Skip to content
reklama
reklama

Bůh ohně dosedl na rudou planetu

blank

Čínská mytologie je plná bohů, žádný z nich však dosud neovládal vesmír. To se nyní změnilo poté, co čínský Bůh ohně, rover Ču-žung, dosedl na povrch Marsu. Čína se tak po Spojených státech amerických stala teprve druhou zemí , která na povrch rudé planety dokázala vysadit sondu.

blank
Od poloviny května 2021 v hlavním městě České republiky nově funguje Agentura Evropské unie pro kosmický program (EUSPA), která se transformovala z Agentury pro evropský globální navigační družicový systém. Foto: pixabay

15. května 2021 přistál na povrchu Marsu modul přepravující čínské vozítko, to vyjelo po týdnu příprav na svou misi 22. května 2021. Mise Tianwen-1, která byla odstartována v červenci minulého roku, je první čínskou misí, jejímž cílem bylo přistát na rudé planetě.

Čína se tak stala druhou zemí, která má na Marsu funkční autonomní rover. Čínský rover přistál na Marsu krátce po jiné pojízdné laboratoři. Americká Perseverance s vrtulníkem Ingenuity dosedla na rudou planetu v únoru letošního roku.

blank
Agentura bude sdružovat řízení provozu kosmických programů EU, zároveň bude mít nadále na starosti řízení navigačního systému Galileo a dalších vesmírných programů. Jde o jedinou agenturu EU se sídlem v Česku. Foto: pixabay

Přímo do „Utopie“

Čínský rover Ču-žung dosedl do údolí Utopia, což je rozlehlá pánev o průměru tří tisíc kilometrů na severní polokouli Marsu, o níž vesmírní badatelé předpokládají, že byla dříve oceánem. Samotný přistávací manévr začal jeden den dopředu, přičemž následně Čínská sonda Tchien-wen 1 (Pátrání po nebeské pravdě), která už několik měsíců letí na oběžné dráze Marsu, provedla brzdící manévr a ze své kapsle vypustila sestupový modul s přistávací plošinou a roverem.

Samotný přistávací manévr trval celkem pět hodin, přičemž modul sestupoval rychlostí větší než 4,5 kilometru za sekundu, ke zpomalení došlo ve výšce 4 kilometrů, kde byl také odhozen tepelný štít a byl vystřelen brzdící padák. Následně kamery mapovaly krajinu a vybíraly nejvhodnější místo k přistání.

blank
Agentura bude mít také klíčovou roli při zajišťování bezpečnostní akreditace všech složek kosmického programu EU. Foto: pixabay

Nadupaný“ rover

Vozítko váží zhruba 240 kilogramů a disponuje šesti koly. Jeho primárním úkolem je zkoumat povrch rudé planety, veze si k tomu s sebou celkem šest vědeckých přístrojů. Nejdůležitější je mikrovlnný radar, který umožní vozítku nahlédnout až 100 metrů pod povrch.

Nechybí ani detektor magnetického pole, meteorologická sonda, laserový spektrometr a samozřejmostí jsou dvě kamery. Vysláním roveru však nekončí mise orbitální části sondy Tchien-wen 1, ta bude dál na Zemi odesílat snímky Marsu z oběžné dráhy, mapovat povrchovou a geologickou strukturu, měřit a zaznamenávat klimatické a magnetické pole a shromažďovat další zajímavá data.

Navíc bude sloužit jako retranslační družice pro přenos signálu z roveru na Zem a opačným směrem. Sonda disponuje supermoderní kamerou s vysokým rozlišením, na jejíchž záběrech lze nalézt i tenkou a velice řídkou marsovskou atmosféru.

blank
Nabízet bude služby evropské družicové navigace, aktivní bude také v komerčním využití dat a služeb programů Galileo, EGNOS a Copernicus. Foto: pixabay

Je na cestě

Oblast Utopia není pro lidstvo neznámou, již v roce 1976 zde přistála americká sonda Viking 2. Po týdnu příprav a nabíjení solárními panely se Bůh ohně vydal na svou cestu. Díky speciálnímu radaru bude pátrat po kapsách s vodou, na Zemi se v takových kapsách nachází mikrobiální život.

Výzkumníci jsou zvědavi, co vše se jim podaří objevit. Zatím se mohou „kochat“ alespoň fotografiemi z povrchu.

Foto: Úvodní foto: pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Flirt mi zvedl sebevědomí
skutecnepribehy.cz

Flirt mi zvedl sebevědomí

Za Radima jsem byla vdaná...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Všeříkající IQ: Měřítko úspěchu, nebo „jen“ číslo?
21stoleti.cz

Všeříkající IQ: Měřítko úspěchu,...

Jeho hodnota motivuje i traumatizuje… V...
Myška jako důkaz vikinských plaveb na Madeiru?
enigmaplus.cz

Myška jako důkaz vikinských...

Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec...
Seiko se vzhlédlo v tradici divadla kabuki
iluxus.cz

Seiko se vzhlédlo v tradici...

Kreativní kombinace japonské kultury a...
Dračí ochránce jezera Brosno: Stráží ho už dlouhá staletí?
enigmaplus.cz

Dračí ochránce jezera Brosno:...

Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Kdo se jim pokouší zničit manželství?
nasehvezdy.cz

Kdo se jim pokouší zničit...

Stabilnější pár byste v...
Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...