Jde o jednu z největších historických záhad všech dob. Tajemný vězeň, jehož tvář nikdo nikdy neviděl, prokazatelně více než 30 let pobýval za zdmi francouzských věznic. Kdo to byl? A proč byl nucen nosit železnou masku?
„Dnes se mi bude špatně hrát,“ říká 17. února roku 1673 rozrušeným hlasem francouzský dramatik Molière (1622–1673), který se právě chystá ztvárnit ústřední part ve své divadelní hře Zdravý nemocný.
Toho večera se mu ale náhle udělá nevolno. Chvěje se po celém těle, má vysokou horečku, kašle krvavé hleny. „Nesmím zklamat publikum,“ říká si zarputile a i přes výhrady svých kolegů se vydává na jeviště.
Hned po zatažení opony se Molière skácí na zem a o chvíli později zemře. Alespoň tak jeho smrt popisují historici. Co když ale všechno bylo jinak? Molière vzbuzuje ve své době nebývalý rozruch.
Jeho divadelní hry (např. Lakomec nebo Tartuffe) totiž zesměšňují celou tehdejší francouzskou společnost. Umělec v nich poukazuje na takové nešvary, jako je pokrytectví, svatouškovství nebo snobství. To je ale trnem v oku celé řadě lidí. Především francouzská církev se v jeho hrách až příliš nebezpečně vidí.
Členové jedné vlivné katolické organizace jsou proto přesvědčeni, že by mu jeho výstřelky měl někdo zarazit. A údajně se rozhoupou ke skutečně troufalému činu. Nebohého Molièra prý unesou a na hlavu mu vsadí železnou masku.
Důvodem je prý fakt, že slavný dramatik různé masky zbožňuje. Podobným způsobem jej proto chtějí zesměšnit.
Únosci prý seženou Molièrova dvojníka a ten na jevišti zinscenuje jeho smrt. Pak už jim nic nebrání v tom, aby slavného spisovatele dalších zhruba 30 let trýznili pod železnou maskou! Je tedy záhadným mužem právě on?
Skeptici podobnou teorii jednoznačně odmítají. Jak by totiž někdo dokázal přesvědčit umělcovu rodinu, že jejich nejbližší příbuzný zemřel? To by nechtěli vidět jeho tělo? Jaká je tedy pravda?