Skip to content

Bůh ohně dosedl na rudou planetu

Čínská mytologie je plná bohů, žádný z nich však dosud neovládal vesmír. To se nyní změnilo poté, co čínský Bůh ohně, rover Ču-žung, dosedl na povrch Marsu. Čína se tak po Spojených státech amerických stala teprve druhou zemí , která na povrch rudé planety dokázala vysadit sondu.

Od poloviny května 2021 v hlavním městě České republiky nově funguje Agentura Evropské unie pro kosmický program (EUSPA), která se transformovala z Agentury pro evropský globální navigační družicový systém. Foto: pixabay

15. května 2021 přistál na povrchu Marsu modul přepravující čínské vozítko, to vyjelo po týdnu příprav na svou misi 22. května 2021. Mise Tianwen-1, která byla odstartována v červenci minulého roku, je první čínskou misí, jejímž cílem bylo přistát na rudé planetě.

Čína se tak stala druhou zemí, která má na Marsu funkční autonomní rover. Čínský rover přistál na Marsu krátce po jiné pojízdné laboratoři. Americká Perseverance s vrtulníkem Ingenuity dosedla na rudou planetu v únoru letošního roku.

Agentura bude sdružovat řízení provozu kosmických programů EU, zároveň bude mít nadále na starosti řízení navigačního systému Galileo a dalších vesmírných programů. Jde o jedinou agenturu EU se sídlem v Česku. Foto: pixabay

Přímo do „Utopie“

Čínský rover Ču-žung dosedl do údolí Utopia, což je rozlehlá pánev o průměru tří tisíc kilometrů na severní polokouli Marsu, o níž vesmírní badatelé předpokládají, že byla dříve oceánem. Samotný přistávací manévr začal jeden den dopředu, přičemž následně Čínská sonda Tchien-wen 1 (Pátrání po nebeské pravdě), která už několik měsíců letí na oběžné dráze Marsu, provedla brzdící manévr a ze své kapsle vypustila sestupový modul s přistávací plošinou a roverem.

Samotný přistávací manévr trval celkem pět hodin, přičemž modul sestupoval rychlostí větší než 4,5 kilometru za sekundu, ke zpomalení došlo ve výšce 4 kilometrů, kde byl také odhozen tepelný štít a byl vystřelen brzdící padák. Následně kamery mapovaly krajinu a vybíraly nejvhodnější místo k přistání.

Agentura bude mít také klíčovou roli při zajišťování bezpečnostní akreditace všech složek kosmického programu EU. Foto: pixabay

Nadupaný“ rover

Vozítko váží zhruba 240 kilogramů a disponuje šesti koly. Jeho primárním úkolem je zkoumat povrch rudé planety, veze si k tomu s sebou celkem šest vědeckých přístrojů. Nejdůležitější je mikrovlnný radar, který umožní vozítku nahlédnout až 100 metrů pod povrch.

Nechybí ani detektor magnetického pole, meteorologická sonda, laserový spektrometr a samozřejmostí jsou dvě kamery. Vysláním roveru však nekončí mise orbitální části sondy Tchien-wen 1, ta bude dál na Zemi odesílat snímky Marsu z oběžné dráhy, mapovat povrchovou a geologickou strukturu, měřit a zaznamenávat klimatické a magnetické pole a shromažďovat další zajímavá data.

Navíc bude sloužit jako retranslační družice pro přenos signálu z roveru na Zem a opačným směrem. Sonda disponuje supermoderní kamerou s vysokým rozlišením, na jejíchž záběrech lze nalézt i tenkou a velice řídkou marsovskou atmosféru.

Nabízet bude služby evropské družicové navigace, aktivní bude také v komerčním využití dat a služeb programů Galileo, EGNOS a Copernicus. Foto: pixabay

Je na cestě

Oblast Utopia není pro lidstvo neznámou, již v roce 1976 zde přistála americká sonda Viking 2. Po týdnu příprav a nabíjení solárními panely se Bůh ohně vydal na svou cestu. Díky speciálnímu radaru bude pátrat po kapsách s vodou, na Zemi se v takových kapsách nachází mikrobiální život.

Výzkumníci jsou zvědavi, co vše se jim podaří objevit. Zatím se mohou „kochat“ alespoň fotografiemi z povrchu.

Foto: Úvodní foto: pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

O svém dětství raději mlčím
skutecnepribehy.cz

O svém dětství raději mlčím

Byla jsem milovaný...
Nenaplněná touha ničí její manželství
nasehvezdy.cz

Nenaplněná touha ničí její...

Eva Decastelo (42) v sobě...
Stylové představení kolekce Montblanc UltraBlack v Berlíně
iluxus.cz

Stylové představení kolekce...

Luxusní německá značka Montblanc celosvětově...
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...
Betonový kolos pro regeneraci těla i duše
rezidenceonline.cz

Betonový kolos pro regeneraci...

Nad stěnou lesnatého údolí zvané Sori-gol v Jižní...
Plačící žena se dodnes marně snaží zachránit své děti
enigmaplus.cz

Plačící žena se dodnes marně...

Své děti v hněvu nad nevěrou manžela...
Jeho posedlost stojí rodinu nemalé peníze!
nasehvezdy.cz

Jeho posedlost stojí rodinu...

Po letech společného...
Planeta Venuše si ráda hraje na kometu
enigmaplus.cz

Planeta Venuše si ráda...

Německý astronom Johann Heinrich von Mädler...
Virtuplex pomáhá rodinám s vážně nemocnými dětmi
epochalnisvet.cz

Virtuplex pomáhá rodinám s...

I virtuální realita může pomoci dobré věci....
VŠCHT vstoupila do světa horolezců. Na světě je nový standard pro jištění i první akreditovaná laboratoř
21stoleti.cz

VŠCHT vstoupila do světa horolezců....

Technopark Kralupy Vysoké školy...
Salát s jablky
tisicereceptu.cz

Salát s jablky

Suroviny na 4–6 porcí 400 g těstovin sůl a...
Legenda jménem Sacher
panidomu.cz

Legenda jménem Sacher

Ten zaručeně pravý dostanete v hotelu...