Statný muž jménem Sámo se svojí družinou dorazí do Čech. Uvidí pěknou louku, kterou chrání pás lesa. Pokyne svému doprovodu, že se zde dnes usadí. Netuší, že zde také už zůstane.
Jeho muži i on sám obchodují s kožešinami a medem i jiným zbožím, které mu Slované nabídnou. „Sámo, země je tu úrodná, tady by byl dobrý život,“ přitočí se k němu jeden obchodník z jeho doprovodu. Kupci Sámovi už se několik dní honí hlavou podobné myšlenky.
Jenže je třeba především sjednotit slovanské kmeny, které by se tak snáze ubránily neustále dorážejícím kočovným Avarům. Sámo se proto staví na stranu Slovanů. Zanedlouho si u nich získá takovou autoritu, že ho zvolí svým vládcem.
K jakému kmeni patřil?
„Člověk jménem Sámo, původem Frank, z kraje senonského,“ tak se vyjadřuje o Sámovi (†658/659) muži, který na našem území vytváří první velkou říši, německá Fredegarova kronika ze 7. století.
Ovšem skutečnost, že mu přisuzuje franskou národnost, nemusí být zcela pravdivá. Jeho původ sice míří do Franské říše, ovšem může jít pouze o označení země, nikoli národnosti. Ve Franské říši totiž tehdy žije více různých kmenů.
Teorie nabízí i židovský původ
Už samotné Sámovo jméno budí rozpaky. Podle jedné z teorií mohlo pocházet například z židovského jména Samuel. „Snad pocházel z okolí dnes francouzského města Sens.
Byl Germán – se slovanským jménem,“ domnívá se současná autorka Slávka Poberová. „Objevuje se také možnost Samoslav, že Sámo mohl být Slovan,“ poznamenává ale český historik Michal Lutovský.
Nápis není důkazem
Některé teorie považují kupce Sáma za bájného Praotce Čecha. Zpochybnit je ovšem není problém. Neexistuje pro ně žádný důkaz. Jiné příběhy pro změnu Sáma přiřazují k Přemyslu Oráčovi a věří, že jde o jednu osobu.
Když ultrafialové paprsky osvítí ve znojemské rotundě svaté Kateřiny z 12. století nápis, který se dá přečíst jako „Zamo“, amatérský historik Jaroslav Zástěra (1921–2001) se domnívá, že narazil na důkaz.
Názor ale vyvrací porovnání údajů ve Fredegarově kronice s těmi, které uvádí kronikář Kosmas (1045–1125). Kosmas totiž uvádí, že Přemysl Oráč je Slovan. Nelíčí žádné bojové střety s Avary, jichž se Sámo účastní. Žádné zmínky zde nepadnou ani o jeho říši.