejším prezidentovi Theodoru Rooseveltovi – Teddy. Jedna verze příběhu tvrdí, že byl vyroben jako symbol útěchy potom, co prezidentův tábor v lese napadl medvěd a on jej nezabil.

Druhá verze zase hovoří o prezidentově vztahu k přírodě a ruském páru, který na jeho počest začal vyrábět malé hadrové medvídky, vycpané cupaninou. Ať už je pravdivá kterákoliv verze, plyšové hračky nám dělají společnost neuvěřitelných 120 let!

Může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?

Bohužel zatím nikdy nikdo nezkoumal, jestli pštros dokáže zadržet dech. Nebyl k tomu žádný důvod, protože pštros nestrká hlavu do písku. Jedná se o další široce rozšířený omyl. A je celkem jednoduché vysvětlení, jak tomu došlo.

Často je možné vidět pštrosa se skloněnou hlavou, jak se přehrabuje v nánosech prachu a písku a hledá v nich drobné kamínky, které by mohl sníst. V případě nebezpečí se rozhodně neschovává.

Hlava ve výšce kolem 2,5 metru mu umožňuje vidět dostatečně daleko a pokud se cítí ohrožen, tak na nic nečeká a dá se do běhu. Dokáže vyvinout rychlost až 60 km/h a běžet v ní i dlouhé vzdálenosti, takže predátorům snadno uteče.

Když se náhodou ocitne v bezprostředním ohrožení, neváhá sám zaútočit a do útočníka začne divoce kopat a klovat. Jeho obrana je tak účinná, že je schopen těžce zranit, až zabít i dospělého člověka.

Řecký historik Plutarchos napsal zamyšlení s názvem „Byla první slepice, nebo vejce?“ a uváděl v něm, že si tuto otázku pokládají filozofové už mnoho let.
Řecký historik Plutarchos napsal zamyšlení s názvem „Byla první slepice, nebo vejce?“ a uváděl v něm, že si tuto otázku pokládají filozofové už mnoho let.

Proč občas indukční varná deska bzučí?

Principem fungování indukční varné desky je elektromagnetická indukce. Jedná se o důsledek vzájemného působení elektrického a magnetického pole. Elektromagnetické pole produkuje teplo, které prostupuje dnem nádoby, položené na varné desce.

Samotná varná deska se skoro nezahřeje a většina tepla vzniká přímo ve varné nádobě. Samozřejmě bude indukční deska teplá od horkého hrnce, nebude však nikdy tak horká jako u klasické sklokeramické desky, která má v sobě zahřívací spirály.

A protože indukce funguje díky dokonalému přilehnutí dna hrnce na plochu desky, jakákoliv nerovnost a prohnutí způsobí, že elektromagnetické pole hrnec rozvibruje a rozbzučí.

Jemné tichounké bzučení je tedy normální, ale jakékoliv hlasité zvuky značí, že je deska v nepořádku, nebo je nejvyšší čas koupit nové hrnce.

Zdroje informací: prozeny.cz, cerave.cz, hillvitalshop.cz, globe24.cz, eurozpravy.cz, bing.com
Úvodní foto: Shutterstock. FOTO 2: Shutterstock, FOTO 3: Shutterstock, FOTO 4: Shutterstock
Související články
Zajímavosti
Co všechno dokážou rostliny? Jsou chytřejší, než jsme si mysleli!
Výzkum rostlin v poslední době přináší neuvěřitelná zjištění. Rostliny mají paměť, využívají množství smyslů, a ve vnímání svého okolí člověka dokonce i předčí. Rostliny jsou už dlouho fascinujícím předmětem výzkumu. Vědci zjistili, že toho za určitých okolností dokážou opravdu hodně. Vnímají své viditelné okolí, zvládnou rozlišovat mezi červenou a modrou barvou, vnímají vůně a reagují […]
Zajímavosti
Lidská populace v číslech
Před 400 000 až 250 000 lety vznikl tzv. moderní člověk Homo sapiens (člověk moudrý). V té době ještě existovaly, byť vzácně, i další druhy rodu Homo, a to Homo erectus (člověk vzpřímený) a Homo neanderthalensis (člověk neandertálský). Historicky žilo na světě přes 100 miliard příslušníků druhu Homo sapiens. Na 5000 až 10 000 jedinců zdecimovala lidský druh erupce […]
Zajímavosti
Vynikající lovci i mistři v plavání. Co všechno umějí tučňáci?
Patří mezi nejznámější tvory, které můžeme najít v chladných a ledových částech naší planety. Přesto první mořeplavci, kteří tučňáky zpozorovali, nejprve vůbec nemohli přijít na to, o jaké zvíře se jedná. Někteří je měli za opeřené ryby, jiní za nelétavé husy. A není se čemu divit, tučňák opravdu nevypadá jako ostatní ptáci a ani se tak […]
Zajímavosti
Psi a kočky: Z užitečných pomocníků domácími mazlíčky
K některým domestikovaným druhům zvířat mají lidé jiný vztah než k ostatním. Týká se to především psů a koček, které má dnes řada lidí doma pro potěchu, už neplní původní funkci, kvůli které k jejich domestikaci došlo. Lidé k nim nyní mají úplně jiný vztah než k ostatním domestikovaným zvířatům, dalo by se říci, že se k nim chovají spíše jako […]
reklama
zajímavosti
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
Mount Rushmore: Svatyně demokracie v černých horách
Hlavy čtyř amerických prezidentů, vytesané do skály, se staly jedním ze symbolů Spojených států. Známé skalisko Mt. Rushmore se nachází v Černých horách, 244 jižně od Keystonu v Jižní Dakotě. Hlavy v žulových skalách jsou vysoké 18 metrů. Sochy dokončené v roce 1941 každý rok navštíví na 2 000 000 návštěvníků. Black Hills si bez nich nyní dokáže […]
Pelmel zajímavostí! Proč je zebra černobílá? A vidí psi černobíle?
Existuje spousta informací, bez kterých se v klidu obejdeme, ale na druhou stranu může být jejich znalost pro nás obohacením. Proč je zebra černobílá? A je víc bílá, nebo černá? Zebru, které se často přezdívá také „koník v pyžamu“, snadno poznají i nejmenší děti. A právě její typické pruhované zabarvení vyvolává otázku, jestli je bílá […]
Aquahealing aneb když voda skutečně uzdravuje
Když je nám těžko na duši, hledáme psychologa. Když bolí tělo, zajdeme k fyzioterapeutovi. Pro hlubší práci s tělem a duší zároveň slouží bodyterapie. Když se ale k terapeutovi přidá ještě teplá voda, dostáváme novou dimenzi léčení. Aquahealing je nejkomplexnější forma práce s tělem i duší. Voda je nositelkou života. Vyplavuje emoce, skrývá stíny našeho […]
reklama
lifestyle
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
Harmonie pod hladinou. Poznejte svět volného potápění
Když se člověk noří bez přístroje do hlubin na jeden nádech, svět se zpomalí. A zatímco naše tělo spolupracuje a my ani netušíme jak, naše mysl může být protivníkem, který nás brzdí. Freediving neboli volné potápění není jen výkonnostním sportem, kde jde o to vydržet co nejdéle pod vodou bez dechu. Ukazuje, jak mocná je […]
Démon alkohol: Jaké negativní dopady má na tělo?
Dlouhá léta vědci tvrdili, že umírněné pití alkoholu je pro lidské zdraví přínosnější než úplná abstinence. Nejnovější výzkumy však toto negují a naopak přicházejí s tvrzením, že jakkoliv umírněná konzumace alkoholu je vždy rizikem pro zdraví. Jak nám alkohol škodí? Umírněná konzumace alkoholu měla podle dřívějších studií snižovat riziko infarktu, zpomalovat řídnutí kostí neboli osteoporózu […]
Od plotny až na vysokou školu: Přelom ve vzdělávání žen
Dívka nebývala v rodině vždy výhrou. Bylo nutné zajistit jí věno, aby se mohla dobře vdát. Scénář jejího života už byl většinou předem daný. Založit s mužem rodinu, porodit spoustu dětí a postarat se o ně. Vzdělávat se? To bývala představa z říše snů. Názory na ženské vzdělávání se začínají měnit až v průběhu 2. poloviny 19. století. Vzdělávání […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz