Skip to content

Bouřlivák Tycho de Brahe si nechal useknout nos kvůli děvčeti

To mu nedaruji,“ rozčiluje se horkokrevný dvacetiletý dánský student Tycho de Brahe (1546–1601) Právě 27. prosince 1566 na povánoční hostině u svého profesora požádal o tanec jistou krásnou slečnu. Má ale konkurenci…

Dozvěděl se ale, že dámu už chtěl vzít do kola i jeho kolega, student Manderup Parsberg (1546–1625)! Bouřlivák Brahe, toho času student prestižní univerzity v Rostocku (v dnešní německé spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko), si něco takového přece nenechá líbit.

Horkokrevný Tycho de Brahe se zlobí, že o dívku, která se mu líbí, má zájem i někdo jiný.

Vyřizují si účty Vaří se v něm krev a spěchá si s Manderupem vyřídit účty. Rychle se dostanou do sporu. „Jsem lepší astronom než vy,“ vytáhne jeden z rozvášněných mladíků svůj trumf. Už 10. prosince 1566 se totiž na univerzitní přednášce do krve pohádali o teorii pohybu hvězd.

Hostiteli, profesorovi Lucasovi Bachmeisterovi, se rostoucí napětí mezi mladíky nelíbí. Rázně se vloží do sporu a nakonec se mu daří hrozící bitku zažehnat. Bohužel ne nadlouho.

Je vidět, že Brahe přišel v mládí o kus nosu.

Výměna urážek Uplynou sotva dva dny, když se Tycho s Manderupem opět potkávají na ulici a začnou si vzájemně vyměňovat urážky. Slovo dá slovo a padne výzva k souboji. 29. prosince 1566 se Brahes Parsbergem scházejí na místním rostockém hřbitově.

Duelant se po zbytek svého života neobejde bez nosní protézy.

Schůzka na hřbitově Místo si vyberou záměrně, aby je nikdo nevyrušil. Je sedm hodin a všude panuje tma. „Právě tma měla zřejmě velký podíl na tom, co se vzápětí stalo. V nastalém souboji totiž Brahe přišel o část ucha a celý nos,“ líčí současný český autor Vladimír Šindelář.

Astronom Tycho de Brahe má hrob v Praze, kde působil na dvoře Rudolfa II.

Nalepuje si zlatý nos Parsberg ze souboje vyjde zdráv, Brahe ale nakonec ukáže svůj charakter a se svým sokem se usmíří. Bolestivé zranění a následné zmrzačení ovšem astronoma trápí po celý život. Pořídí si proto na nos protézu ze slitiny zlata a stříbra a neustále nosí při sobě krabičku s mastí, kterou si umělý nos nalepuje na zhojené jizvy.

Foto: spaceanswers.com, wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …