Naše představy o dávných severských válečnících jsou díky filmům, románům nebo komiksům značně zkreslené. Jaké jsou největší omyly, které se o Vikinzích tradují?
1. Nosili helmy s rohy
Vikinské válečníky si nejčastěji představujeme v rohatých přilbicích. Neexistuje ale jediný důkaz, že by něco podobného kdy nosili. Helmy nebo čapky s rohy se objevují už na nástěnných malbách z doby kamenné. Byly ale používané k náboženským obřadům, navíc pravděpodobně vymizely ještě před nástupem Vikingů. O rozšíření této mylné představy se přičinili kostyméři inscenací oper Richarda Wagnera z 19. století.
2. Byli špinaví
Když se řekne Viking, představíme si nejspíš zarostlého špinavého vousáče. To je ale další velký omyl. Jedním z nejčastějších předmětů nalezených v hrobech významných vikinských válečníků jsou kosmetické pomůcky: hřebeny, břitvy, pinzety na vytrhávání chloupků, párátka a dokonce i náčiní na leštění nehtů. Evropané se velice podivovali zvyku Vikingů dopřávat si nejméně jednou týdně koupel.
3. Ženy Vikingů byly podřízené
Zatímco v Evropě to ženy neměly v době temného středověku vůbec snadné, u Vikingů si žily docela dobře. „U Vikingů měly ženy rovnoprávné postavení. Když muž odjel, přebírala žena veškerá práva včetně rozhodování o majetku, dokud se nevrátil,“ popisuje archeoložka Elise Naumannová. Sice se vdávaly už ve věku kolem 12 let, mohly ale dědit, žádat o rozvod a dokonce dostaly zpět věno, když bylo manželství rozděleno.
4. Žili hlavně bojem a válkou
Někteří Vikingové sice opravdu trávili na mořích a v boji skoro celý život, ale drtivá většina žila běžný usedlý život obyčejných zemědělců. Chovali prasata, kozy a dobytek, žili na malých farmách a během roku byste je nerozeznali od jakéhokoliv jiného tehdejšího Evropana. Hlavní složkou stravy Vikingů bylo obilí, pěstovali především žito a ječmen. Oves pak používali především jako píci pro domácí zvířata.
5. Nejčastěji nosily dva copy
Velkým omylem je i to, že Vikingové nosili dlouhé rozcuchané vlasy nebo spletené copy. Mužské účesy byly velmi složité a pro ostatní Evropany často mimořádně exotické. V archivech historiků se našel dopis jakéhosi saského otce, který prosí svého syna, aby se proboha česal a stříhal tak, jak se na muže sluší, a ne zženštile jako Vikingové.
Každý z nás již nějaký omyl udělal. Jsou ale profese, kde omyl zkrátka udělat nesmíte. A pokud se vám povede, pravděpodobně někomu ovlivníte celý zbytek jeho života. Kdy se něco takového stalo? A jaký to mělo dopad na lidský život, případně na celou historii?
Jednou z nejatraktivnějších atletických disciplín je bezesporu závod na 100 metrů. Běžci se tratí prořítí rychleji než za deset sekund a závody jsou nesmírně vyrovnané. Znáte ty nejrychlejší muže planety pod pěti kruhy?
Pes je nejlepším přítelem člověk. Alespoň tak se to často říká. Všechna plemena, tak jak je známe dnes, mají jednoho společného prapůvodního předka, tím je vlk. Během dlouhé historie domestikace psa bylo vyšlechtěno bezpočet plemen, která se od sebe liší jak fyzickými, tak i povahovými vlastnostmi. A v dnešním videu se zaměříme na ta vůbec […]
Seriálové znělky – úvod, který se mnohým z nás vryje do paměti a jakožto fanoušci daného seriálu jsme schopni si znělku pobroukávat i několik let. Jaké seriály mají znělku nejúspěšnější? Přátelé Pravděpodobně málo kdo tuší, co přesně je zač skupina The Rembrandts, ale naprosto přesně ví snad každý, co zač je písnička I’ll be there for you. […]
Přemýšlíte o tom, že byste se přestěhovali do zahraničí za prací? Jedním z důvodů, proč může být práce v zahraničí výhodná, je vyšší platové ohodnocení – kam se za ním ale vydat?
Lidé nejsou jediní živočichové, kteří se starají o své děti. Existují zvířata, jež svá mláďata hýčkají a milují a jsou ochotná kvůli nim riskovat vlastní i vlastní životy. Chobotnice velká (Enteroctopus dofleini) Třída: hlavonožci Výskyt: severní okraj Tichého oceánu Kuriozita: Pro svá mláďata obětuje vlastní chapadla i život. Zajímavost: Vědci zjistili, že samice druhu Graneledone […]