Skip to content

Nevyzpytatelný Michael J. Anderson: Křehký život Malého Mikea

Za sebou má slušnou řádku celovečerních filmů, stačí ale jeden kultovní seriál a nikdo po nich ani nevzdechne. A tak se Michael J. Anderson (*1953) stane mužem jedné role.

K doživotnímu cejchu mu stačí čtyři díly mysteriózního seriálu Městečko Twin Peaks (1990), do kterých ho obsadí režisér David Lynch (*1946). Andersona přitom svět filmu a televize dlouho míjí a ani on nevyvíjí příliš velkou snahu, aby zaklepal na jeho bránu.

Po střední škole se sice chvíli potuluje Amerikou a snaží se živit jako zpěvák, vysoká škola mu ale podobná dobrodružství vyžene z hlavy.

Zaměstnanec NASA

A tak si raději po jejím absolvování začne vydělávat jako počítačový technik v NASA, kde zajišťuje pozemní podporu pro vesmírné raketoplány. Natočí sice dokument o sobě samém, nazvaný Malý Mike (1984), který následně sesbírá pár cen, jinak to ovšem na nějakou závratnou hereckou kariéru nevypadá.

V době, kdy mu dá David Lynch příležitost, má za sebou jen pár menších štěků.

David Lynch Andersona v podstatě objeví. I tak na něj malý herec později nahází špínu.

Můj osud David Lynch

Postava podivného pidimužíka v červeném sáčku, předvádějící bizardní taneční kreace ale všechno změní. Od té chvíle začne Andersonova kariéra nabírat na obrátkách. A to přesto, že trpí genetickou poruchou, známou jako nemoc křehkých kostí a na jeho 109 cm vysoké tělo tak číhá daleko víc nebezpečí, než na zdravé lidi.

Jeho osudovým mužem je bezpochyby David Lynch. Po Twin Peaks si ho vezme i do svého celovečerního filmu Mulholland Drive (2001). V roce 2003 pak Anderson získá hlavní roli v seriálu Carnivale (2003). Sice už bez Lynchova přičinění, režisérský velikán je s ním ale dál neodmyslitelně spojený.

Ovace publika i uznání kritiků získá za roli Samsona v seriálu Carnivale.

Snad se mu dostane klidu…

A to až do chvíle, než ho Anderson v roce 2016 prostřednictvím sociálních sítí obviní ze znásilnění vlastní dcery, vraždy nejlepšího kamaráda a z nabádání jeho samého k sebevraždě! Jeho slova způsobí slušný mediální humbuk, většina kolegů z branže se ale Lynche zastane.

Poslední zbytky domnělé viny z něj pak smyje jeho vlastí dcera: „Omlouvám se za to, co Mike dělá. Nic z toho, co řekl, není pravda, a doufám, že se mu dostane pomoci a klidu, který potřebuje,“ věří Jennifer Lynchová.

Na stará kolena se z něj stane zapšklý muž.
Foto: davidlynch.es, mashable.com, pinterest.com, picsofcelebrities.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …