Skip to content

Bůh ohně dosedl na rudou planetu

Čínská mytologie je plná bohů, žádný z nich však dosud neovládal vesmír. To se nyní změnilo poté, co čínský Bůh ohně, rover Ču-žung, dosedl na povrch Marsu. Čína se tak po Spojených státech amerických stala teprve druhou zemí , která na povrch rudé planety dokázala vysadit sondu.

Od poloviny května 2021 v hlavním městě České republiky nově funguje Agentura Evropské unie pro kosmický program (EUSPA), která se transformovala z Agentury pro evropský globální navigační družicový systém. Foto: pixabay

15. května 2021 přistál na povrchu Marsu modul přepravující čínské vozítko, to vyjelo po týdnu příprav na svou misi 22. května 2021. Mise Tianwen-1, která byla odstartována v červenci minulého roku, je první čínskou misí, jejímž cílem bylo přistát na rudé planetě.

Čína se tak stala druhou zemí, která má na Marsu funkční autonomní rover. Čínský rover přistál na Marsu krátce po jiné pojízdné laboratoři. Americká Perseverance s vrtulníkem Ingenuity dosedla na rudou planetu v únoru letošního roku.

blank
Agentura bude sdružovat řízení provozu kosmických programů EU, zároveň bude mít nadále na starosti řízení navigačního systému Galileo a dalších vesmírných programů. Jde o jedinou agenturu EU se sídlem v Česku. Foto: pixabay

Přímo do „Utopie“

Čínský rover Ču-žung dosedl do údolí Utopia, což je rozlehlá pánev o průměru tří tisíc kilometrů na severní polokouli Marsu, o níž vesmírní badatelé předpokládají, že byla dříve oceánem. Samotný přistávací manévr začal jeden den dopředu, přičemž následně Čínská sonda Tchien-wen 1 (Pátrání po nebeské pravdě), která už několik měsíců letí na oběžné dráze Marsu, provedla brzdící manévr a ze své kapsle vypustila sestupový modul s přistávací plošinou a roverem.

Samotný přistávací manévr trval celkem pět hodin, přičemž modul sestupoval rychlostí větší než 4,5 kilometru za sekundu, ke zpomalení došlo ve výšce 4 kilometrů, kde byl také odhozen tepelný štít a byl vystřelen brzdící padák. Následně kamery mapovaly krajinu a vybíraly nejvhodnější místo k přistání.

blank
Agentura bude mít také klíčovou roli při zajišťování bezpečnostní akreditace všech složek kosmického programu EU. Foto: pixabay

Nadupaný“ rover

Vozítko váží zhruba 240 kilogramů a disponuje šesti koly. Jeho primárním úkolem je zkoumat povrch rudé planety, veze si k tomu s sebou celkem šest vědeckých přístrojů. Nejdůležitější je mikrovlnný radar, který umožní vozítku nahlédnout až 100 metrů pod povrch.

Nechybí ani detektor magnetického pole, meteorologická sonda, laserový spektrometr a samozřejmostí jsou dvě kamery. Vysláním roveru však nekončí mise orbitální části sondy Tchien-wen 1, ta bude dál na Zemi odesílat snímky Marsu z oběžné dráhy, mapovat povrchovou a geologickou strukturu, měřit a zaznamenávat klimatické a magnetické pole a shromažďovat další zajímavá data.

Navíc bude sloužit jako retranslační družice pro přenos signálu z roveru na Zem a opačným směrem. Sonda disponuje supermoderní kamerou s vysokým rozlišením, na jejíchž záběrech lze nalézt i tenkou a velice řídkou marsovskou atmosféru.

blank
Nabízet bude služby evropské družicové navigace, aktivní bude také v komerčním využití dat a služeb programů Galileo, EGNOS a Copernicus. Foto: pixabay

Je na cestě

Oblast Utopia není pro lidstvo neznámou, již v roce 1976 zde přistála americká sonda Viking 2. Po týdnu příprav a nabíjení solárními panely se Bůh ohně vydal na svou cestu. Díky speciálnímu radaru bude pátrat po kapsách s vodou, na Zemi se v takových kapsách nachází mikrobiální život.

Výzkumníci jsou zvědavi, co vše se jim podaří objevit. Zatím se mohou „kochat“ alespoň fotografiemi z povrchu.

Foto: Úvodní foto: pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kuřecí vindaloo
panidomu.cz

Kuřecí vindaloo

Vindaloo je populární indické jídlo spojující...
Obětovala herečka lásku úspěšné kariéře?
nasehvezdy.cz

Obětovala herečka lásku...

Ještě před pár lety EVU...
Bájná země Lyonesse: Atlantida Britských ostrovů
enigmaplus.cz

Bájná země Lyonesse:...

Odvážný král Artuš, mocný čaroděj Merlin a bájný hrad Camelot,...
Dokonalé útočiště pro popovou princeznu
rezidenceonline.cz

Dokonalé útočiště pro...

Při své dlouhé cestě světem showbyznysu si...
Kolem Země proletí obří asteroid
enigmaplus.cz

Kolem Země proletí obří...

Asteroid o velikosti přes jeden kilometr...
Sjezdové tratě v Rakousku: Které jsou skvělé?
epochanacestach.cz

Sjezdové tratě v Rakousku:...

Tak třeba Arlberg!...
PRU58 lunch menu
iluxus.cz

PRU58 lunch menu

Restaurace PRU58 v pražských Holešovicích je...
Hypogeum Hal Saflieni: Skrývá maltské pohřebiště největší tajemství všech dob?
epochalnisvet.cz

Hypogeum Hal Saflieni: Skrývá...

Jde o nejstarší podzemní chrám naší...
Zlom v asistovaných sebevraždách: Kolumbie schválila eutanazii pacientovi, který netrpěl smrtelnou nemocí
21stoleti.cz

Zlom v asistovaných...

V pátek 7. ledna se v Kolumbii uskutečnila první...
Hovězí po burgundsku
tisicereceptu.cz

Hovězí po burgundsku

Tento pokrm je zkrátka klasika všech klasik. Suroviny...
Viděli jsme snad únos mimozemšťany?
skutecnepribehy.cz

Viděli jsme snad únos...

Ta podivná příhoda se mi...
Démoni ji dostali do Bohnic
nasehvezdy.cz

Démoni ji dostali do Bohnic

Hrála v Ulici, Ordinaci,...