Domů     Boříme mýty o detoxikačních kúrách: Tenhle článek vás překvapí!
Boříme mýty o detoxikačních kúrách: Tenhle článek vás překvapí!
22.9.2016

Každý si během svého rozmařilého života někdy řekl: A dost! Odteď budu pít jenom vodu a zelený čaj, jíst pouze ovoce a zeleninu, vystříhám se tuků a přepalovaných olejů a alkoholu se vyhnu jako čert kříži! Játra a vůbec celý organismus se hezky vyčistí… Je tomu ale skutečně tak?

1. Speciální nápoje a spousta vody čistí játra

Verdikt: NE

Je pravdou, že většina očistných nápojů, čajů nebo směsí obsahuje bylinné extrakty, které mohou do jisté míry zlepšovat krevní tlak či snižovat riziko usazování cholesterolu.

Běžně zmiňovanou aktivní látkou bývá kupříkladu ostropestřec mariánský či pampeliška lékařská, které mají napomáhat čištění jater. Ačkoliv se jedná o poučku znějící jako z herbářů našich babiček, žádná klinická studie podporující podobné účinky neexistuje.

Nadměrná konzumace vody je jiný případ. Ačkoliv její pití je pro správnou funkci jater a ledvin nezbytné, doporučená denní dávka přijímaných tekutin (včetně horkých nápojů či v jídle) se pohybuje okolo 2 litrů pro dospělého muže a 1,6 litru u ženy.

Některé detoxikační kúry však doporučují i dvojnásobek, což v dlouhodobém horizontu může vést kromě zvýšeného pocení a močení i k zásadnímu ovlivnění některých mozkových funkcí kvůli narušení elektrolytické rovnováhy. S čistou vodou tedy opatrně.

2.Detoxikace pomáhá zdravě hubnout

Verdikt: NE

Ačkoliv detoxikační kúry skutečně pomáhají rychlému zhubnutí, jojo efekt v okamžiku jejich přerušení bývá drastický.

Rovněž metoda vyloučení celé potravinové skupiny (například detoxikace od zhoubných účinků červeného masa) není v dlouhodobém horizontu přínosná. Přehnaná by neměla být ani důvěra v zázračné účinky jednodruhových „superpotravin“ (například brokolice).

Dietoložka Catherine Collinsová z londýnské nemocnice sv. Jiří se domnívá, že základem zdravého životního stylu je vyváženost: „Většina lidí si myslí, že je pro ně dobré upřednostňovat určité druhy potravin a jiným se pro změnu vyhýbat.

Nejlepším ‚detoxem‘ v rámci životního stylu je ale stále totéž – nekouřit, cvičit a dopřávat si vyvážený jídelníček, jaký nabízí například středomořská kuchyně.“ Není důvod se zbytečně mučit, základem všeho je rovnováha.

A jídelníček složený z ryb, libového masa, celozrnných obilovin, salátů, sýrů, olivového oleje či oříšků snad nikoho neurazí. I ona konzumace alkoholu, je-li k ní přistupováno s mírou, má na organismus nakonec pozitivní účinky.

3. Očištění organismu napomáhá klystýr

Verdikt: NE

Výplachy střev jsou oblíbenou praxí mnohem dříve, než je zpopularizuje Haškův (1883–1923) Dobrý voják Švejk.

První záznamy o jejich praktikování pocházejí z egyptského Ebersova papyru, který se datuje do poloviny 2. tisíciletí před naším letopočtem.

V medicíně se v průběhu času vodní výplachy užívají běžně k vyčištění spodního zažívacího traktu či k aplikaci léků, je-li ústní podání nemožné. Účinky klystýru, které propagují zastánci detoxikace, mají však poněkud jinou podobu.

Podle nich dochází ve střevě k hromadění fekálií, které v průběhu let vytvářejí na jeho stěně povlak, skrze nějž se do organismu uvolňují škodlivé látky. Silný klystýr napomáhá jeho odstranění, a tudíž detoxikaci.

Co na tom, že tento „fekální plak“ žádný lékař nikdy neviděl nebo že neodborně provedený klystýr může vést i natržení střevní tkáně a způsobit vnitřní krvácení.

Velmi populární je v jistých kruzích také výplach střev pomocí kávy, který údajně chrání organismus před rakovinou tlustého střeva.

Kdo by se potom zabýval tím, že pumpování kofeinem nabité tekutiny zadním vchodem do zažívacího traktu může vést k zánětlivým a infekčním onemocněním, salmonelóze nebo srdečnímu selhání.

4. Sauna pomáhá detoxikaci

Verdikt: ANO

Termoterapie za využití sauny sahá svými kořeny hluboko do minulosti, až k antickým sudatoriím, která bývala běžnou součástí lázeňského komplexu. Její moderní podoba vychází z tradic severských národů a domorodých obyvatel Střední Ameriky, kteří používají tzv.

temazcal neboli „potící chatku“. Suché teplo dosahující i 90 °C má skutečně na organismus příznivé účinky a podporuje látkovou výměnu prostřednictvím kůže.

Pomáhá také organismu odbourávat ve svalech se hromadící kyselinou mléčnou, kyselinu močovou či sodík, které vylučuje prostřednictvím potu. Kromě pocení napomáhá sauna také k prokrvení pokožky či snížení hladiny cukrů u lidí trpících diabetem.

Při srdečních chorobách a zvýšené tělesné teplotě je však pobyt v sauně většinou rizikový. Stejně tak se nedoporučuje návštěva přehřáté místnosti pod vlivem alkoholu, drog anebo s ranní kocovinou kvůli nebezpečí přehřátí a dehydratace.

5. Díky detoxikaci se udržuje acidobazická rovnováha organismu

Verdikt: ANO

Acidobazická rovnováha těla je chemická vyrovnanost mezi zásaditými látkami a kyselinami, které vstřebává náš organismus a které mají zásadní vliv na jeho vnitřní prostředí. Překyselení, nazývané také acidóza, má mnoho podob.

Může se vyskytnout například při dlouhodobé extrémní zátěži jako doprovodný efekt cukrovky, při intoxikaci etanolem nebo špatném fungování či selhání ledvin, které nestačí filtrovat sulfáty a fosfáty, které by se běžně vyloučily močí.

Přílišná zásaditost neboli alkalóza může být způsobena například protahovaným zvracením, požíváním diuretik (látky podporující močení), nedostatečným příjmem potravy anebo špatnou funkcí jater.

Při detoxikaci se většinou užívá speciálně navržených diet, které po naměření pH vychýleného na tu či onu stranu upraví poměr kyselosti nebo zásaditosti organismu zpět k rovnováze. Vyrovnanosti kyselin a alkaloidů je možné dosáhnout i jednodušším způsobem.

Stačí se pohybovat na čerstvém vzduchu, volit variabilní stravu, cvičit a dopřávat si dostatek zdravého spánku. Není na tom vlastně nic těžkého.

Foto: : jerznerhof.at, wikia.org, wikipedia.org
Související články
Lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Lifestyle
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Lifestyle
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
záhady a tajemství
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
reklama
zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz