Skip to content

Britští vědci: Poznáme, kdo bude jednou vraždit!

Představte si, že víte, kdo bude jednou vraždit. Co byste dělali? Pokusili se ho zneškodnit dřív, než se tak stane? Ale vždyť je nevinný – a úplně do budoucnosti nikdo nevidí. Podobnou otázku si zřejmě položí i vědecký tým z Londýnské univerzity, když publikuje svůj revoluční výzkum.

Je to scéna jako vystřižená z amerického vědecko-fantastického snímku Minority Report z roku 2002. Populární herec Tom Cruise (*1962) se ocitne v nezáviděníhodné situaci. Čeká ho zatčení za čin, který ještě nespáchal.

Je v šoku – on by přece nikdy nevraždil! Až vypnete televizi, možná tenhle scénář ihned pustíte z hlavy. Jenže co když již dnes existují náznaky, že by se mohl proměnit v realitu?

film lista 3
Snímek Minority report sice funguje na jiném principu, výsledek by ale mohl být stejný.

Co vede člověka k tomu, že si libuje v násilí? Vzhledem k tomu, že naše emoce jsou v režii mozku, zdá se celkem logické, že vrazi, zlodějíčci i násilníci musí mít něco společného. A to něco by mohlo být k nalezení právě v hlavě!

Ostatně výzkumů o deformaci mozku v souvislosti s kriminalitou existuje celá řada. Ten londýnský ale najde místo, kde je zločinecká „mutace“ přímo vidět!

250px-Amygdala
Najdeme chuť vraždit v mozku? Hned u amygdaly.

Amygdala spadá pod takzvaný limbický systém. Tady sídlí krom jiného i pud záchovy rodu i sebe sama, city a do velké míry také rysy osobnosti. Amygdala je zjednodušeně řečeno shlukem nervových buněk, jakýmsi jádrem mozku.

Není se čemu divit, že většina vědeckých týmů hledá vražedné sklony právě v ní. Tým anglických vědců v čele s doktorem Michaelem C. Craigem na to jde od lesa. Amygdalu již zkoumali mnozí před nimi, výsledky však dvakrát povzbudivé nebyly.

Craig se proto zaměří jen o kousíček vedle. Tahle část limbického systému, která zpracovává jako první čichové i hmatové vjemy totiž pokračuje bělavým svazkem mozkové hmoty. Na první pohled na něm není nic výjimečného.

Opak je však pravdou.

Location_Amygdala
Emoční centrum, amygdala.

Emoční centrum mozku, amygdalu, spojuje tahle mozková hmota s takzvanou orbitofrontální kůrou. I ta má na starost řadu věcí. Pomáhá nám při rozhodování a vstřebávání nových poznatků. Rozhodně nejde o nevýznamnou část mozku.

Ostatně i na ni cílí několik vědců při hledání podstaty zla v našem mozku. Ovšem opět s mizivým výsledkem.

Michael craig
Doktor Craig učiní velký objev v malém uncinátním snopu.

Vraťme se ale k bělavému svazku. Právě ten Craig podrobí na rozdíl od svých předchůdců zkoumání. Tento spojovník se jmenuje uncinátní snop a doktor Craig s ním udělá díru do světa. Kromě laboratoří na univerzitě má totiž také pro svůj projekt k dispozici dobrovolníky z řad vězňů.

Jde o skupinku ostřílených vrahů a dalších kriminálníků. Craigovi asistenti roztřídí trestance podle věku. Se všemi udělají zdlouhavé testy inteligenčního kvocientu. Podle výsledků následuje další třídění.

Craig si do vězení krom počítače a kolegů také doveze přístroj na magnetickou rezonanci. Její výsledky poté srovnává ve skupinkách stejných případů – podle IQ a věku. A uspěje! Na spojnici mezi kůrou a amygdalou skutečně najde defekty oproti zdravému mozku člověka s čistým rejstříkem!

„Dá se dokonce říct, že zde platí přímá úměra – čím větší násilník, tím narušenější má uncinátní snop,“ komentuje studii doktor Craig. Možná vás napadne otázka: Co když je to naopak? Co když se zdravý mozek spáchanými skutky zdeformuje?

I na to ovšem Craig pomyslí.

Schema_amygdala

„Za poškozením uncinátního snopu stojí pravděpodobně biologické předpoklady,“ shodne se Craigův tým. Dá se tedy říct, že se lidé již jako vrazi narodí? Podle výzkumu v podstatě ano. Ovšem to, že má někdo tuto deformaci, ještě neznamená, že musí vraždit.

Své udělá z velké části jednak výchova, jednak přesvědčení a vůle každého jedince. Dá se tak jen konstatovat, že někdo má vrozené větší sklony k násilí a někdo zase menší. Výzkum prozatím žádné následky pro společnost nemá.

Scénář snímku Minority report se zatím neplní. „Snad se najde způsob, jak tento defekt mozku odstranit a tím i zamezit většině násilných činů,“ doufají vědci. Byla by to rozhodně lepší možnost než zavírat nevinné.

Foto: kocortho.com, 20th Century Fox and DreamWorks, wikipedia.org/ Amber Rieder, Jenna Traynor, Geoffrey B Hall
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …